Žemės ūkio informacfijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) duomenimis, nuo 2019 m. gruodžio mėnesio, vištienos kaina yra šiek tiek sumažėjusi. Vidutinė svertinė gamintojo kaina gruodžio mėn. buvo 1,55 Eur/kg (3,2 proc. aukštesnė nei lapkričio mėn.), o mažmeninė – 2,25 Eur/kg (1,8 proc. aukštenė nei lapkričio mėn.).
Vidutinė 2020 m. 1–2 sav. svertinė gamintojo kaina sudarė 1,50 Eur/kg, o mažmeninė – 2,68 Eur/kg
„Laikiną viščiukų broilerių gamintojo kainos sumažėjimą galėjo nulemti išaugusi smulkiuose ūkiuose užaugintos vištienos pasiūla ir dėl to susidaręs šioks toks produkcijos perteklius.
Sustabdžius gyvų paukščių importą iš Lenkijos, kalakutiena Lietuvoje artimiausiu laikotarpiu galėtų šiek tiek brangti dėl sumažėjusios pasiūlos“, – sako ŽŪIKVC Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyriaus vyriausioji specialistė Agata Kairytė.
Kol kas paukščių gripas Lenkijoje turėjo gan nedidelę įtaką paukštienos kainai. ŽŪIKVC praneša, kad Lenkijoje, EK duomenimis, didmeninė atvėsintų viščiukų broilerių gamintojo kaina 2020 m. 1 sav., palyginti su 2019 m. 52 sav., padidėjo 6,05 proc., iki 1,36 Eur/kg ir buvo 7,09 proc. aukštesnė nei vidutinė 2019 m. gruodžio mėn. kaina.
Manoma, kad užfiksavus paukščių gripo židinį Lietuvoje, galimai šiek tiek padidėtų gamintojo kaina.
„Tikėtina, kad jei Lietuvoje būtų užfiksuotas paukščių gripo atvejis, mažmeninė vištienos kaina iš esmės nesumažėtų, nes ši mėsa yra pigiausia ir daugeliu atžvilgių vištienai nėra geresnių alternatyvų. Galbūt padidėjus rizikai dalis smulkiųjų augintojų atsisakytų veiklos ir tokiu atveju sumažėjus lietuviškos paukštienos pasiūlai, gamintojo kaina galėtų šiek tiek padidėti“, – svarsto A. Kairytė.
Baiminamasi lenkiškos produkcijos antplūdžio
Praėjusios savaitės pabaigoje Lietuvos paukštininkystės asociacijos (LPA) nariai dalyvavo susitikime su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovais. Čia buvo išreikštas nerimas, kad Lietuvą gali pasiekti lenkiškos produkcijos perteklius.
Nerimą kelia tai, kad dėl paukščių gripo protrūkio Lenkijai užsidarė Pietų Afrikos Respublikos (PAR), Honkongo bei Ukrainos rinkos – buvo pritaikyti apribojimai gyvų naminių paukščių, kiaušinių ir šviežios bei šaldytos paukštienos importui.
„Esame tarp šalių, kur lenkai „nusimetinėja“ pagamintų paukštienos produktų perteklių. Lenkiškos paukštienos suvartojimas Lietuvos rinkoje siekia 46 proc. Visgi šiuo atveju kalbame ne apie tai, kad kone kas antras lietuvis renkasi lenkišką produkciją, o apie tai, kad virusui patekti pas mus iš šios šalies yra ypatingai lengva“, – sakė „KG Group“ Paukštininkystės verslo vadovas Darius Gudačiauskas.
Susitikimo metu VMVT atstovai nurodė, kad Lenkija yra daugiausia paukštienos į Lietuvą importuojanti šalis. Lenkiška paukštiena sudaro 75 proc. paukštienos importo.
Lietuva negali vienašališkai uždaryti rinkos lenkiškai produkcijai, kadangi visoje Europos Sąjungoje veikia bendroji rinka.