Pavasarį atkreipiame dėmesį į savo išvaizdą ir jos pokyčius. Jei pastebėjote, kad jums slenka plaukai, o nagai tapo silpni, būtinai kreipkitės į gydytoją – tai gali būti anemijos, arba mažakraujystės, požymiai.
Išduoda veidas
Pasak gydytojos hematologės Jūratės Daubarienės, sergantieji mažakraujyste pavasarį labiau jaučia šios ligos požymius, nes daugiau tenka pasidarbuoti lauke, sode, aktyviau pasportuoti. Dirbant fiziškai neretai ima svaigti galva, darosi silpna, tamsėja akyse, padažnėja pulsas, kankina dusulys. Be to, net ir po nedidelio fizinio krūvio, dažnai apima mieguistumas, susilpnėja atmintis. Pablyškęs būna ir veidas, be žvilgesio, sausi plaukai, įtrūkę lūpų kampučiai. Tad atidžiau pažvelgę į save, tikrai pamatysite ligos ženklus.
Atsiradus pirmiems anemijos simptomams, patariama atlikti kraujo tyrimus. Šeimos gydytojas gali paskirti bendrą kraujo tyrimą ir ištirti seruminės geležies kiekį kraujyje. Jei trūksta geležies, būtina atlikti feritino tyrimą. Jis parodo geležies kiekį ir padeda anksčiau nustatyti jo trūkumą, laiku užkirsti kelią mažakraujystei. Ši liga gydoma pagal gydytojo rekomendacijas, nes yra geležies preparatų su vitaminu C, folio rūgštimi, B grupės vitaminais.
J.Daubarienė pabrėžė, kad negalima gydytis pačiam, nes tai, kas tiko vienam žmogui, gali netikti kitam, nors liga ir ta pati. Gydymo trukmė priklauso nuo mažakraujystės sunkumo. Galima teigti, kad per kiek laiko išsivystė geležies stokos sukelta mažakraujystė, tiek pat laiko truks gydymas. Dažniausiai geležies atsargos išsenka per 3–5mėn.
Būtina visavertė mityba
Mažakraujyste dażniau serga kūdikiai, paaugliai, intensyviai sportuojantys žmonės, nėščiosios, dietų besilaikančios moterys. Rizika susirgti anemija padidėja moterims, kurias vargina gausios menstruacijos. Anemija susergama ir dėl netinkamos mitybos.
Kad netrūktų geležies, būtina maitintis visaverčiu maistu, turinčiu geležies, pavyzdžiui, jautiena, veršiena, kepenėles, liežuvį ir kt. Maisto papildai su geležimi tinka greit augantiems, intensyviai sportuojantiems, turintiems virškinimo problemų žmonėms.
Galimos komplikacijos
Negydoma anemija gali sukelti komplikacijų. Gali sutrikti širdies pulsas ar kvėpavimas, išsivystyti širdies nepakankamumas. O dėl nuolatinio deguonies trūkumo, nes geležis perneša deguonį į visus žmogaus organus, gali pablogėti atmintis. Trūkstant geležies, nusilpsta imuninė sistema, tad žmogus dažniau serga, tampa neatsparus virusams ir infekcijoms. Jei negydomas mažakraujyste sergantis kūdikis, gali sutrikti jo dėmesio koncentracija, tad vaikui bus sunkiau susikaupti, pažinti aplinką. Nėšiosioms anemija pavojinga dėl gresiančio priešlaikinio gimdymo, mažo naujagimio svorio. Tad šią ligą būtina gydyti, o tik pajutus pirmuosius požymius – kreiptis į gydytoją.
Dovilė Joneliūnienė