• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas antradienį atmetė opozicijos siūlymą kurti laikinąją tyrimo komisiją riaušių valdymui aiškintis. Visgi valstiečiai nenuleidžia rankų ir ragins opozicijos frakcijas kurti savo komisiją, kuri ištirtų vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės veiklą.

Seimas antradienį atmetė opozicijos siūlymą kurti laikinąją tyrimo komisiją riaušių valdymui aiškintis. Visgi valstiečiai nenuleidžia rankų ir ragins opozicijos frakcijas kurti savo komisiją, kuri ištirtų vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės veiklą.

REKLAMA

„Žinodami, kad visuomenė laukia atsakymų dėl ministrės Agnės Bilotaitės veikimo arba neveikimo riaušių metu, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga neketina sustoti“, – Seime susirinkusiems žurnalistams sakė valstiečių atstovas Dainius Gaižauskas.

Pasak jo, antradienį valdantieji savo balsais manipuliuodami laiku, kada buvo nustatytas balsavimas dėl laikinosios komisijos, valstiečiai suprato, kad valdantieji imasi visų įmanomų priemonių, kad būtų „užglaistytas šis galima ministrės Agnės Bilotaitės neteisėta veikla“.

„Visuomenė laukia atsakymų, ypač šiuo metu, kai yra įvesta nepaprastoji padėtis. Todėl Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga šiandien inicijuoja ir imasi aktyvių veiksmų sutelkti visas opozicines frakcijas ir pasiūlyti sudaryti opozicijos laikinąją komisiją.

REKLAMA
REKLAMA

Suprantame, kad pagal statutą tai nėra numatyta, tačiau ši sudaryta komisija veiks pagal laikinosios Seimo komisijos nustatytą tvarką ir viską darys skaidriai“, – dėstė D. Gaižauskas.

REKLAMA

„Pagrindinis tikslas – kad visuomenė sužinotų iš tiesų, kas įvyko riaušių metu, ar visuomenė gali jaustis saugi vadovaujant ministerijai Agnei Bilotaitei, ypač nepaprastosios padėties metu“, – pridūrė jis.

D. Gaižausko tvirtinimu, kadangi klausimas labai svarbus, valstiečiai laikinąją komisiją ragins sudaryti kuo skubiau ir atsakymus pateikti iki gruodžio pabaigos.

Kadangi komisija nebus patvirtinta Seimo, anot valstiečių atstovo, reikės ministrės geranoriškumo, kad ji bendradarbiautų komisijai tiriant jos veiklą. Komisija tikisi sulaukti atsakymų į šiuos klausimus:

REKLAMA
REKLAMA
  • Ar 2021 m. rugpjūčio 10 d. neramumų prie Seimo metu buvo naudotas riaušių malšinimo planas? Jei taip, tai koks?
  • Ar buvo duotas įsakymas aktyvuoti masiniams neramumams malšinti ir viešajai tvarkai atkurti skirtą planą „Vėtra“? Jei taip, kas šį įsakymą davė ir kada? Ar įsakymas buvo įformintas pagal tuo metu galiojusių teisės aktų reikalavimus?
  • Kas, kada ir kokiu tikslu 2021 m. rugpjūčio 10 d. inicijavoikiteisminį tyrimą dėl galimo riaušių organizavimo pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 283 straipsnio 2 dalį („Riaušės“)?
  • Kodėl 2021 m. rugpjūčio 10 d. pradėjus minėtą ikiteisminį tyrimą teritorinės policijos įstaigos, kurios veiklos teritorijoje prasidėjo riaušės, viršininkas nedelsdamas nepriėmė įsakymo pradėti operaciją „Vėtra“? Kas, kuris pareigūnas ar jų grupė (Vilniaus AVPK viršininkas, Policijos generalinis komisaras, VRM ministrė, Seimo Pirmininkė ar kt.), kada priėmė sprendimą neaktyvuoti plano „Vėtra“?
  • Kas vadovavo statutinių pareigūnų veiksmams 2021 m. rugpjūčio 10 d.? Kokios konkrečios užduotys buvo skirtos pareigūnams ir kas jas skyrė?
  • Ar minėtas riaušių malšinimas buvo vykdomas pagal teisės aktų reikalavimus? Jei 2021 m. rugpjūčio 10 d. VST pareigūnai pasitelkti vidaus reikalų centrinių įstaigų vadovų prašymu atlikti kitoms vidaus reikalų statutinėms įstaigoms pavestas funkcijas, ar tai padaryta pagal VST pareigūnų pasitelkimo tvarką, kai jiems konkrečias užduotis nustato VRM ministras? Ar buvo pasirašytas toks VRM ministro įsakymas ir kokios konkrečios užduotys buvo skirtos VST pareigūnams?
  • Kas buvo paskirtas atsakingas už užduočių vykdymą, jei VST pareigūnai buvo pasitelkti padėti policijos pareigūnams? Kas vadovavo pasitelkimo operacijai?
  • Kiek kartų nuo 2020 m. gruodžio mėn. iki 2022 m. spalio mėn. VRM ar kita vidaus reikalų statutinė įstaiga raštu su prašymu pasitelkti VST pareigūnus kreipėsi į VST? Kiek kartų VST raštu atsisakė skirti savo pareigūnus į pagalba kitos statutinėms įstaigos?
  • Ar VRM ministrė A. Bilotaitė yra priėmusi įsakymą (-us) dėl VST pareigūnų pasitelkimo į pagalbą kitoms statutinėms įstaigoms, kai VST  buvo atsisakiusi šią pagalbą teikti? Jei taip kiek kartų ir kokioms užduotims vykdyti?
  • Ar VRM ministrė A. Bilotaitė reikalavo R. Pociaus atsistatydinti iš pareigų, nuolat ji tikrino, elgėsi nepagarbiai, sukurdama darbui nemalonią psichologinę aplinką ir socialiai nesaugias darbo sąlygas bei baimes dėl galimybės netekti užtarnautų socialinių garantijų? 

Paluckas: į nekonstruktyvius dalykus socdemai nesivelia

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratas Gintautas Paluckas teigė, kad jo frakcija pirmiausia kreipėsi į komitetus dėl A. Biloatitės veiklos.

„Komitetai iniciatyvos neparodė, tai mes parėmėme iniciatyvą dėl specialiosios komisijos. Dabar, kadangi komisijos formavimas atmestas, atsirado ir patiems komitetams noro išsiaiškinti, nes kai kurios valdančiosios frakcijos išsakė, kad jiems Bilotaitės atsakymai nepakankami“, – teigė G. Paluckas.

REKLAMA

Tačiau prie valstiečių iniciatyvos, anot jo, socialdemokratai nesijungs.

„Kalbant apie bet kokius formatus, viskas turi įvykti Seimo statuto nustatyta tvarka. Į tuos dalykus turi būti įtraukta ir pozicija, ir opozicija. Atskirai į kažkokius opozicinius formatus aš nematau prasmės jungtis“, – teigė G. Paluckas.

„Opozicija, kai reikia spręsti svarbius valstybės klausimus, susijungia ir susitelkia. O kai reikia tiesiog papolitikuoti ar panašiai, tai į tokius nekonstruktyvius dalykus socdemai nesivelia“, – pridūrė jis.

REKLAMA

Opozicijos atstovai surinko 57 parašus atlikti parlamentinį tyrimą dėl pernai prie Seimo vykusių riaušių valdymo ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) vado Ričardo Pociaus atleidimo priežasčių. Tyrimui pradėti reikėjo daugumos Seimo narių balsų.

Laikinajai tyrimo komisijai buvo siūloma pavesti atsakyti į penkis klausimus: ar praėjusių metų rugpjūčio 10 dieną neramumų prie Seimo metu naudotas riaušių malšinimo planas, koks, kokiu tikslu tą pačią dieną pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl riaušių, kodėl nedelsiant nepriimtas įsakymas pradėti operaciją „Vėtra“, kas vadovavo statutinių pareigūnų veiksmams rugpjūčio 10 dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat siūlyta ištirti, kokiu tikslu tuomet pasitelkti VST pareigūnai, kokios jiems keltos užduotys, kiek kartų nuo 2020 metų gruodžio mėnesio iki šių metų spalio VRM ar kita vidaus reikalų statutinė įstaiga raštu kreipėsi su prašymu pasitelkti VST pareigūnus, kokioms užduotims vykdyti.

Paskutiniu klausimu komisija turėjo išsiaiškinti, ar vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė reikalavo VST vado R. Pociaus atsistatydinimo, ar nuolat jį tikrino, „elgėsi nepagarbiai, sukurdama darbui nemalonią psichologinę aplinką ir socialiai nesaugias darbo sąlygas bei baimes dėl galimybės netekti užtarnautų socialinių garantijų“.

REKLAMA

Ginčai dėl pernai rugpjūtį prie Seimo kilusių riaušių valdymo kilo, kai VST vadas R. Pocius paliko pareigas šalių sutarimu ir viešai prabilo apie A. Bilotaitės atsakomybę dėl netinkamo riaušių malšinimo. Jo teigimu, VST pasitelkta malšinti prie Seimo kilusius neramumus, bet tokioms situacijoms skirtas planas „Vėtra“ nebuvo įvestas.

A. Bilotaitė savo ruožtu teigė, kad R. Pocius tokiais pareiškimais bando pridengti savo melagingos informacijos teikimą, nebuvimą darbo vietoje ir nepasiekiamumą. Ministrė generolo teiginius vadino „liguistais kliedesiais“, tačiau pripažino, kad planas „Vėtra“ neįvestas, o tokį sprendimą priėmė tuometinis Vilniaus policijos vadovas Saulius Gagas.

apgailėtinas... o gal ligonis žmogs?
Reto bukumo tas Gaižauskas. Į visus tuos klausimus buvo atsakyta, o jam vis neaišku...
Gal galite uzsiciaupti
Gal galite uzsiciaupti
Nusibodo šios temos eskalavimas visą mėnesį ---nuo ryto iki vakaro tas pats per tą pati,lyg nėra kitų problemų
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų