• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Septyni iš dvylikos Lietuvai atstovaujančių Europos Parlamento (EP) narių trečiadienį pritarė ataskaitai, kurioje smerkiamas slaptas JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalinių gabenimas, o Europos šalių vyriausybės ir slaptosios tarnybos kaltinamos tuo, kad taikstėsi su tokia praktika ir ją nuslėpė.

REKLAMA
REKLAMA

Vašingtonas pripažįsta slaptą įtariamųjų teroristų perdavimą trečiosioms šalims, bet neigia, kad juos kankino ar perdavė toms šalims, kuriose jie buvo kankinami. Afganistane ir kitose šalyse sulaikyti įtariamieji teroristai JAV lėktuvais, pramintais Gvantanamo ekspresu, buvo skraidinami po visą pasaulį, ir tardomi šalyse, kuriose mažiau paisoma sulaikytųjų ir tardomųjų teisių. Galiausiai sulaikytieji atsidurdavo specialiame kalėjime JAV Gvantanamo bazėje Kuboje.

REKLAMA

EP ataskaitai, kurioje sakoma, kad parlamentas kaip neteisėtą priemonę smerkia sulaikytų asmenų gabenimą, arba "ypatingąjį perdavimą", Jungtinių Valstijų naudotą kovoje su terorizmu, pritarė Šarūnas Birutis, Danutė Budreikaitė, Arūnas Degutis, Jolanta Dičkutė, Ona Juknevičienė, Aloyzas Sakalas ir Margarita Starkevičiūtė.

Europarlamentaras Eugenijus Gentvilas balsuodamas susilaikė.

Prieš išvadas balsavo Laima Andrikienė, Gintaras Didžiokas, Eugenijus Maldeikis ir Vytautas Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA

BNS komentuodamas balsavimo motyvus, V.Landsbergis sakė, kad išvadų pateikimas yra tendencingas ir vienašališkas.

"Dauguma parlamento narių, žinoma, ne iš kairiosios pusės, mato vienašališkumą ir tam tikrą piktžiugiškumą, kad galima išreikšti antiamerikietiškas nuotaikas. Aš nemanau, kad šios išvados labai pakenks JAV ir Europos Sąjungos santykiams, bet jeigu JAV veikia ne visai tinkamomis priemonėmis, tai kritikuojant tas priemones būtų teisinga pagalvoti, kad vis dėlto tai padaryta norint ir mus apginti", - trečiadienį BNS sakė europarlamentas V.Landsbergis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, ES valstybėms narėms išvadose pateikiama "pasmerkimų ar priekaištų, tai jos turės užsičiaupti ir nebekritikuoti jokių masinių žmogaus teisių pažeidimų Rytuose".

Rekomenduojamojo pobūdžio ataskaita EP buvo priimta didele persvara - už ją balsavo 382 EP narių. Prieš balsavo 256 europarlamentarai, dar 74 susilaikė.

Už ataskaitos patvirtinimą pasisakė socialistai, liberalai, žalieji ir kairieji.

Per ketverius metus po 2001-ųjų rugsėjo 11-osios teroro išpuolių atakų Jungtinėse Valstijose į Europą ar virš jos CŽV lėktuvai skrido mažiausiai 1 245 kartus, nurodoma ataskaitoje.

Virš Lietuvos su CŽV siejami lėktuvai skrido keliolika kartų, tačiau nė sykio nenusileido.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų