Į Generalinę prokuratūrą ketvirtadienį (06.19) sukviesti visų apygardų prokuratūrų vadovai nagrinėjo galimybes nedelsiant pradėti ikiteisminius tyrimus, siekiant išsiaiškinti, ar nebūta teisės ir tarnybinės etikos pažeidimų kai kuriems valstybės tarnautojams įsigyjant dešimtimis žemės sklypus saugomose teritorijose ar kitose prestižinėse vietose.
Tai pat prokurorai aiškinosi, kokios yra galimybės sustabdyti valdininkų neteisėtai įsigytų sklypų pardavimą.
"Įtartinomis aplinkybėmis įsigytus kai kurių valdininkų žemės sklypus areštuoti kuo skubiau būtina, nes jų bandoma masiškai atsikratyti", - ketvirtadienį po susitikimo su Generalinės prokuratūros vadovais BNS sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Aloyzas Sakalas.
Pasak A. Sakalo, prokurorai taip pat turėtų apsispręsti, kokiomis priemonėmis būtų galima išieškoti ir kompensuoti nuostolius tada, kai valdininkai, neteisėtai įsigiję žemės sklypus, juos yra jau ir pardavę.
"Nustatę tokius atvejus, prokurorai su ieškiniu turėtų kreiptis į teismą", - sakė A. Sakalas.
Tuo tarpu teisingumo ministras Vytautas Markevičius baiminasi, kad bandymai iš valdininkų, neteisėtai įsigijusių daug sklypų, juos atimti, gali patirti savotišką fiasko.
"Matau problemą, kad gali atsitikti tokių situaciją, kad tie sklypai jau bus perparduoti keletą kartų ir iš tikrųjų restitucijos nebus įmanoma įvykdyti. Nors patraukti baudžiamojon atsakomybėn pareigūnus, kurie padarė nusikaltimus, bus galima, tačiau galutinai atstatyti teisybę nebebus įmanoma", - teigė V. Markevičius.
Tačiau jis išreiškė viltį, kad Specialiųjų tyrimų tarnyba, atskaitinga prezidentui ir parlamentui, savo darbą tiriant, ar teisėtai valdininkai įsigijo po kelis, keliolika ar net po kelias dešimtis žemės sklypų, "padarys tvarkingai ir iki galo", o Generalinė prokuratūra, taip pat atskaitinga Seimui, procesą kontroliuos ir atliks nusižengusių valdininkų baudžiamąjį persekiojimą.
Nustatyta, kad daugiausiai žemės sklypų yra įsigiję Klaipėdos žemėtvarkininkai.
Klaipėdos rajono žemėtvarkos skyriaus darbuotojai Bronius ir Valė Krauleidžiai yra įsigiję net 44 sklypus, kurių bendras plotas - daugiau nei 220 ha. Dalis šių valdininkų sklypų jau parduota. To paties skyriaus vedėjas Gintautas Stankus yra įsigijęs arba padėjęs įsigyti šeimos nariams ir kitiems artimiesiems 20 žemės sklypų. Tiek pat žemės sklypų įsigijo ir Miškų savininkų bendrovės "Irveda" valdytojas bei UAB "Žaliamatis" direktorius Česlovas Kudrevičius. Tam tikrą laiką jis dirbo Klaipėdos apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamente. To paties departamento direktorius Stanislovas Tamolis yra įsigijęs 18 sklypų, dalis jų taip pat jau parduota. Klaipėdos rajono žemėtvarkos skyriaus žemėtvarkininkė Dalytė Juciuvienė yra įsigijusi 19 sklypų, to paties skyriaus vairuotojas Zigmantas Šauklys - 12, o vyriausiasis specialistas Petras Jonelys - 19 sklypų.
Prokurorai artimiausiu metu turėtų pradėti aiškintis aplinkybes, ar teisėtai žemės sklypus įsigijo ir dar beveik 30 aukštų valstybės pareigūnų. Į sąrašą patekę valdininkai yra įsigiję gerokai mažiau žemės sklypų nei minėti anksčiau.
Nustatyta, kad Klaipėdos apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamento Skuodo rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjas Laimutis Luožys yra įsigijęs 18 žemės sklypų, Panevėžio apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamento Rokiškio rajono žemėtvarkos skyriaus vedėja Ina Smalinskienė - 17, Telšių apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamento Mažeikių rajono žemėtvarkos skyriaus vyriausioji specialistė Regina Žutautienė ir Žemės ir nekilnojamojo turto kadastro ir registro valstybės įmonės Tauragės filialo darbuotoja Danutė Plieskienė įsigijo po 13 žemės sklypų.
Svarstoma, ar teisėtai ir nepažeidžiant įstatymų įsigijo po 10 ar 11 žemės sklypų Pajūrio regininio parko direktorius Arvydas Urbis, Valstybinės sėklų ir grūdų tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos poskyrio vedėja Vida Šukienė, Telšių apskrities viršininko administracijos sekretorius Vaclovas Vaičekauskas bei Vilniaus apskrities viršininko administracijos Elektrėnų žemėtvarkos skyriaus vedėjas Vytautas Vėželis.
Nustatyta, kad po 9 ar 8 žemės sklypus turi Klaipėdos apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamento Klaipėdos rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjas Gintautas Stankus bei to paties departamento Šilutės rajono žemėtvarkos skyriaus specialistė Dalia Ona Šimkienė, Panevėžio apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamento Pasvalio rajono žemėtvarkos skyriaus vedėjas Petras Stasiulionis, Kauno apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamento Kauno rajono žemėtvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Albertas Viršilas, Telšių apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamento Mažeikių rajono žemėtvarkos skyriaus vyresnioji specialistė Gema Liegaidienė bei du Vilniaus apskrities viršininko administracijos žemės tvarkymo departamento Širvintų rajono žemėtvarkos skyriaus vyriausieji specialistai Lida Baravykienė ir Henrikas Švedas.
Valstybės tarnautojų, įskaitant ir jų šeimos narius, įsigijusių daugiausia sklypų sąraše minimi ir šie buvę ar pareigas vis dar einantys aukšti pareigūnai: Aukštaitijos nacionalinio parko direktorius Algirdas Panavas (įsigijo 5 sklypus), Kauno apskrities viršininkas Valentinas Kalinauskas (5), Dubysos regioninio parko direkcijos direktorius Vytautas Bartusevičius (6), Žemaitijos nacionalinio parko miškininkystės skyriaus vedėjas Stanislovas Vyšniauskas (6) ir to paties parko girininkas Edvardas Rumšas (6), Žemės ūkio ministerijos Žuvininkystės departamento direktoriaus pavaduotojas Vaclovas Petkus (6), Aukštaitijos nacionalinio parko skyriaus viršininkė Vanda Valinskienė (7), Telšių apskrities viršininko pavaduotojas Albertas Krauleidis (7), Utenos regiono Aplinkos apsaugos departamento agentūros vedėjas Edmundas Kačinskas (7), Aplinkos ministerijos Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento agentūros vedėja Irena Sirusienė (7).
BNS