TV3 laidai „Svajonių ūkis“ vyras papasakojo, kokiomis savybėmis praturtinti linų semenys ir iš jų spaudžiamas aliejus bei kaip vyksta visas gamybos procesas.
„Sėmenų, rapsų, judrų aliejus yra lietuviškas maisto papildas. Linų aliejuje yra daugiausiai Omega 3. Yra buvę, kad iki 60 procentų šimte gramų būna Omega 3. Antras pagal vertę yra judros aliejus, turinti beveik 40 procentų Omega 3. Toks aliejus gerai laikosi, negenda iki trijų mėnesių. Bet geriausias, tinkamiausias aliejus yra linų sėmenys ir jokio kito pakaitalo mums Lietuvoje nereikėtų ieškoti. Kasdien reiktų vartoti vieną arba du valgomuosius šaukštus šio aliejaus, kadangi mes maistą naudoje su padidintu Omega 6“, – teigė ūkininkas.
Omega-6 rūgščių taip pat šiek tiek reikia organizmui, bet jos veikia priešingai nei omega-3. Jų neigiamas poveikis pasireiškia tuo, kad jos blokuoja kai kurių audinių hormonų sintezę, skatina ir palaiko uždegiminius procesus.
Taip pat nereikėtų maišyti dviejų skirtingų aliejų rūšių – šilto ir šalto spaudimo aliejaus.
„Šalto spaudimo aliejus yra pats geriausias ir tai tikrai reikėtų pastebėti ir vartotojas turėtų žinoti, kad tas produktas yra labai jautrus aplinkai. Labai jautrus temperatūrai, oksidacijai, šviesai, todėl ir jo maistinės savybės išlieka naudingos šalto spaudimo. Tokį aliejų reikėtų greitai sunaudoti. Visas jų kompleksas riebiųjų rūgščių yra subalansuotas ir labai greitai, lengvai pasisavinamas organzime, kai yra aliejus kątik išspautas. Kuo jis ilgiau būna, tuo jo maistinės savybės menksta“, – laidoje kalbėjo Vilniaus maisto veterinarijos tarnybos patarėja Daiva Ruželienė.
Linų auginimo entuziastas B. Vošteris taip pat užsiima ir šviečiamaja veikla. Kasmet rudenį savo lėšomis organizuoja lino šventę, į kurią suvažiuoja keli šimtai žmonių. Taip pat rengia seminarus, paskaitas apie linų auginimą, produktų perdirbimą bei jų naudingumą sveikatai.
Daugiau patarimų rasite: