Nors panevėžiečiai parlamentarai į aktyviausių Seimo narių reitingą nepateko, ir jie turi kuo pasigirti.
Pasibaigus Seimo rudens sesijai parlamentarams iki pat kovo 10-osios nereikės skubėti į posėdžius. Pasinaudojusi šia atokvėpio valandėle, Seimo kanceliarija suskaičiavo, kaip aktyviai darbavosi parlamento nariai. Kaip paaiškėjo, aktyviausiai per visas Seimo sesijas nuo pat 2008-ųjų rudens reiškėsi socdemas Vytenis Povilas Andriukaitis. Politikas beveik per ketverių metų kadenciją posėdžiuose kalbėjo 1 877 kartus. Keturi Panevėžyje rinkti parlamentarai – Vitas Matuzas, Petras Luomanas, Julius Dautartas ir Arūnė Stirblytė – tokiu iškalbingumu nepasižymi.
Net sudėjus visas jų pasakytas kalbas Seime, V. P. Andriukaičio nepralenktų, mat per pastaruosius trejus metus ši ketveriukė kalbėjo 689 sykius.
Nori tarmių metų
Panaršius po Lietuvos Respublikos Seimo interneto svetainę, galima suskaičiuoti, kiek darbų nuo 2008 metų lapkričio 17-osios iki 2011-ųjų gruodžio 23 dienos nuveikė tautos išrinktieji.
Panevėžiečių sostinėn deleguotas Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto narys konservatorius J. Dautartas per savo kadencijos metus pasiūlė – arba pasirašė kitų Seimo narių pateiktuose siūlymuose – padaryti 293 pakeitimus įstatymuose, nutarimuose ir kituose dokumentuose. Tarp originaliausių antrąją kadenciją parlamentaro duoną kremtančio politiko siūlymų – kreipimasis į Ukrainos aukščiausiąją radą dėl galimybės kartu paminėti Mėlynųjų vandenų mūšio 650-ąsias metines bei jau kelintus metus iš eilės puoselėjamas siekis paskelbti ateinančius metus tarmių metais. Taip pavadinti J. Dautartas siūlė ir 2012-uosius, ir 2013-uosius, ir 2014-uosius. Kol kas neaišku, kuriais metais siūlymo iniciatorius pagaliau galės švęsti pergalę.
J. Dautarto aktyvumas balsuojant priimant sprendimus – 56,45 procento: politikas balsavo 4 435 kartus, o iš viso balsavimų buvo 7 857.
Per laikotarpį nuo 2008-ųjų rudens iki 2011 metų gruodžio 23 dienos Seime kalbėjo 56 sykius.
2011 metais J. Dautartas buvo išvykęs į penkias komandiruotes – du kartus į Ukrainos sostinę Kijevą, taip pat Kaliningradą, Budapeštą (Vengrija) ir Biškeką (Kirgizija). Taip pat pernai panevėžietis Seimo narys lankėsi Rygoje.
Kalbėjo už visus keturis
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas Seime ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Panevėžio skyriaus pirmininkas Vitas Matuzas iki 2011 metų gruodžio 23 dienos pateikė 156 siūlymus keisti įstatymus, Seimo nutarimus, rezoliucijas ir kitus dokumentus. Išskirti būtų galima buvusio Aukštaitijos sostinės mero siūlymą pakeisti Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo straipsnius, daryti pakeitimus Biudžeto sandaros įstatyme dėl savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo lėšų naudojimo.
Be to, politikas pasirašė pateiktą pasiūlymą, kad reikia keisti Lietuvos valstybės himno įstatymą. Pokyčio esmė: šalies himną per Lietuvos radiją reikia transliuoti du kartus – Tautiška giesme pradėti rytinę radijo laidą, ja ir užbaigti radijo transliaciją vakare.
Eksmero aktyvumas priimant šaliai svarbius sprendimus – 84,10 procento. V. Matuzas balsavo 6 923 kartus, o balsavimų būta 8 232.
Iš visų keturių Panevėžyje rinktų Seimo narių V. Matuzas plenariniuose posėdžiuose kalbėjo daugiausia – 390 kartų.
Per 2011 metus parlamentaras buvo išvažiavęs į dvi komandiruotes – į Ženevą Šveicarijoje ir Briuselį Belgijoje bei į dvi keliones – lankėsi Miunchene, Vokietijoje, bei Lenkijoje. Kokius miestus šalyje kaimynėje politikas aplankė, nenurodyta.
Pateko tarp tylenių
Krikdemas Petras Luomanas Seime darbuojasi Europos reikalų bei Biudžeto ir finansų komitetuose. Parlamentaras pateikė 135 siūlymus keisti įstatymus, nutarimus ir kitus dokumentus. Užtat jo aktyvumas priimant šalies įstatymus – net 92,59 procento (P. Luomanas balsavo 7 848 kartus iš 8 476).
Politikas pernai važiavo į tris komandiruotes – į Briuselį, Budapeštą ir į Červenę bei Minską Baltarusijoje. Tolimiausia panevėžiečio Seimo nario kelionė 2011-aisiais buvo į Ontarijo provinciją Kanadoje.
Iš visų Aukštaitijos sostinėje rinktų politikų aktyvumu nepasižymi Arūnė Stirblytė. Politikė pateikė 94 siūlymus keisti įstatymus, nutarimus, rezoliucijos projektus. Pirmąją kadenciją Seime dirbanti parlamentarė, be visų siūlymų, pasirašė ir interpeliaciją, kurią planuota pateikti energetikos ministrui Arvydui Sekmokui. A. Stirblytės aktyvumas priimant Seime sprendimus – 72,84 procento. Ji balsavo 5 971 kartą, o tokių balsavimų buvo 8 197.
Seimo posėdžiuose parlamentarė per beveik ketverių metų kadenciją kalbėjo 49 sykius.
Pernai politikė buvo dviejose komandiruotėse ir abu kartus vyko į Strasbūrą.
Ne visi siūlymai tinkami
Paprašytas pakomentuoti, kaip parlamentarai teikia siūlymus keisti šalyje galiojančius įstatymus ir ar visi siūlymai priimami, krikdemas P. Luomanas aiškino, kad ne visi siūlymai ir pateikimai priimami.
„Statistikoje duoti bendri skaičiai, kiek ir kokių siūlymų pateikiame per kadenciją, – dėstė Seimo narys. – Pavyzdžiui, kartu su kolega Nagliu Puteikiu siūlėme padaryti pakeitimus Alkoholio kontrolės įstatyme ir uždrausti prekiauti alkoholiniais gėrimais uždarose patalpose, sporto varžybų metu. Projektui buvo pritarta, ir įstatyme atsirado pakeitimų. Dar vienas pakeitimas laukia savo eilės – tai liečia seniūnaičius. Pasiūliau, kad sprendimą, ar reikia seniūnaičių seniūnijose, priimtų rajonų tarybos. Šis pasiūlymas buvo apsvarstytas rudens sesijoje. Galutinis sprendimas bus priimtas šiųmetėje Seimo pavasario sesijoje.“
P. Luomanas nusijuokė išgirdęs, kad pats aktyviausias šnekėtojas Seime V. P. Andriukaitis. „Negalima vertinti politiko darbo pagal pasakytas kalbas, replikas Seimo plenariniuose posėdžiuose, – traukė per dantį politikas Seimo šnekovą. – Kalbos kalboms nelygios. Biudžeto ir finansų komitete patarėme, kad reikia taupiai gyventi. Tai liečia ir Seimo narius. Kuo daugiau tuščių kalbų posėdžiuose, tuo ilgiau jie vyksta, gaištamas laikas, o tai kainuoja. Seimo posėdžiuose reikia kalbėti ne todėl, kad reikia kalbėti.“
„Norą pasirodyti aš žmogiškai suprantu – juk politikams svarbu, kad juos girdėtų, kad matytų, – pridūrė P. Luomanas. – Bet kalbėti bet ką – ne mano stilius. Juolab kad Seimo darbas vertinamas ne pagal pasakytas kalbas, o pagal nuveiktus darbus.“
Raimonda MIKUČIONYTĖ