• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvą skalbiančios liūtys skandina derlių ir jau pridarė ūkininkams milijoninių nuostolių. Skaičiuojama, kad smarkūs lietūs pažeidė 100 tūkst. hektarų, kur auga javai, rapsai, ankštinės daržovės, o nuostoliai siekia 7 mln. eurų. Stichijų sukeltą košmarą patiria ir daržovių augintojai: lietūs skandino daržovių laukus, o labiausiai nukentėjo kopūstai ir bulvės.

Lietuvą skalbiančios liūtys skandina derlių ir jau pridarė ūkininkams milijoninių nuostolių. Skaičiuojama, kad smarkūs lietūs pažeidė 100 tūkst. hektarų, kur auga javai, rapsai, ankštinės daržovės, o nuostoliai siekia 7 mln. eurų. Stichijų sukeltą košmarą patiria ir daržovių augintojai: lietūs skandino daržovių laukus, o labiausiai nukentėjo kopūstai ir bulvės.

REKLAMA

Anot daržovių augintojų, šiemet dėl tokių sąlygų kai kurių daržovių gali pritrūkti, į viršų stiebsis ir kainos. Palyginti su pernai, kai kurios daržovės gali brangti trečdaliu. 

Joniškio rajone smarkios liepos liūtys išguldė žieminių kviečių lauką. Pasak žemės ūkio bendrovės, kuriai šis laukas priklauso, lietūs jau suniokojo pusę derliaus, o vasara dar net nesibaigė.

„Va, kaip matosi visas šitas laukas, viena veislė, Skagenas, ir neatlaikė, prieš dvi paras. Prieš dvi paras, per parą iškrito 62 mm kritulių, tai mėnesio norma, ir vėtra buvo. O per šias dvi savaites jau pametėm skaičių, mažiausiai 2 mėnesių norma iškrito“, – pasakoja žemės ūkio bendrovės „Bučiūnai“ direktorius Gintaras Rūdys.

REKLAMA
REKLAMA

Ir tokių lietaus nuniokotų grūdų laukų Lietuvoje ne vienas. Tad nukentėję ūkininkai kreipėsi į juos draudžiančią tarptautinę pasėlių savidraudos bendrovę. Jie atvykę iš Vokietijos kartu su Lietuvos žalų ekspertais apžiūri laukus ir bando įvertinti nuostolius.

REKLAMA

„Mes matėme daug liūčių pastarosiomis dienomis, ir mes vertinam, kad maždaug ketvirtadalis visų Lietuvos ūkių turi praradimų. Apie 40 tūkst. hektarų, kurių praradimai siekia nuo 5 iki 7 mln. eurų“, – komentuoja „Vereinigte Hagel“ valdybos narys Thomas Gehrke.

Draudikai skaičiuoja, kad labiausiai nukentėjo žieminiai kviečiai – lietūs išguldė 72 tūkst. hektarų. Antroje vietoje – vasariniai miežiai.

REKLAMA
REKLAMA

Ūkininkas tikisi, kad tokių stiprių liūčių daugiau nebus ir iki javapjūtės laukai spės išdžiūti. Kitu atveju, didelė derliaus dalis supus ir praradimai bus dar didesni.

„Dabar neįvažiuotum su kombainais net išvežt tų grūdų. Bet kiek rodo prognozė, kitą savaitę bus geresni orai, bus saulė, tai tikimės, kad pradžius dirva“, – kalba G. Rūdys.

Pasak ūkininko, gamtos stichijų pridaryti nuostoliai atsilieps galutinei kainai parduotuvių lentynose – brangs tiek maistiniai grūdai, tiek miltų gaminiai. Tačiau kiek – paaiškės tik po javapjūtės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo liūčių kenčia ir daržovių augintojai. Vidury bulvių lauko Panevėžio rajone didžiulės balos.

„Atvažiuoji, kur žemesnės vietos jau ir antytės plaukioja, kitą dieną atvažiuoji po liūčių, jau gervės kažko tai ieško, na aišku, trečią dieną susigeria kažkiek, bet kadangi tai bulvės, jos žūsta po 2–3 dienų“, – sako ūkininkė Milda Mikelionienė.

REKLAMA

Pasak ūkininkės, kenčia ir jos auginami kopūstai, nuo lietaus uždūsta jų šaknys, jie neįsisavina fosforo, mėlynuoja ir pūva. Tad daržovių augintoja tvirtina, kad surinkus derlių, šis bus brangesnis nei pernai. 

„Pirmiausia pabrango trąšos 5 kartus, pabrango kuras 2 kartus, viskas pabrango, metalai 2 kartus. Aišku 2 kartus nebrangs mūsų produkcija, bet 50 proc. turbūt“, – teigia M. Mikelionienė.

REKLAMA

Daržovių augintojų asociacija skaičiuoja, kad šalyje per liūtis nukentėjo apie 10 procentų visų daržovių pasėlių plotų. Labiausiai nukentėjo bulvių ir gūžinių kopūstų laukai, tad šių daržovių šiemet gali pritrūkti.

„Net sutvarkyta melioracija negelbėjo, nes nesugebėjo susitvarkyti su tokiu gausiu lietaus kiekiu. Didžiausi derliaus praradimai matomi vidurio Lietuvoje, Kėdainiuose, intensyviausiame prekinės daržininkystės ūkių regione, kuriame šiais metais nepalankios oro sąlygos auginti daržoves“, – kalba daržovių augintojų asociacijos atstovė Indrė Lukoševičienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lukoševičienė prognozuoja, kad surinktas derlius šiemet bus maždaug trečdaliu brangesnis nei pernai.

„Daržovių brangimo priežastys yra išaugusi savikaina, sunaikintas derlius, ir sumažėjusi pasiūla“, – tvirtina I. Lukoševičienė.

O daržovių kainos smarkiai išaugusios jau dabar. Tą pastebi ir vieno sostinės turgaus pirkėjai:

„Kokį 30 procentų tikrai. Mažiau reikia pirkt, nieko nepadarysi, pensininkams lengviau, nes mažiau reikia valgyt.“

REKLAMA

„Kiek turi, tiek leidi sau. O ūkininkai, kurie patys augina, tai aš pilnai suprantu, kad jie tokios kainos nori, nes išgyventi reikia.“

„Jeigu agurkas ar pomidoras gražus, aš ji nupirksiu.“

„Nuėjai, šiandien vienaip kainuoja, rytoj jau kitaip.“

„Pabrango, bet nieko nepadarysi, visur brangsta, ne tik pas mus.“

„Labai brangsta, šiemet išvis labai brango.“

Daržovių augintojų asociacija dėl derliaus praradimų žada prašyti Žemės ūkio ministerijos kompensacijų. 

Tikrai,kad nieko netruks. Lenkai ar dar kas atveš net už geresne kaina. Bus kaip su šilauogem.
kaip Palangos verslininkus kažkas prakeikė senų senovėje, tai lygiai taip pat ir ūkininkus. Saulė šviečia, jiems vistiek blogas derlius, lietus palaisto, jiems vėl blogai. Kada buvo gerai?
Na jau ūkininkai nenukentėjo tiek jie pinigų turi kad net iki tualeto važiuoja su mašina pėsčiomis niekur neina ir dabar kombainai geri suguldytus nukuls tegul tik neverkia ukininkai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų