Skirtingų sektorių įmonėse didžiausias darbymetis būna skirtingais metų laikais. Kol vienos vos spėja suktis aptarnaudamos poilsiaujančius lietuvius ir užsienio turistus, kitos laukia pasirengimo kalėdinės prekybos laikotarpiui. Darbuotojų atrankos specialistai sako, kad tokia situacija gali pasinaudoti darbo ieškantys žmonės – laikinai įsidarbinti vienoje vietoje, o vėliau pereiti ten, kur darbo jėgos poreikis tuo metu didesnis.
Rinka neapsnūsta ir vasarai pasibaigus
Anot personalo nuomos paslaugas teikiančios bendrovės „Headex Group“ Lietuvos projektų skyriaus vadovės Viktorijos Šukšterytės, vasarą gerokai didėjanti laikinų darbuotojų paklausa iš esmės nedaug mažėja iki pat Naujųjų metų, o lapkritį būna beveik toks pats darbo jėgos poreikio pikas kaip ir birželį. Lietuvos įdarbinimo įmonių asociacijos duomenimis, praėjusių metų birželį per laikino įdarbinimo įmones buvo įdarbinta 2415 žmonių, lapkritį – vos dvidešimčia mažiau.
Pasak V. Šukšterytės, situacija, kai dėl sezono įtakos vienoms įmonėms didžiausias darbymetis būna vasarą, kitoms – rudenį, naudojasi per darbuotojų nuomos bendroves įdarbinami asmenys. Vasarą jie dirba vienoje srityje, o joje sumažėjus darbuotojų poreikiui, sėkmingai pereina į kitą.
„Darbuotojai, kurie įsidarbina tiesiogiai ir sudaro terminuotas darbo sutartis dirba tik tą konkretų nustatytą laiką. Po to darbo paieškos prasideda iš naujo. Personalo nuomos pranašumas yra tas, kad darbuotojus, kurių nebereikia vienoms įmonėms, mes galime perkelti į kitas“, – aiškino „Headex Group“ Lietuvos projektų vadovė.
Save išbando skirtingose srityse
Anot V. Šukšterytės, esama daugybė pavyzdžių, kai tam pačiam darbuotojui per pusmetį tenka padirbėti keliose vietose – kavinėje, viešbutyje ar automobilių plovykloje vasarą ir, pavyzdžiui, logistikos bendrovėje rudenį.
Be to, vasarą daugiausia darbo turi vienų sektorių įmonės, o kitais metų laikais – kitų. Tai darbuotojams leidžia save išbandyti įvairiose srityse bei įgyti skirtingų patirčių, kurios pravers ateityje.
„Be to, kelias darbo pozicijas išbandantis žmogus turi daugiau galimybių atrasti jam tinkamiausią veiklą, užsikabinti ir likti dirbti jau kaip nuolatinis, o ne laikinas darbuotojas“, – pabrėžė V. Šukšterytė.
Pasak jos, vasarą atostogų ir turizmo sezonas labiausiai išjudina paslaugų sektorių, kuriam prireikia daugiau aptarnaujančio personalo – barmenų, padavėjų, prekybos centrų ar viešbučių darbuotojų. Tuo metu rudenį daugiausiai darbo turi Kalėdų laikotarpiui besiruošiančios konditerijos, gamybos bendrovės, logistikos paslaugas teikiančios įmonės.
„Daliai įmonių Kalėdų laikotarpis prasideda kur kas anksčiau – ne gruodį, o dar rudenį, nes žiemos šventėms ruošiamasi iš anksto“, – pažymėjo V. Šukšterytė.