• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis daugiau įmonių atleidžia darbuotojus, nes skaitmenizuoja, optimizuoja darbo procesus. Dalis darbuotojų tampa nebereikalingi  juos pakeičia dirbtinis intelektas. Specialistai pastebi, kad tai – tik pradžia ir ateityje skaitmenizavimo procesai leis atsisakyti dar daugiau darbuotojų.

Vis daugiau įmonių atleidžia darbuotojus, nes skaitmenizuoja, optimizuoja darbo procesus. Dalis darbuotojų tampa nebereikalingi  juos pakeičia dirbtinis intelektas. Specialistai pastebi, kad tai – tik pradžia ir ateityje skaitmenizavimo procesai leis atsisakyti dar daugiau darbuotojų.

REKLAMA

Neseniai „Telia Lietuva“ paskelbė, kad mūsų šalyje atleis 400 darbuotojų. Bendrovės vadovė Giedrė Kaminskaitė-Salters tokius atleidimus aiškino verslo skaitmenizavimu, senų sistemų išjungimu, dirbtinio intelekto proveržiu.

Žinių radijo laidoje „Verslo pozicija“ Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos prezidentas Linas Petkevičius sakė, kad jau 2,5 metų vyksta diskusijos, ar dirbtinis intelektas pakeis darbuotojus.

„Dabar matome, kad tam tikrose srityse tai jau vyksta. Informacinių technologijų (IT) ir programavimo darbuotojai jau pajuto dirbtinio intelekto poveikį. Jeigu dar prieš tris metus IT įmonėms trūko darbuotojų ir bet kas galėjo persikvalifikuoti, dabar situacija – kitokia.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu dirbtinio intelekto įrankiai leido padidinti produktyvumą. Ir, jeigu programuotojo darbo našumas neaugo, darbdaviui kyla įtarimų, kad jis neišmoko dirbti su dirbtinio intelekto sistemomis“, – komentavo specialistas.

REKLAMA

Pasak L. Petkevičiaus, vis daugiau įmonių diegiasi dirbtinio intelekto įrankius, todėl ir atleidimų visame pasaulyje daugėja.

„Tačiau Lietuvoje matau kitokią tendenciją. Pavyzdžiui, turint fiksuotą darbų kiekį, jiems atlikti užtektų optimizuoti procesus ir atleisti nereikalingus darbuotojus.

Tačiau Lietuvoje įmonės pasiima 2 ar 3 kartus daugiau projektų, kuriems atlikti reikalingas toks pat kiekis darbuotojų, kaip ir prieš darbų optimizavimą“, – pastebėjo specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot L. Petkevičiaus, populiarėjant dirbtiniam intelektui atsiranda ir naujos profesijos, taip kyla klausimų apie teisinį reguliavimą.

„Europos Sąjunga reguliuoja dirbtinio intelekto vystymo procesus, kad jie nekenktų gyventojų fundamentalioms žmogaus teisėms. Dirbtinis intelektas turi būti teisiškai reguliuojamas.

Reglamentavimas numato, kad turinys, kuris bus sugeneruotas dirbtinio intelekto, būtų atitinkamai pažymėtas“, – komentavo dirbtinio intelekto specialistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skaitmenizavo procesus, atleido darbuotojus

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad didžiausia telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ akcininkė – Švedijos „Telia Company AB“ – pradeda pokyčių programą ir Lietuvoje planuoja darbuotojų skaičių mažinti apie 400 pozicijų.

Planuojama, kad „Telia Lietuva“ darbuotojų kiekis sumažės 200, likęs pozicijų naikinimas įvyks bendrovės dukterinėje įmonėje „Telia Global Services Lithuania“.

REKLAMA

Visoje įmonių grupėje per 2024 m. planuojama panaikinti apie 3000 pozicijų, taip sumažinant ir įmonių grupės personalo skaičių.

Šie atleidimai yra dalis pokyčių, kuriais siekiama supaprastinti įmonės veiklą Šiaurės ir Baltijos šalyse.

„Skaitmenizuojame verslą, išjungiame senąsias sistemas, naudojamės dirbtinio intelekto proveržiu ir pritraukiame geriausius talentus – tai yra mūsų kelias į lyderiaujančią organizaciją.

REKLAMA

Deja, augančios investicijos ir talentų išlaikymas lemia ir poreikį optimizuoti darbo vietų skaičių“, – teigė G. Kaminskaitė-Salters.

Kai kurių specialistų nebereikės

„Bitė Lietuva“ žmonių ambasados vadovė Eglė Staniulionė sakė, kad pirmiausia įvairūs dirbtiniu intelektu paremti sprendimai („Chat GPT“ ar pan.) pakeis vertėjus, tekstų kūrėjus, redaktorius.

„Jau šiandien dirbtinis intelektas puikiai apdoroja, kuria, rengia įvairius tekstus, apdoroja informaciją, koreguoja kitų pateiktus duomenis. Vis tik jis dar vargiai savarankiškai kuria naują informaciją, veikiau dirba su jau turimais žmonių proto kūriniais“, – atkreipė dėmesį E. Staniulionė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, taip pat ir apskaitos, buhalterijos profesijų atstovai paprasčiausias darbines funkcijas netrukus galės perleisti dirbtiniam intelektui.

„O jie patys galės darbuotis su kompleksiškesnėmis, sudėtingesnėmis užduotimis, kurios reikalauja kūrybiškumo, praktinių įgūdžių.

Manau, netrukus keisis ir duomenų analitikų pozicija – nors ji ir neišnyks, tačiau evoliucionuos, keisis“, – vardijo specialistė.

REKLAMA

Asociacijos „Aktyvus jaunimas“ vadovas Gediminas Kondrackis atkreipė dėmesį, kad „Chat GPT“ gali pakeisti projektų rašymo specialistus.

„Projektų rašymo srityje dėl „Chat GPT“ šiuo metu vyksta tokie didžiuliai pokyčiai, kad daugelis anksčiau turėtų įgūdžių tampa visiškai neaktualūs. Ir tai gali sunaikinti daugybę projektų rašymo specialistų. Tačiau čia nematome nieko blogo.

Naudodami „Chat GPT“ daug daugiau žmonių pagaliau gali pabandyti patys parašyti projektą. Kitaip tariant, projektų rašymas „Chat GPT“ dėka tapo 10 kartų lengvesnis. Taigi, kodėl nepasinaudojus galimybe? Jei turite puikią idėją, niekas nebetrukdo jums parengti savo projektinio pasiūlymo ir gauti reikiamą finansavimą“, – komentavo G. Kondrackis.

tv3.lt

Na, štai seimo nariams ir ministrams talkins DI, ir mokytojaus DI... Ir pasirodo kad iš kitų DI atima darbą. O aš santechnikas ir žinau kad DI iš manęs darbo neatims, taip pat iš dažytojo, elektriko, plytelių klojejo, kasininko maxei, kelininkų ir stogdengio. Atims darbą iš potencialių tinginių, kurie niekam na... Nereikalingi... Eikit dirbt tėvynės labui.
kada DI pakeis pusantro šimto bezdarių Seime ???
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų