Kartu su juo naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavusi Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė su tokiu teiginiu nesutiko ir sakė, kad tai – absurdas.
Pone Arlauskai, profsąjungos prašo didinti minimalų atlygį, kodėl darbdaviai ne visada tą nori daryti? Jie ir šiuo atveju, kai tokia infliacija, nenori to daryti.
D. Arlauskas: Profsąjungos teisingai kelia tuos reikalavimus, nes jie atstovauja žmones. Čia labai normalus procesas ir nepriklausomai ekonominė situacija gerėja ar blogėja, tradiciškai jie visada reikalauja kelti atlyginimus.
Šiandien mes kalbame ne apie didinti ar ne, mes kalbame apie tai, kaip turi būti nustatoma minimali mėnesinė alga, ir kas yra labai svarbu – tai pirmas kartas, kada Vyriausybė nebegali didinti minimalios mėnesinės algos. Vyriausybė padarė pertrauką ir nusprendė pažiūrėti, koks bus ruduo, kaip dėliosis ekonominė situacija ir tada svarstys, ar didinti ir kiek didinti.
Tai yra labai svarbu, nes geopolitinė situacija, blogėjanti makroekonominė situacija ir finansinė situacija rinkoje bendrai.
O verslas turi iš ko didinti algas?
D. Arlauskas: Noriu akcentuoti vieną labai paprastą dalyką – tai, kad pas mus tokia didelė infliacija, iš esmės lėmė tai, jog beatodairiškai buvo didinama minimali mėnesinė alga. Mes šiandien Europos Sąjungoje esame pirmoje vietoje pagal pinigų masės įliejimą į rinką ir būtent minimali mėnesinė alga suvaidino lemiamą vaidmenį.
Dėl to, mano nuomone, ir profesinės sąjungos turi prisiimti atsakomybę dėl padidėjusios infliacijos. Dabar kalbate apie tai, kad didinti dar 20 ar kiek procentų, tai jūs dar labiau didinsite infliaciją, o šiandien kaip tik reikia padaryti viską, kad ji nedidėtų.
Profsąjungos kaltos dėl infliacijos?
D. Arlauskas: Taip, žinoma. Jie vis kalbėjo, kad reikia didinti MMA, tai Vyriausybė pasidavė ir tą padarė. Mes esame pirmoje vietoje, po mūsų tik Airija. Mūsų atlyginimų didinimas buvo didžiausias visoje Europos Sąjungoje.
<...> Minimalus atlyginimas tiesiogiai susijęs su vidutiniu. Mes pasirinkome formulę, kad minimali alga skaičiuojama nuo to, koks yra vidutinis atlyginimas. Taip jie vienas kitą vejasi ir mes užauginome tai.
I. Ruginienė: Tai visiškas absurdas. <...> Lietuvos bankas aiškiai pasakė, kad infliacija didėja dėl to, kad energetikos kainos kyla, yra žaliavų trūkumas ir jų kainų kilimas. Mes dar tiesiogiai paklausėme, kokią įtaką infliacijai daro atlyginimų kilimas, jie atsakė, kad netiesioginę ir labai nedidelę įtaką atlyginimų kilimas daro infliacijos rodikliui.
<...> Mūsų mieli darbdaviai nebuvo visiškai sąžiningi, pasinaudojo pandemija, karo situacija ir dabar jau net mūsų ekonomistai sako, kad dirbtinai sukėlė kainas, o dabar, be abejo, kaltina tą patį darbuotoją, kuris uždirba ne ką daugiau nei minimumas ar vidutinis darbo užmokestis.
Kitas dalykas dėl įplauktų pinigų. Prisiminkime pirmus pandemijos metus, kada darbdaviai terorizavo Vyriausybę, rėkė, kad jiems būtų pinigų. Kalbėjo, kad Amerikoje sraigtasparniu pinigus dalina, ir prašė to paties. Vyriausybė paklausė ir išdalino. Prisikišote į kelnių kišenes pinigų ir dabar aiškinate, kad dėl viso šito proceso kaltas darbuotojas. Darbuotojui nei vienas centas nenubyrėjo, gal reikėjo pasižiūrėti į ateitį ir nereikėjo prašyti.
Visą pokalbį išgirskite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.