Taksofonus iki šiol aptarnavusi ir išlaikyti įstatymais įpareigota Lietuvos telekomunikacijų bendrovė „Telia“ šiemet dar turi užtikrinti ne mažiau nei 99 taksofonų veikimą šalyje.
„Visi aparatai liks tose vietose, iš kurių daugiausiai skambinama. Be to, dėl pandeminės situacijos aparatai nebus nuimami ligoninėse bei senelių namuose,“ – tv3.lt komentuoja „Telia Lietuva“ atstovas spaudai Audrius Stasiulaitis.
Taksofonai – nereikalinga atgyvena?
Šalyje, kur aktyvių mobiliojo ryšio SIM kortelių yra daugiau nei gyventojų, taksofonai jau daugiau nei dešimtmetį yra nuostolinga paslauga.
Kaip rodo Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) užsakymu atliktas Universaliųjų elektroninių ryšių paslaugų gavėjų poreikių tyrimas, absoliuti dauguma respondentų (99 proc.) vienerių metų laikotarpyje nesinaudojo taksofono paslaugomis.
89 proc. visų apklaustųjų, teigia, jog nelikus taksofonų jų ryšio paslaugų naudojimosi įpročiai nepasikeistų, jie ir toliau naudotų mobiliojo ryšio paslaugas.
Remiantis „Telia“ surinktais kasmetinės statistikos duomenimis, iš daugiau nei pusės aparatų per metus nepaskambinama nė karto, o visų 2020 m. atliktų skambučių vidutinė trukmė siekė vos 36 sekundes.
„Pati technologija yra moraliai pasenusi, todėl jau ne vienerius metus prašome RRT leidimo atsisakyti šios nuostolingos paslaugos teikimo,“ – teigia „Telia“ atstovas.
Ligoninės skambinančiųjų nepastebi
Taksofonai bus palikti ligoninėse ir senelių namuose. Kiek jų liks – atsakinga telekomunikacijų bendrovė negali pasakyti, tačiau jau dabar apklaustų ligoninių atstovai sako, kad jie nereikalingi, nes norinčių skambinti taksofonais nematyti.
„Yra įrengti trys taksofonai, visi jie veikiantys, tačiau niekas nėra matęs, kad jais būtų kažkas pasinaudoję“, – pasakoja Respublikinės Panevėžio ligoninės komunikacijos skyriaus specialistas Vytautas Riaubiškis.
Vienas veikiantis taksofonas yra ir Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje, bet ir čia skambinančių jais ligoninės administracija nepastebi.
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje taksofonų paslauga buvo prieinama dešimtmečius, tačiau jų poreikiui ženkliai sumažėjus per pastarąjį pusmetį buvo atsisakyti visų.
„Priežastis labai paprasta – nebėra poreikio. Ligoninės lankytojai, pacientai aktyviai naudojasi asmeninėmis mobilaus ryšio priemonės.
Personalas atitinkamai naudojasi darbiniais telefonais, mobiliaisiais. Eilę metų matėsi, kad tokiais įrenginiais ligoninėje nėra naudojamasi ir tiesiog jų atsisakyta“, – teigia ligoninės viešųjų ryšių specialistė Sonata Tenytė.
Kalėjimuose – tai vienintelis susisiekimo būdas
Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, šios „Telia“ tiekiamos paslaugos, įkalinimo įstaigose, 2018 m. yra atsisakęs, ją teikia kitos telekomunikacijų bendrovės.
Įkalinimo įstaigų atstovai pasakoja, kad taksofonų paslaugos yra labai reikalingos, nes kol nevyksta jokie realūs ilgalaikiai ar trumpalaikiai susitikimai, todėl taksofonai lieka vieninteliu bendravimo būdu.
Kauno tardymo izoliatoriaus dvejuose padaliniuose iš viso yra 27 taksofonai, kuriais kaliniai bendrauja telefoniniu būdu, ir 7 vaizdo ir garso taksofono kabinos, kuriose jie gali bendrauti internetu.
Šiomis paslaugomis atitinkamai suimtieji gali pasinaudoti vieną kartą per dieną, o pats skambutis trunka iki penkiolikos minučių.
„Paklausa yra didžiulė, eilės tikrai labai nemažos. Kalinių yra keli šimtai, o taksofonų tik keletas, todėl net ir ne visi suspėja paskambinti per dieną,“ – pasakoja Kauno Tardymo izoliatoriaus resocializacijos skyriaus viršininko pavaduotojas Airidas Balkauskas.
Panevėžio pataisos namuose stovi 8 taksofono aparatai ir 2 vaizdo ir garso taksofonų kabinos. Įstaigos viršininko pavaduotoja Loreta Skrickienė teigia, kad norinčiųjų skambinti jais ir čia tikrai netrūksta.
„Visi nori bendrauti su artimaisiais, šiuo laikotarpiu dėl pandemijos nevyksta jokie pasimatymai dėl karantino, todėl net labai svarbu užtikrinti, kad visi norintys galėtų tai padaryti. Taksofonai pataisos namuose tikrai reikalingi“, – sako ji.
Dar šiemet metų pabaigoje planuojama į Lietuvos teisę perkelti Europos elektroninių ryšių kodeksą, pagal kurį taksofonai nebebūtų laikomi universalia ryšio paslauga, kurią privaloma teikti.
Todėl priėmus šį įstatymą taksofonų Lietuvoje (išskyrus įkalinimo įstaigas) būtų galima visiškai atsisakyti.