Naujienų agentūrai AFP atsiųstame pareiškime Danijos užsienio reikalų ministerija nurodė, kad „tęsia dialogą su šalimis, labiausiai susijusiomis su šio atvejo tyrimu, įskaitant Kiniją“.
Ministerija pridūrė, jog negali pateikti jokios išsamesnės informacijos apie „diplomatinį dialogą“.
Lapkričio 17 ir 18 dienomis Švedijos teritoriniuose vandenyse Baltijos jūroje buvo pažeisti du telekomunikacijų kabeliai.
Švedijos ir Suomijos policija pradėjo tyrimus, o Europos pareigūnai sakė įtariantys sabotažą, susijusį su Rusijos invazija į Ukrainą. Kremlius atmetė šiuos komentarus, pavadinęs juos absurdiškais ir juokingais.
Laivybos stebėjimo svetainių duomenimis, kinų krovininis laivas „Yi Peng 3“, vykęs iš Rusijos į Egiptą, lapkričio 17–18 dienomis plaukė netoliese kabelių, jungiančių Lietuvą ir Švediją bei Vokietiją ir Suomiją. Būtent tada šie povandeniniai kabeliai buvo pažeisti.
Vis dėlto nėra konkrečių įrodymų, kad tas laivas susijęs su šiais incidentais.
Nuo antradienio šis 2001 metais pastatytas krovininis laivas, priklausantis Kinijos bendrovei „Ningbo Yipeng Shipping Co“, yra sustojęs Kategato sąsiauryje tarp Danijos ir Švedijos.
Kinijos užsienio reikalų ministerija neigia bet kokią atsakomybę už šiuos incidentus.
„Kinija šiuo metu bendradarbiauja su atitinkamomis šalimis, įskaitant Daniją, siekdama palaikyti sklandų bendravimą diplomatiniais kanalais“, – penktadienį pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai.
Danijos karinis jūrų laivynas trečiadienį pareiškė, kad stebi šį laivą, kuris yra tarptautiniuose vandenyse, o tai riboja Danijos institucijų galimybes įsikišti.
Šeštadienį prie danų karinio jūrų laivyno prisijungė Švedijos pakrančių apsaugos tarnyba.
Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ pranešė, kad lapkričio 17-osios rytą buvo pažeistas vienas iš trijų Baltijos jūra nutiestų ryšio kabelių iš Švedijos į Lietuvą. Vėliau šią informaciją patvirtino ir pareigūnai Stokholme.
Suomijos operatorius „Cinia“ kitą dieną pranešė, kad dėl nežinomų priežasčių nutrauktas Helsinkį ir Vokietijos Rostoko uostą jungiantis kabelis.
Vėliau Vokietija ir Suomija pranešė, kad pradėjo tyrimą ir įspėjo apie „hibridinio karo“ grėsmę. Ikiteisminį tyrimą dėl galimo teroro akto pradėjo ir Lietuvos Generalinė prokuratūra.
Nuo Rusijos plataus masto invazijos į Ukrainą pradžios ne kartą pasitaikė atvejų, rodančių padidėjusią įtampą Baltijos jūros regione.
Pernai spalį teko laikinai uždaryti Suomiją ir Estiją jungiantį povandeninį dujotiekį, kurį greičiausiai apgadino Kinijos krovininio laivo inkaras.
2022 metų rugsėjį „Nord Stream“ vamzdynuose, kuriais į Europą buvo tiekiamos rusiškos dujos, užfiksuoti keli povandeniniai sprogimai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!