Uostamiesto centre, Danės upėje, plūduriuojančios šiukšlės bado akis klaipėdiečiams ir miesto svečiams dar nuo Jūros šventės. Du kartus per mėnesį upę švarinantys specialistai sako, jog jų darbas - bergždžias, nes Danę masiškai teršia jos pakrantėse girtaujantys miestiečiai.
Sutartį su Klaipėdos miesto savivaldybe dėl visų uostamiestyje esančių vandens telkinių paviršiaus valymo sudariusios UAB „JLE“ direktorius Vytautas Poteliūnas tikino, jog Danės upė yra valoma pagal Savivaldybės specialistų sudarytą grafiką, maždaug du, tris kartus per mėnesį.
„Jūros šventės metu ir po jos Danę švarino sustiprintos pajėgos. Paprastai šį darbą atlieka trys pagal sutartį dirbantys žmonės ir darbų vykdytojas. Jūros šventės metu valyti Danę buvo pakviesti dar 2 žmonės. Po Jūros šventės jie iš upės išgraibė šiukšlių, kurios vos tilpo į 15 didžiulių šiukšlių maišų. Paprastai tiek šiukšlių iš vandens ištraukiame per mėnesį“, - pasakojo V. Poteliūnas.
Kiekvieną UAB „JLE“ atliktą darbą patikrina Savivaldybės specialistų komisija. Tai, kad Danės upė buvo valyta po Jūros šventės patvirtino Miesto tvarkymo skyriaus vyr. specialistė Alma Montvilienė.
Vandens telkinių valytojai dirba su dviem valtimis: viena - paprasta irklinė, kita - pripučiama 8 vietų, su varikliu. Šiukšles nuo vandens paviršiaus valytojai graibo specialiais į tinklus panašiais sieteliais ir rankomis.
„Žinoma, kad toks valymas yra paviršutiniškas. Stipresnis vėjas atpučia šiukšles iš dar nevalytų upės ruožų, iškelia iš gelmių. Per Jūros šventę padarėme klaidą pirmiausia valydami labiausiai prišnerkštą tvenkinį prie Jono kalnelio, nes jau atlikus darbą vėjas vėl prinešė šiukšlių iš upės“, - aiškino V. Poteliūnas.
Pasak pokalbininko, apie 80 proc. visų Danės upėje ir kituose miesto vandens telkiniuose surenkamų šiukšlių sudaro išgertuvių liekanos: plastikiniai alkoholio buteliai, skardinės, vienkartiniai indeliai, nuorūkos, maišeliai. Neretai valytojams iš vandens tenka kelti ir sunkiasvores šiukšlių dėžes, baldų liekanas, čiužinius, padangas.
Danės upė daugiausiai teršiama ties Jono kalneliui, prie „Meridiano“ ir dešinėje pusėje, kur yra prieigos prie vandens. Dėl žemos miestiečių kultūros apgailestaujantis V. Poteliūnas mano, jog šiose vietose reikėtų pastatyti ženklus, raginančius saugoti švarią aplinką, sustiprinti viešosios tvarkos priežiūrą.
„Šiukšlių kiekvienais metais daugėja ir mes vieni nepajėgūs pažaboti upės taršos“, - sakė pokalbininkas.