Baudos siektų nuo 80 iki 500 eurų. Vyriausybė pritarė grupės parlamentarų siūlymui didinti baudas už triukšmą. Ir plačiau piniginę gali tekti atverti ne tik triukšmautojams, bet ir tiems, kieno įstaigoje yra triukšmaujama.
Dalis tautiečių, besidalydami karčia patirtimi, tikisi, kad juos valdžia išgirs ir triukšmautojai bus baudžiami didesnėmis baudomis nei yra dabar:
„Jaunimas gyveno, nuomojosi butą ir ištisiniai baliai. Nueini, sakai kviesim policiją, tris minutes tylu ir vėl tas pats.“
„Tu nori ilsėtis šeštadienį, sekmadienį, o tau iki dvylikos pradeda triukšmauti kaimynai, tai čia yra nenormalu. Aš suprantu vieną kartą per metus galima atsiklausus kaimynų, bet ne pastoviai.“
„Sakykim, vienas žmogus nori labai linksmai gyventi. O kaimynai laiptinėje ten gyvena 15–16 butų ir dėl to kenčia, tai tegu nusiperka vienkiemyje ir tenais išdarinėja, ką nori.“
„Reikia būtinai didinti baudas.“
„Baudas? – Už ką? Žmogus džiaugiasi, širdukas linksminasi, tegu linksminasi.“
„Kartais patriukšmauja, bet nueini, paprašai, kad išjungtų muziką. Tiesiog komunikacijos būdu išsprendi problemą.“
Kol tautiečiai dalijasi į dvi stovyklas, policija žeria statistiką – pernai beveik 5 tūkstančiams triukšmaujančių tautiečių buvo išrašyti protokolai dėl viešosios tvarkos pažeidimo – triukšmo.
Pirmą kartą nusižengusiems skirta minimali – nuo 20 iki 80 eurų siekianti bauda. Antras kartas piniginę privertė praverti plačiau – bauda siekė nuo 80 iki 300 eurų. Ir tokią baudą pernai gavo beveik tūkstantis žmonių. Tačiau tai triukšmautojų nesudrausmina.
„Tikrai matome nemažą pakartotinumą, tai yra žmonės baudžiami už tokį pažeidimą po antrą, po trečią kartą. Tai rodo, kad dabartinės bausmės neatgrąso žmonių daryti tokius pažeidimus“, – tvirtina policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Štai dėl to grupė parlamentarų nusprendė triukšmą keliantiems drąsuoliams uždėti apynasrį – siūlo bausti juos keturis kartus didesnėmis baudomis nei yra dabar. Ypač klius kurortuose besilinksminatiems tautiečiams, mat vasarą ten policijai tenka darbuotis daugiausiai.
Idėjos iniciatorius konservatorius Mindaugas Skritulskas nesismulkina: tiems, kas trukdo kaimynų ramybę poilsio valandomis – nuo septintos vakaro iki septintos ryto – gali tekti susimokėti baudą nuo 80 iki 300 eurų. O nusižengus pakartotinai, žmogui gali tekti pakloti ir pusę tūkstančio. Ir, negana to, parlamentaras siūlo bausti ir įstaigas, kur vyksta pasilinksminimas, vadovą. Už triukšmą jo bare jam tektų sumokėti nuo 300 iki 500 eurų baudą. Už pakartotiną nusižengimą – iki 700 eurų.
„Kaip ir dauguma baudų, pasikeitus iš lito į eurus, jos liko dar nepakeistos. Ir kaip žinia, mokomoji galia žymiai padidėjusi, kainų indeksas ženkliai pasikeitęs, kas buvo prieš 15 metų, tai tie pinigai priversdavo nedaryt nusižengimų, tai šiandien jie atrodo gana juokingi, neesminiai ir nepaveikūs“, – tvirtino M. Skritulskas.
Tokį siūlymą skuba kritikuoti opozicijos atstovai.
„Čia teisės specialistai turi matyti visą vaizdą, ne tik vieną baudą už triukšmą. O kokios baudos už kitas veikas? Tai vienas dalykas, o antras dalykas, kaip ir sakiau, kad vien baudom nepasieksim. Reikia pirmiausia padaryti analizę, ar tikrai dabartinės baudos išsėmė savo galimybes“, – teigė Seimo narys Algirdas Sysas.
Tokį siūlymą kritikuoja ir verslininkai. Naktinės ekonomikos asociacijos valdybos pirmininkas paaiškina, kodėl jiems toks parlamentarų siūlymas atrodo nelogiškas.
„Jeigu ir juridiniams, tai problema yra, kad nėra jokios prievolės pateikti kažkokius įrodymus, kad kažkokia problema tikrai egzistuoja“, – sakė valdybos pirmininkas Markas Adamas Haroldas.
O Vyriausybė dalies parlamentarų iniciatyvai pritarė. Tiesa baudos dydis, pasak vidaus reikalų ministrės, turėtų būti gerokai mažesnis nei siūlo parlamentarai.
„Nuo 80 eurų iki kelių šimtų, ir žinoma, pirmas kartas vis tiek atsižvelgiama į tą atvejį, kad tai yra pirmas kartas, bet kaip ir sakiau, taip pat yra siūlymas išvengti situacijos, kai yra kaitaliojami atsakingi asmenys, ir tokiu atveju tos atsakomybės išvengiama“, – sako Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Vyriausybei pritarus, parlamentarų idėja keliauja į Seimą, kur komitetuose bus tobulinama.