• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nantaketo sala, žinoma kaip stilingo ir turtingo elitinio gyvenimo simbolis, stebina ne tik čia tviskančia prabanga, bet ir didžiuliu netikėtumu – dovanojamais namais. „Realtor.com“ duomenimis, vidutinė nekilnojamojo turto pardavimo kaina čia siekia 3,6 mln. dolerių (3,38 mln. eurų), o kai kurių namų kainos net ženkliai viršija šį skaičių.

Nantaketo sala, žinoma kaip stilingo ir turtingo elitinio gyvenimo simbolis, stebina ne tik čia tviskančia prabanga, bet ir didžiuliu netikėtumu – dovanojamais namais. „Realtor.com“ duomenimis, vidutinė nekilnojamojo turto pardavimo kaina čia siekia 3,6 mln. dolerių (3,38 mln. eurų), o kai kurių namų kainos net ženkliai viršija šį skaičių.

REKLAMA

Pusmėnulio formos Nantaketo saloje, esančioje už 48 kilometrų nuo Masačusetso valstijos (JAV) Cape Cod pakrantės, nuo seno gyvena turtingi ir garsūs žmonės. Tačiau septynženklių kainų už būstą ryškus kontrastas yra kita įprasta Nantaketo praktika – namų dovanojimas. Namai atiduodami nemokamai, bet su tam tikromis išlygomis. Pagrindinė: Juos reikia perkraustyti ir už tai sumokėti kartais itin dideles sumas, skelbia portalas „Business Insider“.

„Pakartotinio panaudojimo potencialas“

Daugelis turtingų vasarotojų perka Nantaketo salos nuosavybę, ketindami statyti savo pačių svajonių namus, o tai reiškia, kad bet koks statinys, kuris stovi ant žemės, iš esmės yra nugriautas, sakė Anne Kuszpa, ne pelno siekiančios organizacijos „Housing Nantucket“, kuriančios įperkamą būstą salos ištisus metus gyvenančiai bendruomenei, vykdomoji direktorė.

REKLAMA
REKLAMA

„Kartais, kai kas nors perka nekilnojamąjį turtą, žemė yra verta daug daugiau nei ant jos esantis būstas“, – sakė ji „Business Insider“.

REKLAMA

Dėl Nantaketo „griovimo atidėjimo“ taisyklės apie bet kokį namą, turintį „pakartotinio panaudojimo potencialą“, 30 dienų turi būti skelbiama miesto laikraštyje. Nereikalaujama, kad jis būtų siūlomas nemokamai, tačiau tai tapo įprasta praktika, nes dauguma savininkų mieliau nemokėtų už pašalinimo išlaidas, sakė A. Kuszpa.

Tūkstantinės sumos už namo perkėlimą

Nekilnojamojo turto brokeris Stevenas Cohenas atstovauja „nemokamam“ namui Miacometo rajone, garsėjančiame golfo laukais ir gėlavandeniu tvenkiniu, kurio mokestinė vertė siekia beveik 800 tūkst. JAV dolerių (750 tūkst. eurų). Jis sakė, kad jau gavo 25 laiškus iš susidomėjusių šalių.

„Pirkėjas“ turi sumokėti už namo perkėlimą, kuris paprastai apima jo nukėlimą nuo pamatų ir perkėlimą į priekabą, kuri lėtai nuvežama į kitą salos vietą. Pasak S. Coheno, 232 kvadratinių metrų ploto namo perkėlimas gali kainuoti mažiausiai 100 tūkst. JAV dolerių (93,8 tūkst. eurų). Kuo didesnis namas, tuo didesnė jo perkėlimo kaina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau „laisvą“ namą perkelti į sklypą yra daug pigiau nei statyti naują būstą. S. Cohenas sakė, kad Nantakete pastatyti namą kainuoja apie 800 JAV dolerių (750 eurų) už 0,09 kvadratinio metro, todėl 232 kvadratinių metrų namo statyba nuo nulio kainuotų apie 2 mln. dolerių (apie 1,9 mln. eurų).

„Kai gyvenate saloje, jūsų ištekliai yra riboti, – „Business Insider“ sakė S. Cohenas. – Jūs juos naudojate pakartotinai“.

REKLAMA

Nantakete namų perkraustymai tokie dažni, kad stabdo eismą

Nantakete vis labiau populiarėja namų perkraustymai. Maždaug prieš dešimtmetį Nantaketas išdavė tik 19 leidimų pervežti namus ar butus per salą, rašo „Nantucket Current“. Ataskaitoje teigiama, kad 2022 m. iki spalio mėnesio buvo išduotas 91 leidimas, o kadangi daugelis namų perkraustymų vyksta vėliau, metinis skaičius greičiausiai buvo dar didesnis.

REKLAMA

„Laisvi“ namai gali būti įvairaus dydžio – nuo nedidelių kotedžų iki didžiulių rūmų, sakė S. Cohenas, o kai kurie gyventojai netgi padalina namus į mažesnes dalis ir perkelia jas į naujas valdas, kad jos tarnautų kaip garažai ar poilsio namai su baseinu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priešgaisrinės apsaugos ir policijos departamentai turi pasirašyti leidimus namui perkelti, be to, 22,5 kilometrų ilgio saloje reikia uždaryti kelius, nes priekaba su namu juda labai lėtai – tarsi pėsčiomis.

Namai pervežami rudenį, žiemą ir pavasarį. Vasarą pervežimai sustabdomi dėl padidėjusio turistų srauto saloje.

Tačiau ištisus metus gyvenantiems žmonėms vaizdas, kai per salą vežamas namas, yra toks įprastas, kad tai gali būti tiesiog rytinės kelionės į darbą dalis.

REKLAMA

„Jei į darbą ateinate pavėlavę ir viršininkui pasakote: „O, čia vyksta namų perkraustymas“, žmonės tai supranta“, – sakė A. Kuszpa.

Kai kurie „nemokami“ namai naudingi bendruomenei

S. Cohenas sakė, kad „nemokamų“ namų pirkėjai skirstomi į tris pagrindines kategorijas.

Pirmoji grupė – Nantaketo namų savininkai, ieškantys nedidelio turto, kurį galėtų paversti nuoma ir gauti papildomų pajamų.

REKLAMA

Antrąją grupę, kuri, pasak S. Coheno, yra gausesnė, sudaro asmenys arba jaunos šeimos, kurios dėl savo šeimos ar kitų ryšių jau turi žemės saloje, bet neturi pakankamai turto naujos statybos namui.

Trečioji kategorija – tai būsto ne pelno siekiančios organizacijos, kurios paima namus kaip dovaną, suteikdamos pardavėjams mokesčių lengvatą, ir paverčia statinius įperkamu būstu vietos darbo jėgai ir mažas pajamas gaunančioms šeimoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai pigiausias būdas sukurti būstą“, – sakė A. Kuszpa.

Anne Kuszpa sakė, kad nauji namai gali būti skirti tik šeimoms, gaunančioms mažiau nei 110 proc. vietovės vidutinių pajamų, kurios pagal gyventojų surašymo duomenis yra 135 590 JAV dolerių (apie 127,2 tūkst. eurų). A. Kuszpa sakė, kad tipinis naudos gavėjas yra keturių asmenų šeima, uždirbanti mažiau nei 100 tūkst. JAV dolerių (apie 93,8 tūkst. eurų), kuri galėtų išsinuomoti trijų miegamųjų namą už 2,5 tūkst. JAV dolerių (2346 eurus) – rinkos nuomos kaina už tą patį būstą būtų 4,7 tūkst. JAV dolerių (4410 eurų).

REKLAMA

Šia programa pasinaudojo mokytojai, kraštovaizdžio tvarkytojai, valytojai, banko darbuotojai ir kiti Nantaketo darbo jėgos atstovai, gyvenantys nuomojamuose būstuose, kurie buvo perkelti į naujas vietas. A. Kuszpa sakė, kad į laukiančiųjų sąrašą buvo įtraukta daugiau kaip 600 šeimų.

Salos viduje sunku gauti reikiamų medžiagų

Nuo 1994 m. „Housing Nantucket“ pakeitė 39 „laisvų“ būstų paskirtį ir juos pertvarkė į nuomojamus pagal pajamas.

REKLAMA

Organizacija ruošiasi perkelti 93 kvadratinių metrų ploto dviejų miegamųjų ir dviejų vonios kambarių namą iš žemės sklypo netoli miesto centro, kurį nauji pirkėjai šių metų pradžioje įsigijo už 5 mln. dolerių (4,7 mln. eurų).

A. Kuszpa sakė, kad pelno nesiekianti organizacija numatė 400 tūkst. JAV dolerių (apie 375 tūkst. eurų) statiniui perkelti beveik 6,4 kilometro iki Nantaketo Atlanto vandenyno pakrantės, kur jis pradės naują gyvenimą kaip vienos Nantaketo šeimos namai.

„Kai esi saloje, medžiagų sunkiau gauti, – sakė A. Kuszpa. – Reikia panaudoti tai, ką turi“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų