Įmonę Rusijoje vis dar turintys Matijošaičiai dar negali pasakyti, kada paliks šalį agresorę, bet už dyką rusams verslo atiduoti nežada.
Kaune prisiekia naujai išrinktos tarybos nariai ir inauguruojamas meras. Jau trečią kadenciją prie Kauno miesto vairo stoja Visvaldas Matijošaitis.
„Pasakysiu atvirai, tiek purvo per rinkimus nesu matęs, išpilta begalė šiukšlių ir pamazgų, bet kauniečiai parodė, kad nei dirigavimas, nei dainavimas iš Vilniaus tribūnų, jiems neįdomus“, – kalba V. Matijošaitis.
„Vardan tos Lietuvos vienybė težydi...“
Bet vienybė žydės greičiausiai ne visoje taryboje, o tik didžiojoje dalyje, kurią sudaro net 26 nariai politinio komiteto „Vieningas Kaunas“. Jo pirmose gretose – visa mero šeima, pats Visvaldas Matijošaitis su gyvenimo drauge Loreta Stonkiene ir abu mero sūnūs – Dainius ir Šarūnas.
„Visi užsivedę, užsikūrę ir aktyviai patys siūlo, patys dirba šiandieniniam Kaunui, reikia tik padėti jiem, kad judėtų darbai“, – tikina V. Matijošaitis.
„Tikrai mes matysime dar vieną kadenciją sprendimų priėmimą buldozerio principu ir dar didesnį vienos šeimos dominavimą“, – tvirtina politologas Ignas Kalpokas.
Į Kauno tarybą išrinkti 8 konservatoriai, 4 valstiečiai-žalieji ir 3 socialdemokratai. Tad dirbti opozicijai ir šią kadenciją bus keblu.
„Lengvas kelias – ne mūsų kelias, kaip sakė mūsų klasikas, tai mes to nebijom“, – sako konservatorius Paulius Lukševičius.
„Nepavydžiu išrinktiems opozicijos nariams, nes tikrai reikia valios prisiversti išlipti ryte ir eiti į tarybos posėdį, nes nieko ten nenuveiksi, nieko nepakeisi“, – teigia I. Kalpokas.
Vis dėlto pirmą kartą į Kauno tarybą patekę valstiečiai-žalieji tikisi rasti bendrus sprendimus su valdančiąja dauguma.
„Praeitoje kadencijoje buvo kritika, bet dažnai ji buvo ne stipriai argumentuota, paremta emocijomis, o ne skaičiais. Mes galvojam, jei mes pateiksime konkrečius skaičius argumentus, tai tikiu, kad „Vieningas Kaunas“ į juos atsižvelgs“, – sako valstiečių-žaliųjų sąjungos narė Vaida Pranarauskaitė.
Laikas parodys, ar opozicijoje esantys politikai bus išklausomi.
Ir jei taryboje konservatorių atstovo, kaip Ukrainos simbolį įteiktus saulėgrąžų žiedus Matijošaičiui kolegėms atiduoti lengva, su verslu Rusijoje Matijošaičių šeimai atsisveikinti iki šiol nepavyksta. Ten vis dar veikia „Vičiūnų grupei“ priklausanti gamykla.
„Mūsų kompanija ir didelė komanda žmonių yra jau labai seniai padariusi viską, kas yra mūsų galiose. Toliau proceso mes neįtakojame. Išgirskite jūs vieną kartą. Mes verslo už dyką Rusijoje rusams neatiduosime“, – sako mero sūnus Dainius Matijošaitis.
Matijošaičiai sako turi ir pirkėją, ir kainą yra suderėję, bet procesai strigę ne dėl jų kaltės. Daugiau detalių nepateikia, dangstydamiesi konfidencialia informacija.
„Mes esam rudenį viską sutarę, kas yra mūsų galioje, o toliau viskas yra biurokratiniuose koridoriuose pasiklydę“, – tikina D. Matijošaitis.
„Šiai dienai negalim komentuoti proceso, tiesiog negalim komentuoti“, – kalba mero sūnus Šarūnas Matijošaitis.
O Rusija ieško būdų kaip padidinti pajamas į savo biudžetą ir iš visų savo verslus parduodančių užsienio įmonių reikalauja solidaus įnašo – 10 procentų įmonės rinkos vertės.
„Jeigu parduosime, tikrai mokėsime, taip, o ką darysi“, – sako V. Matijošaitis.
Apie verslo patraukimą iš Rusijos Matijošaičiai prabilo tik sulaukę aštrios kritikos, kad įsišėlstant karui Ukrainoje jų įmonė vis dar veikė ir iki šiol veikia šalyje agresorėje, kuriai jie mokėdami mokesčius netiesiogiai remia karą Ukrainoje.