Nuotraukoje, kuria dalinamasi socialiniame tinkle „Facebook“, matomas Seimo narys D. Kepenis Valstybinio Vilniaus mažojo teatro salėje, nepaisantis operacijų vadovo nustatyto tvarkos, reikalaujančios uždarose patalpose dėvėti veidą ir burną dengiančią medicininę kaukę.
Naujienų portalas tv3.lt suisiekė su D. Kepeniu ir pasiteiravo, kodėl jis žiūrėdamas spektaklį nedėvėjo kaukės.
Parlamentaras patikino, kad šią savaitę į teatrą atėjo dėvėdamas kaukę, tačiau spektaklio metu teko ją nusiėmė, nes pasidarė karšta, o ir pastebėjo, kad „visi aktoriai buvo be kaukių“.
„Teatro salėje aš buvau su kauke, sėdėjau pirmoje eilėje, bet kadangi visi aktoriai buvo be kaukių, o mano kaukė labai stora, pradėjo „mušti“ prakaitas, tai tą kaukę nusiėmiau ir nemanau, kad kažką blogo padariau“, – teigė jis.
Paklausus, ar visą spektaklį išbuvo be kaukės, jis patikino, kad ją nusiėmė tik trumpam.
Parlamentaras atskleidė, kodėl išsiėmė galimybių pasą
Primename, kad rugsėjo 13 dieną įsigaliojo papildomos COVID-19 pandemijos suvaldymo priemonės, kurios nurodo, jog norint gauti grožio paslaugas, lankytis parduotuvėse, kavinės ir baruose, renginiuose yra reikalingas galimybių pasas.
Kiek anksčiau D. Kepenis naujienų portalui tv3.lt teigė, kad pasisakydamas prieš imunizaciją įrodantį dokumentą ir žmonių diskriminaciją galimybių paso neišsiims ir nenaudos.
Tokia pozicija jam turėjo neigiamų pasekmių: parlamentaras nebuvo įleistas parlamento restoraną, taip pat negalėjo nuvykti ir į migrantų stovyklą Rukloje, Jonavos rajone. Tuomet jis sakė, kad jam trukdoma atlikti savo kaip Seimo nario pareigas, nes jis neturi galimybių paso.
Dabar jo pozicija, matyti, kiek pasikeitė – galimybių pasą teigia išsiimantis tuomet, kai jį „neišvengiamai priverčia“ situacija.
„Galimybių pasą galėjau išsiimti jau tą pačią dieną, kai persirgau kovidu, tačiau pareiškiau, kad į Seimo valgyklą neisiu, nes manęs ten neįleidžia be paso. Aš solidarizuojuosi su tais žmonėmis, kurie dar galbūt nepersirgo, galbūt to paso negauna – tą aš pasakiau ir stengiuosi laikytis.
Tačiau būna tokių momentų, kai neišvengiamai mane priverčia (išsiimti galimybių pasą – aut. past.) <…> Kada man jau sukioja rankas, aš tuo metu apsiginu tuo pasu, bet darsyk kartoju, kad protestuoju prieš pasą ir kategoriškai pareiškiu, kad jo turime kuo greičiau atsisakyti“, – aiškino jis.
Džiugelis kreipėsi į policiją
D. Kepenio pasirodymas be kaukės supykdė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų narį Justą Džiugelį – dėl fiksuoto viešosios tvarkos pažeidimo jis kreipėsi į policiją.
„Prieš įstatymą lygūs visi.
Gali murkdytis eketėje, lakstyti po sniegą kaip mama pagimdė, gali net reikalauti žmones gydyti arklių vaistais. Tačiau laikytis įstatymų privalai.
Kadangi ponas, piktybiškai rizikuodamas aplinkinių žmonių sveikata, šios prievolės nesilaiko, kreipiausi į Lietuvos policiją.
Jei proto taip ir nepridėjo žilas plaukas, tai gal bent tuštėjančios kišenės išmokys gerbti kitus“, – savo socialinio tinklo paskyroje penktadienį rašė J. Džiugelis.
Už pažeidimus gresia baudos
Primename, kad nuo spalio 1 d. nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių dėvėjimas (kaukių, respiratorių ar kt.) yra privalomas visose uždarose erdvėse.
Išimtys taikomos:
- neįgalumą turintiems asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei. Jiems rekomenduojama dėvėti veido skydelį,
- jaunesniems nei 6 metų amžiaus vaikams.
Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad dėl privalomų nurodymų nesilaikymo gresia nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų baudos, juridiniams asmenims – nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų baudos.
Kam skirtos medicininės kaukės?
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nurodo, kad medicininės kaukės yra rekomenduojamos kaip kontrolės rizikos šaltinio vietoje priemonė asmenims, kuriems pasireiškia simptomai, siekiant užkirsti kelią kvėpavimo lašų sklaidai kosėjant ar čiaudint.
„Kvėpavimo etiketo (t. y. burnos ir nosies uždengimo nosinaite kosėjant) tikslas, be kita ko, – apriboti infekcijos perdavimą nuo užsikrėtusio asmens. Įrodyta, kad naudojant medicinines kaukes kaip kontrolės rizikos šaltinio vietoje priemonę sumažinamas iš kvėpavimo takų į aplinką pasklindančių lašelių, kuriuose yra respiratorinių virusų, perdavimas. Jas rekomenduojama naudoti siekiant sumažinti ir kitų ligų, pvz., tuberkuliozės ir gripo sukėlėjų perdavimą.
Kaukė gali padėti sumažinti infekcijos plitimą bendruomenėje kuo labiau sumažinant iš kvėpavimo takų į aplinką paskleidžiamų lašelių išsiskyrimą iš užsikrėtusių asmenų, kurie gali net nežinoti, jog jie yra užsikrėtę, taip pat prieš pasireiškiant simptomams. Šiuo požiūriu galima laikyti, kad kaukių naudojimas tarp asmenų, kuriems nepasireiškė simptomai, papildo jau taikomą kaukių naudojimo tarp asmenų, kuriems simptomai pasireiškė, praktiką“, – rašoma SAM puslapyje.
Informuojame, kad medicininės kaukės turi atitikti Europos standarte EN 14683:2014 nustatytus reikalavimus.