Europietiška, demokratinė Rytų kaimynystės raida, taikus ir saugus regionas yra Lietuvos ir visos Europos interesas, pabrėžė Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikimuose su Moldovos Parlamento Pirmininku, laikinai einančiu Prezidento pareigas, Marianu Lupu ir Ministru Pirmininku Vladu Filatu.
Kišiniove su vizitu viešinti Lietuvos Prezidentė su Moldovos vadovais aptarė dvišalius santykius, Moldovos ir Europos Sąjungos (ES) bendradarbiavimą, šios valstybės pažangą vykdant svarbias struktūrines vidaus reformas, galimybes spręsti užsitęsusį Padniestrės konfliktą.
Pasak Prezidentės, europinės integracijos kelią pasirinkusi Moldova pradėjo vykdyti valstybės bei jos žmonių gerovei užtikrinti būtinas reformas, tačiau užsitęsusi konstitucinė krizė ir vidaus nesutarimai, įšaldytas Padniestrės konfliktas stabdo šių reformų įgyvendinimą.
„Europa atveria Moldovai duris, tačiau Moldova pati turi pro jas įeiti. Labai svarbu, kad būtų užtikrintas politinis stabilumas, kad visos Moldovos politinės partijos ir šios šalies žmonės paremtų pasirinktą europinės integracijos kryptį ir nebūtų lėtinamas svarbių reformų įgyvendinimo tempas“, – D. Grybauskaitę cituoja Prezidentės spaudos tarnyba.
Lietuvos vadovė teigė, jog Lietuva Moldovoje vertinama kaip patikima partnerė, kuri yra pasirengusi padėti. Šio vizito tikslas – paremti Moldovos europinę kryptį ir įtikinti jos lyderius panaikinti iškilusias kliūtis.
Prezidentės teigimu, spartesnė teisėtvarkos, policijos, muitinių pertvarka, kova su korupcija ir verslo aplinkos gerinimas užtikrintų stabilumą šalyje ir atvertų naujas Lietuvos ir Moldovos ekonominio bendradarbiavimo galimybes, paskatintų derybas dėl laisvosios prekybos sutarties su ES.
Lietuva jau padėjo Moldovai įgyvendinti prekių sertifikavimo sistemą muitinėje, suderinti veterinarijos standartus su ES normomis. Dėl šių projektų atsivėrė galimybės Moldovos pieno produktus eksportuoti į ES. Lietuva toliau padeda vykdyti bendradarbiavimo projektą augalinės kilmės produktų sertifikavimo, muitinės reformavimo, ekologinės žemdirbystės, sanitarijos srityse. Lietuvos ekspertai padeda reformuoti šalies teisinę sistemą.
Pasak šalies vadovės, ekonominio bendradarbiavimo stiprinimui pasitarnaus ir Lietuvos ekspertų parengtas projektas atnaujinti krovinių gabenimą geležinkeliais per Padniestrę, kuris turės ekonominės naudos abiem valstybėms ir padidins krovinių pervežimą „Vikingo“ konteineriniu traukiniu.
Moldovos premjeras informavo Lietuvos vadovę, jog šių metų rudenį su verslininkų delegacija rengiasi apsilankyti Vilniuje, kad paskatintų tarpusavio ryšius tarp abiejų šalių verslo bendruomenių.
ESBO pirmininkaujanti Lietuva ypatingą dėmesį skiria įšaldytiems konfliktams.
Prezidentės teigimu, Padniestrės konfliktas stabdo sėkmingą Moldovos raidą, daro neigiamą įtaką valstybės ir jos žmonių gerovei. Ieškant sprendimo būdų abi konfliktuojančios pusės privalo demonstruoti geranoriškumą, konstruktyvumą ir įgyvendinti pasitikėjimą stiprinančias priemones – atkurti telefono ryšį, panaikinti vidines muitines, kurios sudaro kliūtis ekonominiam vystymuisi. Lietuva remia Moldovos siekį, kad rudenį būtų atnaujintos formalios derybos dėl Padniestrės konflikto sureguliavimo.