Prezidentė Dalia Grybauskaitė išsiuntė laišką Rusijos Federacijos prezidentui Dmitrijui Medvedevui, prašydama išlaikyti Kristijono Donelaičio muziejų Tolminkiemyje Rusijos valstybės nuosavybėje.
Prezidentė atsižvelgė į Lietuvos kultūros ir visuomenės atstovų kreipimąsi dėl Kristijono Donelaičio muziejaus Tolminkiemyje, Kaliningrado srityje likimo.
„Jūsų Ekscelencija, atsižvelgdama į šio muziejaus svarbą Lietuvai, jos kultūrai ir istorijai, taip pat turėdama mintyje tai, kad K.Donelaičio atminimo įamžinimas yra svarbus ne tik Lietuvos, bet ir Rusijos kultūrinio paveldo klausimas, kreipiuosi į Jus dėl muziejaus išlaikymo Rusijos valstybės nuosavybėje. Suprasdama ir Lietuvos atsakomybę, paprašiau Lietuvos Vyriausybės ieškoti galimybių prisidėti prie šio muziejaus išlaikymo“, – rašoma prezidentės laiške Rusijos Federacijos vadovui.
Sekmadienį per šimtą Lietuvos kultūros žmonių ir visuomenininkų atviru laišku kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo pirmininkę Ireną Degutienę bei Ministrą Pirmininką Andrių Kubilių ir paragino juos imtis asmeninės iniciatyvos bei padaryti viską, kad lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio šventovė Tolminkiemyje nebūtų paversta stačiatikių cerkve. Bažnyčia, kurios evangelikų liuteronų kunigu buvo Donelaitis ir kurioje šiandien ilsisi jo palaikai, turi išlikti pasaulio kultūros židiniu, teigia kultūros žmonės. „Visuomenė išreiškė rinkimuose Jums savo pasitikėjimą vildamasi, kad principingai ginsite tautos kultūros pamatus“, – rašoma laiške valstybės vadovams.
Pareikšti ryžtingą Lietuvos poziciją Kristijono Donelaičio muziejaus Tolminkiemyje, kurį siekiama perduoti Rusijos stačiatikių bažnyčiai, išsaugojimo klausimu aukščiausiu lygiu Prezidentės ir Užsienio reikalų ministerijos institucijas dar anksčiau paragino filosofas, buvęs Lietuvos kultūros atašė Kaliningrado srityje Arvydas Juozaitis.
„Būtina ryžtinga Lietuvos pozicija Prezidentės ir URM lygiu, nes Rusijos stačiatikių bažnyčia pasieks savo. Tuo atveju vaisių ilgai laukti nereikės: Vilniaus ir Maskvos santykiai įkris į dar vieną diplomatinę duobę“, – teigė A. Juozaitis.
Lietuvos ambasados Maskvoje laikinasis reikalų patikėtinis Andrius Pulokas praėjusią savaitę susitikęs su Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovais informavo apie Lietuvos susirūpinimą dėl šiuo metu vykstančių diskusijų apie Kristijono Donelaičio memorialinio muziejaus, veikiančio Rusijos Kaliningrado srityje, ateitį.
I. Degutienė kreipėsi į Rusijos Dūmos vadovą
Seimo pirmininkė Irena Degutienė kreipėsi į Rusijos Federacijos Valstybės Dūmos Pirmininką Borisą Gryzlovą, prašydama padėti išsaugoti dabartinį Kristijono Donelaičio muziejų dabar veikiančiame pastate su tokiu pačiu – Rusijos Federacijos nuosavybėje esančio kultūros objekto statusu, taip sustiprinant kultūrinį ir politinį Lietuvos ir Rusijos bendradarbiavimą.
Laiške Rusijos Dūmos vadovui Seimo pirmininkė sako sulaukusi informacijos, kad Rusijos Dūma parengė įstatymo projektą, kuriuo valstybės nuosavybės religinės paskirties pastatai bus perduoti Rusijos stačiatikių bažnyčiai.
„Šio įstatymo projekto pagrindu Kaliningrado srities Dūma pagal iš Maskvos atsiųstą sąrašą jau perdavė visus objektus, išskyrus garsaus lietuvių rašytojo Kristijono Donelaičio muziejų – dėl šio pastato pačioje Kaliningrado Dūmoje ir visuomenėje vyksta rimtos diskusijos, tačiau, mūsų žiniomis, artimiausiomis dienomis visgi planuojama šį pastatą perduoti Rusijos stačiatikių bažnyčiai“, – rašo I. Degutienė.
Seimo pirmininkė atkreipia dėmesį, kad šitas pastatas niekada nepriklausė Rusijos stačiatikių bažnyčiai – iki 1944 metų čia buvo evangelikų liuteronų bažnyčia, kurios kunigu buvo poetas K. Donelaitis ir kurio palaikai yra palaidoti šios bažnyčios kriptoje. 1944 metais ši evangelikų liuteronų bažnyčia buvo sugriauta iki pamatų, o lietuvių restauratoriams ją atkūrus nuo 1979 metų šiame pastate įkurtas K. Donelaičio muziejus, veikiantis iki šios dienos.
„Didžiai gerbiamas Rusijos Dūmos Pirmininke, Kristijonas Donelaitis Lietuvai yra taip pat svarbus kaip Rusijai – jos didis poetas Aleksandras Sergejevičius Puškinas, kurio muziejų Vilniuje išlaiko ir globoja Lietuva. K. Donelaičio kūryba svarbi ir visam pasauliui – 1977 m. UNESCO K. Donelaičio kūrinį „Metai“ įrašė į pasaulinės literatūros šedevrų sąrašą. Lietuvos Respublikos Seimas 2014 metus paskelbė Kristijono Donelaičio metais, taip pažymėdamas jo 300-ąsias gimimo metines“, – laiške Dūmos Pirmininkui rašo I. Degutienė.
ELTA primena, kad Kaliningrado srities Dūma neribotam laikui yra atidėjusi svarstymą dėl Kristijono Donelaičio memorialinio muziejaus Tolminkiemyje (Čistyje Pruduose) perdavimo Stačiatikių bažnyčiai. Spręsti šį neatidėliotinos skubos klausimą Lietuvos ir Rusijos valdžios atstovai šią savaitę numato susitikę abiejų valstybių pasienyje Vištytyje.
Lietuvių grožinės literatūros paminklo – poemos "Metai" autorius K. Donelaitis (1714–1780) dirbo liuteronų pastoriumi Tolminkiemio bažnyčioje. Memorialinis muziejus buvo įkurtas 1964 m. atstatytoje Tolminkiemio bažnyčioje, čia įrengta memorialinė ekspozicija, bažnyčios kriptoje ilsisi rašytojo palaikai.
1974 m. K. Donelaičio memorialinis muziejus buvo įtrauktas į Sovietų Sąjungos respublikinės reikšmės kultūros paminklų sąrašą, o 1997 m. – priskirtas Rusijos vietinės reikšmės istorijos ir kultūros paminklams ir perduotas Kaliningrado srities valdžios institucijų globai. Šiuo metu muziejų prižiūri Kaliningrado srities Kultūros ministerija ir Nesterovo rajono valdžia.
K. Donelaičio poema „Metai“ yra įtraukta į Europos literatūros šedevrų sąrašą. 2014-ieji Lietuvoje paskelbti K. Donelaičio metais – tuomet bus minimos rašytojo gimimo 300-osios metinė