Už energetikos ministro Arvydo Sekmoko populizmą moka vartotojai, teigia Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Dainius Budrys, atstovaujantis valdančiųjų koalicijai priklausančią Jungtinę Tautos prisikėlimo partijos ir Liberalų bei Centro Sąjungos frakcija.
Reikalauja atsakomybės
Svarstant Gamtinių dujų įstatymo pakeitimus politikas pareiškė, kad jo vadovaujamas komitetas radikaliam ES energetikos direktyvos trečiojo paketo įgyvendinimo modeliui pritarė tik dėl to, kad buvo gautas energetikos ministro Arvydo Sekmoko pažadas taip garantuoti Lietuvos gyventojams 15 proc. mažesnę dujų kainą.
„Komitete dėl šio modelio vyko labai karštos diskusijos. Patikėjome Vyriausybės ir ministro A. Sekmoko garbės žodžiu, jog tik iš trijų galimų variantų pasirinkus radikaliausią pavyks su Rusijos dujų tiekėja „Gazprom“ sutarti dėl mažesnės gamtinių dujų kainos Lietuvos vartotojams ir kad tik šis variantas atriš Lietuvos derybininkams rankas“, – sakė komiteto pirmininkas.
D. Budrys pabrėžė, kad Lietuvos deryboms su „Gazprom“ pasibaigus konfliktu ir nepasiekus užsibrėžtų tikslų, bus reikalaujama, kad ministras A. Sekmokas atsistatydintų.
Puola priešai
Tuo tarpu, Seimo pirmininkė, Tėvynės Sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų atstovė Irena Degutienė interviu „Žinių radijui“ pareiškė, kad vyksta tendencinga kampanija prieš bandymą vykdyti Europos Sąjungos III–iojo energetinio paketo nuostatų ir dujų ūkio pertvarkymą.
Viešojoje erdvėje nenutylančias kalbas apie artėjančio šildymo sezono kainų augimą I. Degutienė ji sakė laikanti atsitiktinumu, o suinteresuotų asmenų viešąja akcija. „Manau, kad tai tikrai nėra atsitiktinumas. Viskas vyksta labai tendencingai. Tai yra tam tikra viešųjų ryšių akcija, kurią rengia suinteresuoti žmonės. Gąsdinimai palieka tam tikrus pėdsakus mūsų žmonių galvose. Tačiau tikiu, kad tai tėra tik išpūstas burbulas, kuris rudenį susprogs“, – sakė Seimo pirmininkė.
Ji tikino, kad konservatorių idėjas kritikuoja tik besipriešinantieji energetinei nepriklausomybei. „Be abejo, atsisakydama trečiojo paketo nuostatų, Lietuva galbūt trumpuoju laikotarpiu galėtų tikėtis tam tikrų politinių nuolaidų iš „Gazprom“, tačiau reikia galvoti, kokios būtų šių nuolaidų ilgalaikės pasekmės ir tolesnės dujų kainos.
Prisirišimas prie rusiškų žaidimo taisyklių reikštų, kad Lietuvos energetinės nepriklausomybės mes neturėsime. Nemokamų pietų nėra, tačiau reikia rinktis, kas yra geriau žvelgiant į ilgalaiktes tendencijas“, – tvirtino I. Degutienė.
Seimo pirmininkė tikisi, kad parlamentas ketvirtadienį pritars Gamtinių dujų įstatymo pataisoms, kurias siūlo Vyriausybė.