• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ispanija jau daugelį metų yra populiari ne tik tarp keliautojų, bet ir investuojančių į nekilnojamojo turto (NT) pardavimai užsieniečiams čia kasmet auga. NT kainos Ispanijoje per pastaruosius metus išaugo, tačiau ši rinka ir toliau sulaukia lietuvių susidomėjimo.

Ispanija jau daugelį metų yra populiari ne tik tarp keliautojų, bet ir investuojančių į nekilnojamojo turto (NT) pardavimai užsieniečiams čia kasmet auga. NT kainos Ispanijoje per pastaruosius metus išaugo, tačiau ši rinka ir toliau sulaukia lietuvių susidomėjimo.

REKLAMA

Nuo 2005 metų NT srityje dirbanti, agentūros „Dhome Spain“ įkūrėja ir sertifikuota brokerė Daiva Grakauskienė atskleidė, kad 2024 m. ketvirtąjį ketvirtį Alikantėje buvo pasiektas naujas bustų pirkimo rekordas – užsieniečiai įsigijo 6 204 būstus. Tuo metu per visus metus užsieniečių pirkimai išaugo 27,53 proc.

Tuo metu visoje Vilniuje pernai įregistruota 10,2 tūkst. butų pardavimų, arba 3,5 proc. mažiau nei 2023 m.

Registrų centro duomenys rodo, kad šiemet visoje Lietuvoje jau yra įregistruota 8,4 tūkst. butų pardavimų – 31,8 proc. daugiau nei 2024 metų sausį–kovą, kai buvo įregistruota 6,4 tūkst. butų sandorių. 

Naujienų portalas tv3.lt panagrinėjo panašių būstų Vilniuje ir Alikantėje skelbimus svetainėse „Aruodas.lt“ ir „Idealista.com“. Aiškėja, kad Ispanijoje panašūs butai yra pigesni nei Lietuvoje.

Butų kainos Alikantėje – bent 18 tūkst. eurų mažesnės

Šiuo internetinėje svetainėje „Aruodas.lt“ pagal esamus skelbimus, matyti, kad 3 kambarių, beveik 77 kv. metrų ploto butą Naujamiesčio mikrorajone galima įsigyti už beveik 330 tūkst. eurų, arba, už 4296 eurus už kv. metrą.

Beveik pačiame sostinės centre esantis butas yra 2024 m. statybos A+ klasės daugiabutyje, o jame – 2 miegamieji, 1 vonia, balkonas bei atlikta dalinė apdaila. Tai reiškia, kad butas nėra pilnai įrengtas ir jame nepavyks gyventi iš karto jį įsigijus.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat skelbime nurodoma, kad pirkėjas už šią kainą gauna vietą požeminėje automobilių aikštelėje bei sandėliuką.

Tuo metu norintys įsigyti 78 kv. metrų ploto butą naujame A klasės daugiabutyje beveik pačiame Alikantės centre, tai gali padaryti už 289 tūkst. eurų, arba, už 3705 eurus už kv. metrą.

REKLAMA

Ispanijoje už tokią kainą pirkėjui siūlomas 2 miegamųjų butas su daline apdaila, kuriame taip pat yra dvi vonios ir balkonas. Taip pat į šią kainą įeina automobilio stovėjimo vieta bei sandėliukas. Šiame daugiabutyje gyventojas gali naudotis bendro naudojimosi baseinais bei terasomis, įrengtomis ant namo stogo.

Palyginus šiuos du panašių butų skelbimus matosi, kad Vilniuje tektų pakloti net apie 41 tūkst. eurų daugiau negu Alikantėje.

Norintys gyventi atokesnėje ir ramesnėje vietoje arba įsigyti ekonomiškesnį būstą dažnai pasirenka Pašilaičių mikrorajoną. Čia beveik 77 kv. metrų ploto buto su daline apdaila kaina siekia beveik 190 tūkst. eurų, arba, 2480 eurų už kv. metrą.

REKLAMA
REKLAMA

Parduodamas 3 kambarių butas yra 2009 m. statybos daugiabutyje, o už šią kainą pirkėjas taip pat gauna balkoną, į buto plotą neįskaičiuotą 45 kv. metrų terasą, lauke esančią parkavimo vietą automobiliui.

Visgi atokiau nuo miesto centro esantį butą Alikantėje taip pat galima įsigyti pigiau. 70 kv. metrų ploto butas čia kainuoja 155 tūkst. eurų, arba, 2214 eurų už kv. metrą. Nepaisant to, kad šis butas gyvenamuoju plotu yra mažesnis, tačiau jo kvadratinio metro kaina yra mažesnė negu esančio Vilniuje.

Už tokią sumą pirkėjas gali įsigyti 3 kambarių, gyventi jau paruoštą butą, kuriame trūksta tik baldų. Tiesa, svarbu paminėti, kad buto skelbime nėra minima automobilių stovėjimo aikštelė, tačiau tam – paaiškinama priežastis. Senesnės statybos daugiabučiai Ispanijoje, dažniausiai, tokios net ir neturi, o žmonės stovėjimo vietų automobiliams ieško gatvėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuomos kainose – minimalūs skirtumai

Vilniaus centre, Užupyje esančiame renovuotame daugiabutyje, 77 kv. metrų ploto butą galima išsinuomoti už 1,5 tūkst. eurų per mėnesį (19,48 euro už kv. metrą). Šis butas yra pilnai įrengtas, o  į nuomos kainą įskaičiuota ir automobilio stovėjimo vieta po stogu.

Tuo metu pačiame Alikantės centre panašaus tipo, 76 kv. metrų ploto buto nuoma siūloma už 1,2 tūkst. eurų per mėnesį (15.79 euro už kv. metrą), o į šią kainą taip pat yra įskaičiuoti bendrijos mokesčiai. Visgi, nusprendus nuomotis šį butą automobilio stovėjimo vietą teks medžioti gatvėje.

REKLAMA

Nors skirtumas tarp nuomos kainų Alikantės ir Vilniaus centruose nėra milžiniškas, bet akivaizdu, kad nuomotis Ispanijoje galima pigiau.

Panašus vaizdas atsiskleidžia ir ne pačiame miestų centre esančių butų nuomos skelbimuose. Pavyzdžiui, Antakalnio mikrorajone 79 kv. metrų ploto buto nuoma siūloma už 1,1 tūkst. eurų (13,92 euro už kv. metrą). Taip pat už papildomą 80 eurų mėnesinį mokestį galima išsinuomoti automobilio stovėjimo vietą požeminėje aikštelėje.

75 kv. metrų ploto buto Alikantėje nuoma taip pat 1,1 tūkst. eurų (14,67 euro už kv. metrą). Tiesa, šis butas yra kiek mažesnis, negu minėtas Vilniuje, o tai reiškia, kad tokio buto nuoma Vilniuje yra pigesnė.

REKLAMA

Kitaip negu pirkimo, nuomos skelbimai tokio didelio piniginio skirtumo neparodo, o kai kuriais atvejais nuoma Vilniuje – pigesnė. Tačiau svarbu paminėti, kad nuomos kainas Ispanijoje stipriai koreguoja ir sezoninis turizmas bei nuolat didėjantis imigrantų skaičius.

Skirtumą dar labiau pagrindžia vidurkiai

D. Grakauskienė pasidalijo, jog remiantis didžiausio Ispanijoje skelbimų portalo „Idealista.com“ duomenimis 2025 vasario mėnesiui, vidutinė kv. metro kaina Alikantės mieste yra 2274 eurai.

Senos statybos būstuose kaina už kv. metrą vidutiniškai siekia 1,7 tūkst. eurų, o naujos – 3,1 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas nurodė, kad Vilniuje senos statybos namuose vidutinė buto kaina yra 2,7 tūkst. eurų už kv. metrą, o naujuose – virš 3 tūkst. eurų.

Kainų skirtumus lemia kokybė?

Alikantės ir Mursijos regionuose dirbanti brokerė pažymėjo, kad viena iš pagrindinių priežasčių, lemiančių pigesnes kainas negu Lietuvoje yra mažesni statybų kaštai.

„Kodėl Alikantėje kainos mažesnės nei Vilniuje? Manau, kad Alikantės provincijos pakrantėje mažesni statybų kaštai, o daugybė senų pastatų buvo statomi be pamatų, apšiltinimo ir ventiliacijos, jiems statyti buvo naudojamos pačios pigiausios medžiagos“, – teigė D. Grakauskienė

REKLAMA

Galima pastebėti, kad per pastaruosius metus NT kainos Ispanijoje kilo, o specialistė teigia, kad kainų augimas nesustos ir 2025-aisias. Gali pasirodyti, kad netrukus kainos Lietuvoje ir Ispanijoje gali susilyginti, tačiau D. Grakauskienė mano kitaip.

Kaip pažymi ekonomistai, būsto kainų prognozės rodo, kad 2025 metais būsto pardavimo kainos padidės dar 4,7 proc., o nuomos kainos net iki 10 proc.

Visgi kol Ispanijos rinkoje egzistuoja daug senos statybos būstų, manau, kad kainos neturėtų susilyginti su lietuviškomis. Nebent tai būtų išskirtinės vietos pakrantėje“, – komentavo specialistė.

REKLAMA

Lietuviai linkę rinktis senos statybos būstus

NT srityje 20 metų patirtį sukaupusi D. Grakauskienė atskleidė, kad Ispanijoje būstus perkantys lietuviai dažniausiai renkasi ekonomiškesnius variantus – senos statybos būstus.

„Rytų Europos šalių gyventojai, tarp jų ir lietuviai, dažniausiai renkasi ekonomiškus variantus – iki 100 tūkst. eurų. Nemažai iš jų pageidauja įsigyti apleistus būstus ir renovavus juos parduoti. Tačiau tokių būstų pasirinkimas ypač mažas.

Tarp brangesnių objektų ar naujos statybos būstų pirkėjų lietuvių kiekis – dar mažesnis. Maždaug 1 iš 10 pirkėjų“, – dalijosi ekspertė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomistas T. Povilauskas pabrėžė, kad Ispanijoje nekilnojamąjį turtą įsigyjantys žmonės yra kitokie, negu tie, kurie įsigyja Lietuvoje, nes jie turi visai kitokias finansines galimybes.

„Perkantys Lietuvoje yra pagrindinio būsto pirkėjai – žmonės, kurie įsigyja vietą, kurioje gyvens. Kai kalbame apie būsto pirkimą Ispanijoje, iš karto kalbame apie didesnių pajamų gavėjus, kadangi norėdamas pirkti būstą Ispanijoje, turi turėti grubiai 100 tūkst. ir daugiau eurų santaupų.

Kai žmonės perka NT kaip investiciją jiems svarbiausia kiek jis gali pabrangti, arba kokias pajamas gali nešti, jeigu bus nuomojamas. Visgi, manau, jog Ispanijoje žmonės dažniausiai perka, kad turėtų kaip alternatyvą arba, kad būsto vertė pabrangtų. Perkama norint turėti turtą ne tik Lietuvoje ir kad būtų atsarginis variantas, jeigu nepasiseks gyvenimas Lietuvoje“, – teigė T. Povilauskas.

REKLAMA

Karo baimę keičia didėjančios galimybės?

Ne paslaptis, kad Rytų Europos šalių gyventojai pradėjo dar aktyviau pirkti būstus Ispanijoje prasidėjus karui Ukrainoje, o D. Gražauskienės teigimu karo įtaka nedingo ir iki šiol.

„Šiuo metu spontaniško pirkimo, kuris buvo anksčiau jau nėra, tačiau dažnai būstas – perkamas kaip atsarginis variantas, kad galima būtų pasinaudoti juo nenumatytų situacijų atveju“, – pasakojo NT specialistė.

Tam, kad karas nebėra vienintelis veiksnys skatinantis lietuvius pirkti NT Ispanijoje pritarė ir T. Povilauskas.

REKLAMA

„Kažkiek atslūgo. Didesnioji banga buvo prieš maždaug 2 metus, kai daug didesnė įtampa buvo ir viešojoje erdvėje“, – teigė ekonomistas.

Visgi specialistas pažymėjo, kad dabar daug labiau nekilnojamojo turto įsigijimą paveikia Lietuvoje augančios gyventojų pajamos, suteikiančios žmonėms daugiau galimybių.

„Žinoma, politika vis vien daro įtaką, bet taip pat svarbi ir ekonominė pusė. Pavyzdžiui, labai daug šiaurės šalių piliečių turi būstą šiltuose kraštuose. Taip pat ir Lietuvoje daugėjant daugiau uždirbančių ir galinčių sau leisti butą užsienyje, didėja ir jį perkančių skaičius. Augant pajamoms žmonės gali turėti daugiau turto ir normalu, kad jie investuoja Pietų Europoje. Taigi tai reikia sieti ne tik su karu, bet ir su gerėjančiomis žmonių galimybėmis“, – komentavo T. Povilauskas.

 

 

REKLAMA
Visų pirmą ten gyventi reikia mokėti Ispanų kalbą, antra nėra kas veikti, normalių darbų 0 , trečia nuomosite savo NT per agentūras kurioms nusišvilpt ant jūsų turto, ką uždirbsite tas ant remonto. Nebent turi kelis NT tada dar pats prižiūri. Jei kas pajaučia, kad kuri laiką yra negyvenamas NT sulauksite nekviestų svečių, kurios be ilgų teisminių procesų neiškrapštysi. Ten valdžia irgi svarsto NT mokesčius pakelti dar daugiau. Gražu tik atvirutėse.
Gyventi tarp babaju Ispanijoje irgi nesinori...LOL
Kodėl neapaaiškinama? Ispanijoje pigiau, nes kitataučiai neturės teisės NT nuomoti Ispanijoje. Ir kokia čia nauda- sukiši pinigus į NT, kuris stovi ištisai dykas, o tu nuvyksti geriausiu atveju kelis kartus metuose? Absurdas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų