Kadenciją baigianti Bulgarijos vyriausybė, pasinaudodama paskutinėmis valdymo dienomis, paskelbė perspėjimus, kad pagrindinės ES sienos punkto kontrolę perėmė mafija, nepaisanti maisto saugos ir kitų bloko vidaus rinkos standartų.
Jau daugelį metų Bulgarijos ir Turkijos sienas jungiantis Kapitan Adreevo pasienio kontrolės punktas yra žinomas kaip vieta, pro kurią į ES yra įvežami narkotikai, ir kur importuotojai dažnai yra reketuojami. Tačiau neilgai gyvavusi reformų ir antikorupcinė vyriausybė atskleidė, kaip ankstesnių vyriausybių kadencijų metu viena nusikalstama grupuotė į ES įleido milžiniškus kiekius maisto, neatlikus visų privalomų patikrinimų.
Ministras pirmininkas Kirilas Petkovas, kuris į šį postą atėjo prieš septynis mėnesius žadėdamas kovą su korupcija, praeitą savaitę atsistatydino po pralaimėto balsavimo dėl nepasitikėjimo. Tačiau jo sąjungininkai, vis dar einantys savo pareigas kol jų vietos neužims naujai išrinkta valdžia, pradėjo viešą kampaniją, nukreiptą į šalies pasienyje veikiančią nusikalstamą grupuotę.
Veiksmų dėl liūdnai pagarsėjusios ir su mafija siejamos Bulgarijos pasienio korupcijos (o tai ilgą laiką buvo svarbi priežastis, kodėl Bulgarijai nebuvo leista prisijungti prie Šengeno erdvės, kurioje galima keliauti be pasų) buvo imtasi K. Petkovo partijai laukiant kitų galimų visuotinių rinkimų šį rudenį. Priešindamasis Kremliui – kai iš Sofijos buvo išsiųsta 70 Rusijos diplomatų ir šnipų – bei organizuotoms nusikalstamoms grupuotėms K. Petkovas stengiasi nubrėžti aiškią liniją, skiriančią jį ir prieš tai valdžiusias vyriausybes, palaikiusias ryšius su Rusija ir gaujomis.
Tačiau norint pasipriešinti galingiems Bulgarijos mafijos interesams reikia drąsos. Žemės ūkio ministro pavaduotojas Ivanas Hristanovas, vadovaujantis kovai su Kapitan Andreevo veikiančia grupuotė, dabar turi gyventi su apsauga, nes jis, kaip ir kiti pareigūnai bei jų artimieji, sulaukė grasinimų.
Kai sausio mėnesį I. Hristanovas pirmą kartą paprašė pasienio kontrolės punkto pateikti jų veiklos dokumentus, jis jau kitą dieną gavo grupuotės perspėjimą.
„Buvo tokia žinutė iš vaikinų mafijoje, – kalbėdamas su „Politico“ pasakojo ministro pavaduotojas, – tai buvo klausimas: „Ar kariausim su tavim? Ar bus taika?“
Europos „privati siena“
Bulgarijos vyriausybės tyrime daugiausia dėmesio skiriama nusikalstamai grupuotei, kuri pasinaudojo savo kaip de facto monopolijos, kontroliuojančios vieną judriausių Europos pasienio punktų, padėtimi, siekdama gauti neteisėto pelno. Ji į ES leido įvežti maisto produktus, kurie neatitinka ES nustatytų standartų, todėl paprastai būtų atmetami arba sunaikinami.
Assenas Vassilevas, kadenciją baigiantis finansų ministras, paviešino apytikslius skaičiavimus, parodančius korupcijos šiame kontrolės punkte sukeliamą finansinę žalą – 2 500 eurų per valandą arba beveik 22 mln. eurų kasmet. Kalbėdamas su viena Bulgarijos televizija A. Vassilevas sakė, kad jau beveik dešimtmetį Kapitan Andreevo veikia kaip „privati siena“.
Remiantis pareigūnų duomenimis, ši gauja, visiškai netrukdoma jokių institucijų, šį pasienio punktą valdė lyg kokį monopolį: nusikaltėliai imdavo kyšius, reketuodavo įvairias įmones.
„Turime įrodymų, – sakė žemės ūkio ministro pavaduotojas I. Hristanovas, – kad į Europos Sąjungą ir ant visos Europos stalų pateko maistas, kuris nebuvo tinkamai patikrintas, todėl labai, labai tikėtina, kad jame buvo neleistinas pesticidų kiekis.“
„Į šią problemą žiūrime ypač rimtai, – pridūrė I. Hristanovas. – Ir ne tik dėl Europos piliečių, taip pat ir dėl mūsų vaikų.“
Bulgarijos vyriausybė perėmė šios sienos punkto kontrolę ir paprašė užsienio vyriausybių bei organizacijų pagalbos.
„Paskutinius 10 metų Kapitan Andreevo veikla buvo akivaizdus interesų konfliktas, kuris kenkė Bulgarijos ir ES piliečių sveikatai“, – teigė Hristo Deskalovas, Bulgarijos maisto saugos agentūros (BAFS) vykdomasis direktorius.
Atsakydamas į „Politico“ klausimus jis rašė, kad viena privati įmonė: „Buvo atsakinga tiek už krovinių pakrovimą ir iškrovimą, tiek už fitosanitarinę ir veterinarinę kontrolę.“
„Tai reiškia, kad operatoriai buvo suinteresuoti turėti kuo mažiau problemų dėl krovinių, už kuriuos jie buvo atsakingi, ir jie turėjo visas galimybes nuslėpti duomenis, kadangi savo darbą kontroliavo tik jie patys“, – teigia H. Deskalovas.
Situacija Kapitan Adreevo punkte buvo „vieša paslaptis“, sakė Konstantinas Bachiyskis, Bulgarijos parlamentaras ir K. Petkovo partijos „Tęsiame pokyčius“ narys. „Anskčiau visi žinojo, bet dar prieš septynis mėnesius niekas nenorėjo to žinoti“, – sakė politikas.
Parlamentaras teigė, kad iki tol korupcija pasienyje buvo įmanoma, nes aukšto rango politikai savotiškai saugojo nusikalstamas grupuotes. Jis taip pat pridūrė, kad „pirmą kartą per paskutiniuosius 30 metų“ Bulgarija bent keliems mėnesiams turėjo „vyriausybę, kuri nori kovoti“ su korupcija.
Bulgarijos siena su Turkija kelia ir Europos pareigūnų nerimą.
2017 m. Kati Piri, tuometinė Europos Parlamento narė iš Nyderlandų darbo partijos, Europos Komisijai pateikė klausimu suformuluotą skundą, kad: „Tūkstančiai ES piliečių patiria rimtų nepatogumų dėl korupcinės veiklos Bulgarijoje, pavyzdžiui, pasienyje jie yra verčiami duoti kyšius.“
Tačiau ne vienerius metus šie klausimai buvo ignoruojami tiek Bulgarijoje, tiek ir pačios ES lygiu.
Užgrobtos valstybės valdymas
Pavasarį K. Petkovo vyriausybė, bandant atkurti tvarką, pradėjo kontrolės punkto valdymo perėmimo procesą. Bulgarijos pareigūnai pasikvietė užsienio muitinių pareigūnus, o trečiadienį į šalį atvyko Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato delegacija.
Vyriausybei perėmus patikrų vykdymą, pasitvirtino visi įtarimai dėl griežtos kontrolės nebuvimo.
„Mūsų laboratorijų duomenys parodė, kad per paskutinį mėnesį su puse yra aptinkamas daug didesnis procentas mėginių su pesticidais nei pernai“, – sakė už maisto saugą atsakingas H. Deskalovas.
Ir nors vyriausybė, perimdama punkto kontrolę iš privačios įmonės, susidūrė su „dideliu sabotažu ir pasipriešinimu“, dabar, kaip pasakoja H. Deskalovas, prasidėjo naujos valstybinės laboratorijos pasienyje steigimo darbai, taip pat aktyviai ieškoma daugiau darbuotojų.
„Bulgarijos ir Europos piliečiams yra svarbu suprasti, kad dabar jie gali būti ramūs, jog po tiek metų piktnaudžiavimo, Bulgarijos vyriausybė atkūrė tvarką pasienyje ir sukūrė veikiančią sanitarinės kontrolės sistemą“, – sakė BAFS direktorius.
Didžiausias iššūkis Bulgarijos reformų vyriausybei yra tai, kad jos pareigūnai turi veikti „užgrobtoje valstybėje“, kur, kaip skundžiasi politikai, šalies teismai yra linkę ignoruoti aukšto lygio mafijos bylas. Dėl to K. Petkovo vyriausybės pareigūnai teigia bijantys tiek gaujų, tiek prokurorų keršto už jų pastangas atkreipti visuomenės dėmesį į situaciją pasienyje.
„Turiu daugybę įrodymų, – sakė ministro pavaduotojas I. Hristanovas, vėliau skundęsis, kad iš prokurorų jis negauna nieko, – net vienintelio klausimo.“
„Mes esame įsitikinę, kad pasibaigus mūsų kadencijai, jie vaikysis mus, o ne grupuotes, kurios sukūrė visą šią struktūrą. Ir ar tai mane gąsdina? Taip, be jokios abejonės.“
Bulgarijos prokurorai ir buvusio ministro pirmininko Boyko Borissovo GERB partija, šalies politikoje dominavusi ilgiau nei dešimtmetį, 2020 m. tapo masinių protestų taikiniu: protestuotojai kaltino teismus ir vyriausybę remiant mafijos interesus. Ir nors B. Borissovas pernai valdžią prarado, visagalio vyriausiojo prokuroro pareigos yra apsaugotos nuo politinio įsikišimo, o jis pats nepaisė K. Petkovo vyriausybės raginimų atsistatydinti.
Ir Europos problema
Daugelis bulgarų, ieškodami išorės paramos kovoje su galingu mafijos tinklu savo šalyje, pabrėžia, kad tokie korupcijos mastai turėtų atkreipti visos Europos dėmesį.
„Tai nėra tik Bulgarijos siena, tai Europos Sąjungos siena, todėl jos apsauga yra europiečių interesų apsauga“, – sakė parlamentaras K. Bachiskyis. Finansinę žalą patiria ne tik: „Vietinės valdžios biudžetas, bet ir visos Europos Sąjungos biudžetas – taigi Europos Sąjunga turėtų būti suinteresuota sustabdyti šią problemą.“
Tačiau per paskutinį dešimtmetį Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir centro dešinės Europos liaudies partijos vedamos Europos Komisijos administracijos laikėsi švelnios pozicijos Bulgarijos atžvilgiu – jie vengė taikyti bet kokias bausmes savo sąjungininkui B. Borissovui.
Europos Komisijos atstovas teigė, kad Briuselis, reaguodamas į kilusį susirūpinimą, neseniai įsakė atlikti „skubų vietos auditą“, tačiau kartu jis pridūrė, kad: „Šiuo metu Komisija neturi jokių įrodymų, patvirtinančių, kad buvo pažeistos visuomenės, gyvūnų ar augalų sveikatos normos.“
Miroslavas Naydenovas, buvęs žemės ūkio ministras GERB valdymo laikotarpiu, apkaltino I. Hristanovą melu apie procesą, kuriuo valstybė perdavė atsakomybę už maisto produktų patikrinimus. Bulgarijos žiniasklaidoje galima aptikti M. Naydenovo citatų, kuriose teigiama, kad pesticidų kiekio maiste stebėjimas „niekada“ nebuvo perduotas privačiam sektoriui. GERB neatsakė į prašymą pakomentuoti šią situaciją. Nors partija susidūrė su gausybe kaltinimų vykdžius didelio masto korupciją, GERB viešai tvirtina, kad šiuo klausimu partija laikosi „nulinės tolerancijos“ pozicijos.
Kai kurie analitikai mano, kad kadenciją baigiančios K. Petkovo koalicijos politikų reformatorių dėmesys šiai sienai yra dalis jų rinkiminės strategijos, kurią jie panaudos tikėtinoje akistatoje su GERB per artėjančius rinkimus.
„Petkovas telkia paramą, griežtai laikosi savo nuomonės, – sakė Dimitaras Bechevas, kviestinis mokslininkas „Carnegie Europe“ ekspertų centre. – Žmonės Kapitan Adreevo yra visiems pažįstami mafiozai, turintys teismų apsaugą.“
„Jeigu pradėsi rimtą kovą su korupcija, – sakė ekspertas, – GERB šalininkai gali pradėti dezertyruoti.“