„Aš nemanau, kad padarymas to rinkimine tema, diskusijų tema, apart galbūt mobilizavimo tam tikros grupės žmonių tam tikroms politinėms jėgoms, atneštų dar mums papildomos naudos. Laikas ir toliau būtų praradinėjamas“, – Žinių radijui antradienį sakė K. Budrys.
„Tikrai nesinorėtų, kad ji (visuotinio šaukimo tema – BNS) taptų įrankiu kokiems nors kitiems tikslams pasiekti, o ne tam apie ką konkrečiai eina kalba – kad kuo daugiau Lietuvoje būtų žmonių praėję karinę tarnybą ir mes turėtume plačią bazę ginkluotai gynybai“, – kalbėjo prezidento patarėjas.
Pasak K. Budrio, Krašto apsaugos ministerijos (KAM) parengtą šaukimo į kariuomenę reformos projektą reikia pataisyti taip, kad jame būtų įtvirtintas visuotinis šaukimas. Prezidento patarėjo teigimu, geriausias laikas politinėms jėgoms susitarti dėl visuotinio šaukimo buvo 2022 metais.
K. Budrys žadėjo, jog šalies vadovas palaiko ir palaikys visuotinio šaukimo idėją, ir ši tema „tikrai nedings iš radarų ir darbotvarkės“.
„Tikrai reikia tokios už uždarų durų gilesnės diskusijos, kodėl kažkas dar turi abejonių, kad tai yra geras sprendimas. Ir jeigu turi abejonių, tai turi būti ir alternatyvos, kaip mes užpildysime kariuomenę ir paruošime rezervą“, – sakė K. Budrys.
KAM yra parengusi šaukimo į kariuomenę reformą, kurią artimiausiomis savaitėmis ketinama pateikti Vyriausybei.
Ministras Arvydas Anušauskas sako, kad naujoji tvarka sukurtų teisines prielaidas įgyvendinti visuotinę vyrų karo prievolę.
Pasak jo, šaukimo visuotinumą leidžia pasiekti tai, kad pagal naująjį modelį studijavimas aukštojoje mokykloje nebūtų traktuojamas kaip išimtis, leidžianti atidėti tarnybą.
Naujoji tvarka numato, kad aukštųjų mokyklų studentai tarnybą atliktų dalyvaudami Jaunesniųjų karininkų vadų mokymuose arba stodami į Krašto apsaugos savanorių pajėgas ir taip suderindami ją su mokslais. Ši tarnyba galės vykti savaitgaliais ar vasaromis.
Pokyčiai taip pat numato įprastos tarnybos diferencijavimą pagal trukmę – jaunuoliai turės galimybę atlikti šešių arba devynių mėnesių tarnybą.
Šaukiamojo amžiaus riba siektų 18–21 metus vietoje dabartinių 18–23 metų. Savanoriškai tarnybą norintys atlikti asmenys, kaip ir dabar, galėtų tą padaryti 18–38 metų amžiaus.
Kariuomenė skaičiuoja, kad kasmet mokyklą baigia ir tinkamos sveikatos atlikti tarnybą yra iki 7 tūkst. vaikinų.