Europos Komisijoje tarnauja neįkainojami ES valstybių tarnai. Jiems algos kitąmet nemažės nė centu. Ir žmonės dėl to protestuoja. Jie reikalauja... dar padidinti atlyginimus, siekiančius nuo 2 tūkst. eurų iki keliasdešimties tūkstančių. Nepavydu?
Lietuva tikrai Europos Sąjungoje? Čia saviškė Vyriausybė protestuojančius pensininkus, neįgaliuosius ir varguolių šeimas įtikino, kad nieko neatsitiks sumažinus ir taip menkas (keleto šimtų litų) jų išmokas. O štai nuo pirmadienio Briuselyje dirbantys biurokratai iš įvairių ES valstybių protestavo... prieš kai kurių šalių planus nepritarti jų atlyginimų padidinimui maždaug 3,7 proc. Blokuoti tokią idėją ketina 15 ES narių iš 27.
Krokodilo ašaros
Euroklerkų algos apskaičiuojamos pagal tai, kokie atlyginimai praėjusiais metais valdininkams buvo mokami aštuoniose turtingiausiose ES narėse. Pagal pačių briuseliečių pasitvirtintą palankią tvarką, jų pajamos turėtų didėti. Tačiau ypač Rytų bei Vidurio Europos valstybės piktinasi, kad krizės metu planuojama kilstelėti biurokratų algas, kai tuo tarpu neužtenka pinigų pensininkams ir socialiai remtiniems žmonėms.
Beje, algos euroklerkams mokamos iš centrinio ES biudžeto. Pastarasis pildomas visų 27 ES valstybių mokesčių mokėtojų pinigais. Lietuva Briuseliui kasmet moka maždaug 1 mlrd. litų duoklę.
Mūsiškiai neprotestavo
Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje atstovas informacijai Jurgis Vilčinskas tikino, kad jo įstaiga neprotestavo dėl to, jog atlyginimai Lietuvos bei kitų šalių euroklerkams nėra didinami.
“Ne, mes prie protesto Lietuvoje neprisidėjome. Bet nei Komisija, nei Taryba streikų nekomentuoja. Nes streikuoja profsąjungos, kurioms priklauso keli tūkstančiai žmonių. O mintis paprasta: ES tarnautojų atlyginimas reglamentuojamas daugelių faktorių. Vienas jų - gyvenimo Briuselyje sąnaudos ir Belgijos infliacija bei valstybės tarnautojų kitose ES šalyse atlyginimai. Todėl vadovaujantis esama tvarka, institucijų darbuotojams atlyginimai vis dar kyla 3,7 procento”, - paaiškino J.Vilčinskas.
Tačiau jis kažkodėl nenorėjo atskleisti, kokia Lietuvos oficiali pozicija atlyginimų nedidinimo klausimu: “Negaliu suteikti komentaro. Žinau, ką Lietuva galvoja, bet nenoriu sakyti.”
Lietuva nepritaria
Informaciją apie tai suteikė Briuselyje dirbantis Lietuvos nuolatinės atstovybės ES sekretorius Audrius Grikienis.
“Dabar vyksta diskusija tuo klausimu, tačiau labai daug valstybių pasisako prieš algų didinimą. Tarp jų - ir Lietuva”, - paaiškino jis.
Ir Seimo narys Rimantas Smetona “Vakaro žinias” tikino, kad ES nustatyta tvarka nėra šventa karvė ir nereiškia, kad tvarkos keisti negalima.
“Tvarka priimama tokia, kad būtų naudinga eurobiurokratams, europarlamentarams, nes jie turi didelę įtaką, - aiškino R.Smetona. - Panašiai yra ir su direktyvomis. Jos priimamos tokios, kokios naudingesnės didesnėms ES valstybėms, o mažesnėms gal net kenkiančios. O tas briuselinis biurokratų ratas yra išpaikintas. Įdomu, ką Europos Komisijos darbuotojai užgiedotų, jei algos jiems būtų sumažintos tokiu procentu, kaip Lietuvoje. Pinigai juk yra ir mūsų bei kitų valstybių, kur viskas buvo mažinama. Todėl ir Briuselyje reikia ne tik kad nedidinti algų, bet ir jas mažinti.”
VŽ Faktai
ES tarnautojai Briuselyje, priklausomai nuo darbo stažo, einamų pareigų bei kitų aplinkybių, gauna nuo 2,5 tūkst. eurų (8,6 tūkst. litų) iki 16,3 tūkst. eurų (56,3 tūkst. litų) mėnesio atlyginimą be įvairiausių išmokų. O priedai yra šie: išmoka šeimai - mažiausiai 149 eurai (514,5 lito), išmoka vaikams išlaikyti - 274 eurai (946 litai), išmoka vaikų mokslams - 221 eurai (763 litai), išmoka už tai, kad dirbi ne Tėvynėje - mažiausiai 442 eurai (1526 litai), dviejų mėnesinių atlyginimų dydžio įsikūrimo išmoka. Vienąkart per metus apmokamos euroklerko ir jo šeimos kelionės į gimtinę išlaidos, kartais ir kitos kelionės bei viešbučių išlaidos. Beje, didelė dalis ES institucijų darbuotojų dirba vos po 16,5 valandos per savaitę.
Lietuvos euroklerkai, sėdintys Briuselyje, gauna tokią pat algą kaip ir visi europiečiai. Euroklerkai, dirbantys Lietuvoje, gauna 75 proc. briuselinio atlyginimo dydžio. Pavyzdžiui, EK atstovybės Lietuvoje vadovas Kęstutis Sadauskas gauna 6 tūkst. eurų (20,7 tūkst. litų) per mėnesį, atstovybės informacijos skyriaus vadovas Jurgis Vilčinskas - beveik 4 tūkst. eurų (13,7 tūkst. litų).
Ignas JAČAUSKAS,
Danas NAGELĖ