Bijojo dėl savo saugumo
L. Hardingas konferencijoje JAV plačiai papasakojo apie tai, kaip FSB jam sukūrė tokią darbo atmosferą, kurioje jis nuolatos jautė baimę dėl savo ir savo šeimos saugumo: „Užsienio žurnalistai Rusijoje dirba tokiomis sąlygomis, kad tenka nuolatos rinktis tarp grėsmės netekti vizos ir darbo bei valdžiai nepalankių temų ir reportažų.“
Pasak jo, psichologinis spaudimas dažnai tampa užsienio žurnalistų Rusijoje savicenzūros priežastimi. L. Hardingas papasakojo apie temas, kurias Rusijos valdžia vertina kaip „nepageidaujamas“. Pagrindinės tokios temos – trys.
Pirmoji „nepageidaujama“ tema – korupcija. Šiuo atveju kalbama ne apie „abstrakčią korupciją“, apie kurią galima laisvai kalbėti ir rašyti, bet apie konkrečiąją – su vardais ir faktais. Rusijos ambasados Jungtinėse Valstijose atstovas Sergejus Kuznecovas suabejojo tokiais žurnalisto teiginiais ir išreiškė nuomonę, kad nėra jokių įrodymų dėl aukščiausių Rusijos valdžios sluoksnių korupcijos. L. Hardingas teigė, kad atliko daugybę tyrimų, o jų rezultatus išdėstė savo knygoje „Mafijos valstybė“.
Antroji uždrausta tema – Čečėnijos prezidentas Ramzanas Kadyrovas, „artimiausias Vladimiro Putino sąjungininkas Šiaurės Kaukaze“. Pasak L. Hardingo, kiekvienas žurnalistas, kuris bando rašyti tiesą apie R. Kadyrovą, susiduria su didžiule rizika. Apie R. Kadyrovą geriau nieko neklausti, nesidomėti – kitaip gresia nemalonumai.
R. Kadyrovas (k) ir V. Putinas (d) (nuotr. SCANPIX)
Slaptosios tarnybos
Galiausiai, trečioji, bet nemažiau svarbi tema – slaptųjų ir specialiųjų tarnybų veikla. Žurnalistinė veikla šioje sferoje yra gerokai apribota, už ją gali būti itin rimtai baudžiama. Būtent dėl to, L. Hardingo manymu, jis susilaukė Rusijos valdžios nemalonės ir tapo nepageidaujamu asmeniu.
Kaltas Putinas
Žurnalistas yra įsitikinęs, kad politinė sistema Rusijoje negalės pasikeisti, kol valdžioje išliks V. Putinas, o dabartinio ministro pirmininko sugrįžimas į postą Kremliuje yra neišvengiamas. L. Hardingas mano, kad V. Putinas prie šalies valdžios vairo siekia išlikti kuo įmanoma ilgiau, ir jam nerūpi kitų valstybių nuomonė.
Putino šalininkų mitingas (nuotr. SCANPIX)
L. Hardingas „The Guardian“ korespondentu Maskvoje dirbo keletą metų. 2010-ųjų metų balandį jis buvo sulaikytas Ingušetijoje. Iki tol jis Dagestane spėjo paimti interviu iš Mariam Šaripovos, mirtininkės, susisprogdinusios Maskvos metro, tėvo. Tais pačiais metais britų leidinys publikavo L. Hardingo straipsnį, kuriame jis pranešė, kad V. Putinas greičiausiai žinojo apie planuojamą Aleksandro Litvinenko nužudymą. Paskutiniuosius savo darbo Rusijoje mėnesius žurnalistas rašė apie kertines Rusijos politines figūras.
A. Litvinenko (nuotr. Wikipedia)