Per savaitę Britanija skiria £1 milijoną ES imigrantų vaikų, gyvenančių užsienyje, pašalpoms. Į šią sumą įtraukta ir vaiko pašalpa (child benefit), kurios jau neteko daugiau nei milijonas britų šeimų.
Panašu, kad sąskaita gali peraugti vieną milijoną: nuo sausio 1 dienos į JK darbo rinką bus įleisti ir rumunai bei bulgarai. Kritikų nuomone, absurdiška ir toliau mokėti pašalpas tokių šalių kaip Lenkija šeimoms, pradingusioms savo šalyje.
Be to, ES piliečiai taip pat priglaudžia pašalpas ir už savo paauglius vaikus, gyvenančius užsienyje. Mokesčių mokėtojams tai atsieina stulbinančią £55 milijonų sumą. Šitokia sistema vyrauja ir dar 4 ES šalyse. Likusiose 22-ose, norint gauti pašalpą, vaikas turi būti nuolatinis šalies gyventojas.
Pagal JK sistemą, imigrantai, persikėlę gyventi į JK, gauna išmokas savo vaikams net jei jie ir gyvena ne JK, o savo gimtojoje šalyje. Trumpam atvykusius juos tėvai užregistruoja į HM Revenue & Customs ir tiesiogiai gauna pašalpas, kurias vėliau paprasčiausiai gali siųsti namo, vaikai neprivalo gyventi kartu JK ar netgi čia lankytis.
Imigrantai pasirenka JK pašalpas, o ne savo valstybės, dėl paprastos priežasties – šioje šalyje jos daug didesnės. Pavyzdžiui, Lenkijoje vaikui skiriama apie £5 į savaitę. Britanijoje – už pirmą vaiką £20.30, už sekančius vaikus – £13.40 į savaitę.
Kompanijos “Migrationwatch” duomenimis, dvi trečiosios vaikų – 26,659, kuriems skirtos JK išmokos, gyvena Lenkijoje. Vaikų, gyvenančių užsienyje, pašalpos mokesčių mokėtojui per metus kainuoja £36.6 milijonų, vaiko mokesčių kreditas (child tax credit) – £18.6 milijonų.
Pirmininkas seras Andrew Green išreiškė savo nuomonę: “Absurdiška, kad vaiko pašalpa mokama JK negyvenantiems vaikams. Kai JK mokesčių mokėtojų prašoma susiveržti diržus, vyriausybė skiria daugiau nei £1 milijoną per savaitę tų šalių vaikams, kuriose išlaidos dažnai yra mažesnės už gaunamas lėšas. Daugelis ES šalių vyraujasi teigiamu nusiteikimu, kad vaikas, gaunantis pašalpą privalo gyventi toje šalyje. Pats laikas tai pradėti įgyvendinti ir JK. ”
Nuo šių metų pabaigos beveik 30 milijonų dviejų šalių gyventojų, priklausiusių buvusiam Rytų blokui, bus leista gyventi ir dirbti JK. Ir kiekvienas iš jų turės teisę gauti pašalpas savo vaikams, likusiems savo šalyje.
Lietuva, pagal finansiškai remiamų vaikų skaičių, – penkta. Lenkijai mes neprilygstame, bet JK vis tiek kainuojame nemažai pinigų. Kokia Jūsų nuomonė: sąžininga ar ne imti pinigus iš JK, o ne iš Lietuvos, kai vaikai negyvena JK?