• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Blokados fonde nuo 1990 metų saugoti gyventojų ir organizacijų paaukoti juvelyriniai dirbiniai penktadienį bus perduoti Nacionaliniam muziejui.

REKLAMA
REKLAMA

Renginyje Vilniuje dalyvaus laikinasis finansų ministras Rimantas Šadžius ir laikinasis kultūros ministras Jonas Jučas, pranešė Finansų ministerija.

REKLAMA

Liepos 1-ąją Seimas priėmė įstatymą likviduoti Blokados fondą. Specialioje fondo sąskaitoje buvę grynieji pinigai buvo pervesti į valstybės biudžetą, o jame saugotas vertybes nuspręsta perduoti Nacionaliniam muziejui.

„Toks nepriklausomybės siekį liudijančių eksponatų demonstravimas muziejuje pasitarnaus ne tik patriotizmo ugdymui, bet ir skatins mūsų žmones, ypač jaunimą, labiau domėtis Lietuvos atgimimo istorija“ – ministerijos pranešime cituojamas R. Šadžius.

REKLAMA
REKLAMA

Iki šiol Blokados fondo valdytoja buvo Finansų ministerija, fondo juvelyriniai dirbiniai buvo saugomi valstybės įmonės Lietuvos prabavimo rūmuose Druskininkuose.

Blokados fondo balanso duomenimis, šiemet spalio 1-ąją fondo turtas buvo beveik 5,8 mln. litų, iš kurių 75 tūkst. litų sudarė grynųjų pinigų likutis specialiojoje fondo sąskaitoje Lietuvos banke, o kitus 5,72 mln. litų – ilgalaikės materialiosios vertybės (juvelyriniai dirbiniai, monetos, paveikslai).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šias vertybes sudaro beveik 27 tūkst. gaminių. Ministerijos teigimu, dauguma iš jų yra įvairių prabų juvelyriniai auksiniai gaminiai su brangakmeniais, sintetiniais akmenimis arba be jų.

Anksčiau brangenybes norėta parduoti aukcione, tačiau vėliau šių planų atsisakyta – tam vis sutrukdydavo nepalanki tauriųjų metalų ir brangakmenių rinka. Juvelyrikos specialistai teigia, kad papuošalai, pirkti 1990 metais, šiuo metu jau yra morališkai pasenę.

REKLAMA

Blokados fondo paskirtis buvo šelpti Lietuvos gyventojus, kurie dėl Sovietų sąjungos vykdomos ekonominės blokados atsidūrė sunkioje finansinėje padėtyje, taip pat kitoms žmonių reikmėms, kylančioms dėl ypatingų sąlygų.

Blokados fondą sudarė savanoriški piniginiai įnašai, paaukoti Lietuvos ir kitų valstybių gyventojų bei organizacijų.

1990 metų spalį už paaukotus 7,6 mln. rublių buvo nupirkta juvelyrinių dirbinių, kurie slapčia buvo saugomi Kaune, „Merkurijaus“ parduotuvėje bei galanterijos prekių didmeninėje bazėje, vėliau pervežti saugoti į Lietuvos banko Kauno skyrių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų