Pirmadienį Rūdninkuose kilo susistumdymas. Vidaus reikalų ministerijai (VRM) paskelbus, kad Rūdninkų poligone planuojama apgyvendinti iki 1,5 tūkst. nelegalių migrantų, ant kelio link poligono sustojo kelios dešimtys protestuojančių žmonių.
Policijos pareigūnai pirmadienį vakare susibūrė į grupę ir jėga nustūmė žmones nuo kelio. VRM atstovai paskelbė, kad protestuojančių žmonių veikla gali būti laikoma antivalstybine.
Situacijai aptarti antradienį surengta spaudos konferencija, kurioje dalyvauja vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, premjerės patarėjas Kęstutis Lančinskas, Policijos generalinis komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas ir Viešojo saugumo tarnybos vadas Ričardas Pocius.
Bilotaitė: tai ne taikus protestas
A. Bilotaitė teigia, kad migrantų skaičiai ir toliau auga, netrukus tikimasi, kad į Lietuvą patekti bandančių nelegalių migrantų skaičius netrukus gali išaugti iki 3000. Didžioji dalis migrantų yra apgyvendinti pasienio užkardose.
„Tai reiškia, kad pasienio pareigūnai šiuo metu negali vykdyti savo pareigų, užimti rūpinimusi šiais žmonėmis. Užkardos nėra geriausia vieta apgyvendinti migrantus. Tai, kas vakar įvyko Rūdninkuose – akivaizdi piktybinė provokacija, kyla klausimas, ką žmonės gynė. Rūdininkų poligonas yra Viešojo saugumo tarnybos pratybų vieta, kuri yra sukarinta, tai yra specialios paskirties objektas ir kuriame yra užtikrinta tam tikra apsauga, yra tvora, video kameros, ši vieta yra nutolusi nuo gyvenamųjų teritorijų“, – žurnalistams antradienį teigė A. Bilotaitė.
Pasak ministrės, pirmadienio įvykiai jokiu būdu nėra taiki protesto akcija, kaip buvo bandoma pabrėžti.
„Žmonės, kurie dalyvavo šioje nukreiptoje akcijoje, įsiveržė į poligono teritoriją, puolė pareigūnus, padegė padangas, suprantama, kad tai yra nusikalstama veika. Tokiame objekte, kuris turi savo specialų statusą, tokie veiksmai yra netoleruotini“, – komentuoja A. Bilotaitė.
Dėl susiklosčiusios situacijos ministrė kreipėsi į policijos departamentą, generalinę prokuratūrą, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas ir pritaikyta atsakomybė.
VRM taip pat pasiūlė Vyriausybei pasienio savivaldybėse įvesti nepaprastąją padėtį.
„Vidaus reikalų ministerija teikia siūlymą pagal situaciją įsivertinti ir galbūt skelbti nepaprastąją padėtį“, – sakė ministrė.
A. Bilotaitė teigė situaciją vertinanti kaip provokaciją ir atvirą antivalstybinę veiklą. Todėl kreiptasi ir į Valstybės saugumo departamentą, kad situacija būtų įvertinta. Pasak ministrės, didžioji dalis protesto dalyvių buvo atvykę iš visos Lietuvos, tačiau detalizuoti ministrė sakė negalinti.
„Bendrai matome, kad tai yra tam tikri judėjimai, tam tikri asmenys, kurie dalyvauja vienuose ar kituose procesuose“, – sako A. Bilotaitė.
Policija: perteklinės jėgos nenaudojome
Portalas tv3.lt primena, kad pirmadienį keliasdešimt žmonių bandė blokuoti į Rūdninkų poligoną vedantį kelią, kad į jį nepatektų sunkvežimiai, vežantys migrantų palapinių miesteliui įrengti reikalingus daiktus.
Protestą stebėjusiems pareigūnams galiausiai pareikalavus pasitraukti nuo kelio, o daliai žmonių tai padaryti atsisakius, policininkai, susibūrę į maždaug dešimties grupelę, juos nustūmė.
Šiuos veiksmus lydėjo protestuotojų šūkiai „Gėda!“ ir vieno vyro, pasipiktinusio dėl „mušamų žmonių“, riksmai.
Policija tvirtina nenaudojusi perteklinės jėgos, o žmonės buvo nustumti jiems keliskart atsisakius vykdyti pareigūnų nurodymus pasitraukti nuo kelio.
Dėl teisėtų nurodymų nevykdymo buvo sulaikyti aštuoni asmenys, jiems vietoje išrašyti administracinių nusižengimų protokolai, BNS sakė policijos atstovas spaudai Ramūnas Matonis.
Netrukus po to, kai žmonės buvo nustumti nuo kelio, jie gyvomis eilėmis sustojo prieš poligono vartus, tačiau po kelių minučių atvykusi riaušių policija jas išardė, BNS pranešė įvykio vietoje dirbusi korespondentė.
Šalikelėje likę protestuotojai pamažu išsiskirstė, tačiau poligono prieigose liko keletas žmonių.
R. Matonis teigė, kad praėjus kuriam laikui po numalšinto protesto poligoną saugoję Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai buvo priversti ašarinėmis dujomis vaikyti prie poligono likusius žmones, tačiau detalių incidento aplinkybių nurodė nežinantis.
Anot jo, policijos pareigūnai poligono prieigose liks budėti per naktį.
VRM atstovė: „Antivalstybinė veikla“
Vietų migrantų apgyvendinimui Vyriausybė ieško Lietuvai susiduriant su rekordiniais neteisėtos migracijos mastais. Per Baltarusiją į šalį šiemet jau bandė patekti daugiau nei 2,7 tūkst. migrantų, daugelis jų yra iš Artimųjų Rytų ir Afrikos.
Tačiau dalis bandymų apgyvendinti migrantus skirtingose šalies vietose sulaukia aktyvaus pasipriešinimo.
Praėjusią savaitę Šalčininkų rajone, Dieveniškėse vietiniai neleido pareigūnams pradėti statyti tvoros aplink buvusį mokyklos bendrabutį, kur ketinta apgyvendinti migrantus. Jie tvirtino nerimaujantys dėl vaikų saugumo, nes šalia minėto bendrabučio veikia gimnazija.
Prie Rūdninkų poligono susirinkę žmonės taip pat sakė nerimaujantys dėl saugumo ir nesuprantantys, kodėl Lietuva turi priimti atvykėlius.
„Mūsų valstybė kažkodėl jiems (migrantams) kažkodėl nori duoti prieglobstį, nors jie yra pažeidę mūsų Konstituciją, nors jie yra neteisėtai atėję į Lietuvą“, – BNS sakė 28-ių protestuotojas Darius.
„Čia kaip ir yra baudžiamoji atsakomybė, o kodėl mūsų ponai taip išskėstomis rankomis juos priima, aš nežinau“, – pridūrė jis.
Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės atstovė spaudai pareiškė, kad trukdymas statyti palapinių miestelį migrantams Rūdninkų poligone galimai yra susijęs su „antivalstybine veikla“, o nuogąstavimai dėl saugumo – nepagrįsti.
„Šitos palapinės įrengiamos Viešojo saugumo tarnybos poligone. Tai yra specialiosios paskirties objektas, nuo kurio artimiausia gyvenvietė yra nutolusi 3,5 kilometro“, – BNS sakė Lina Laurinaitytė-Grigienė.
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos lyderis Valdemaras Tomaševskis naujienų portalui delfi.lt atsiribojo nuo prie poligono surengto protesto ir pavadino jį provokacija.
Rūdninkų poligone planuojama apgyvendinti iki 1,5 tūkst. migrantų.
Dėl neteisėtų migrantų antplūdžio Lietuva yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą.
Ne pirmas protestas dėl migrantų
Tai nėra pirmas protestas, kilęs dėl nelegalių migrantų apgyvendinimo šalyje. Jau kelias paras vyksta gyventojų portestas Dieveniškėse.
Tiesa, ten jau situacijos kontrolę iš vietos gyventojų perėmė prieš skiepus, gėjus ir valdžią protestuojantys Šeimų maršo atstovai. Jie ne tik protestuoja prieš nelegalų atvežimą, bet ir reguliuoja, kas gali būti proteste, o kas ne. Pradėjo nurodinėti, kaip elgtis ir patiems Dieveniškių gyventojams ir aktyvistams.
„Lauk! Jūs mums ne pagalbininkai ir jūs mums nereikalingi!“ – štai taip TV3 žinių žurnalistus pasitinka į Dieveniškes protestuoti atvykę Šeimų maršo dalyviai. Prieš gėjus, skiepus, valdžią ir žurnalistus protestuojantys žmonės iš karto ėmėsi reguliuoti, kas, ką gali, o ko ne, vėliavomis dengia kamerų objektyvus.
Neįvedinėti savos tvarkos paprašo viena aktyviausių protestuotojų, gyvenanti Dieveniškėse. Moteris aktyviai reiškėsi ankstesniuose protestuose, tačiau dabar jos nuomonė maršistams – nė motais. Galiausiai maršistai nuveja dieveniškietę šalin.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė pareiškė, kad šie susirinkę protestuotojai kenkia valstybei: „Šioje situacijoje labai aktyviai dalyvauja įvairios grupės, tame tarpe grupės, tiek turinčios kažkokių politinių motyvų, tiek galbūt užsiimančios tam tikra neteisėta veikla, ir tas labai jaučiasi. Tas gąsdinimas žmonių, kurstymas, tai yra tikrai veikimas prieš valstybę.“
Žadama, kad dėl nelegalų Dieveniškėse nenusileis: „Mes nuo savo sprendimų nesitraukiame ir tikrai manau, kad bus kažkokie padaryti sprendimai. Aš negalėčiau dabar komentuoti konkrečių sprendimų ir konkretaus laiko.“
Migrantų skaičius perkopė 2000
Per praėjusią parą pasieniečiai sulaikė 110 migrantų. Iš visų 110 pirmadienį sulaikytų migrantų 93 prisistatė Irako piliečiais arba turėjo šios šalies dokumentus.
Šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos iki vidurnakčio iš pirmadienio į antradienį bandė patekti 2 839 neteisėtų migrantų. Šis skaičius yra 35 kartus didesnis, nei buvo per visus 2020 metus. Pernai visame Lietuvos pasienyje sulaikytas 81 toks užsienietis.
2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104, 2017 m. – 72. Šią liepą pasieniečiai sulaikė 2 180 migrantų. Birželį tokių buvo 473, gegužę – 77, balandį – 70, o kovą – 8.
Tarp šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikytųjų daugiausia yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 1 724. Taip pat sulaikyti 191 Kongo, 129 Kamerūno, 83 Rusijos, 81 Irano, 78 Gvinėjos, po 77 Afganistano ir Sirijos bei kitų šalių piliečiai.
Nuo metų pradžios, pirminiais duomenimis, daugiausia migrantų sulaikyta Druskininkų savivaldybės ribose – 652. Šalčininkų rajone sulaikyti 637 neteisėtai iš Baltarusijos patekę užsieniečiai, Varėnos – 543, Ignalinos – 432, Švenčionių – 291, Lazdijų – 167.
Didelė dalis sulaikytųjų per Lietuvą siekia patekti į Vakarų Europos valstybes.