Kodėl zebrai yra dryžuoti? Kodėl šikšnosparniai miega žemyn galva? Nežinai? Ateik į biblioteką ir sužinosi. Nepatingėk užsukti į tą žinių lobyną, kuris tau ir atskleis nežinomuosius „iksus“ arba sudės visus taškus ant „i“.
Ne vien tik „visagalis“ Google yra visų atsakymų šaltinis moksleiviui. „Copy – paste“ tikrai nėra pats geriausias būdas parašyti referatą ar kokį kitą darbą. Yra kita informacijos kaupykla. Tai – biblioteka. Kadangi moksleiviai (anot jų) yra nuolat apkraunami didžiuliu namų darbų kiekiu, kilo mintis paklausti keleto iš jų, kur šie ieško jiems reikalingos informacijos. Pasiduoda madai „googlinti“? Eina į mokyklos bibliotekas? Varsto viešųjų bibliotekų duris?
Anot Vilniaus Žvėryno gimnazijos devintoko Martyno, ieškodamas informacijos jis retai užsuka į mokyklos biblioteką. To priežastis – pikta bibliotekininkė. Jos nemalonus ir grubus balso tonas atbaido jį nuo bibliotekos. Tokia yra šio moksleivio nuomonė. Martynas informacijos ieško internete, kaip jis pats pasakė, ne vien tik Google. Jam labai padeda ir laisvoji internetinė enciklopedija Vikipedija.
Moksleivė, kuri nepanoro atskleisti savo vardo, teigė, kad dėl jos biblioteka galėtų net neegzistuoti. Dešimtokė tvirtino nė nesuprantanti žmonių, kurie eina į tokias informacijos įstaigas. Anot jos, knygynai puikiai pakeičia bibliotekas. Priminusi jai, kad pastarosiose knygos nėra nemokamos, ji pasakė, jog jau geriau nusipirkti ir turėti savo nuosavą leidinį nei skolintis iš bibliotekos. Darydama namų darbus moksleivė ieško informacijos naudodama Google. Ten, jos nuomone, yra viskas, ko jai reikia.
Žvėryno gimnazijos moksleivė Ana paklausta, kur ieško namų darbams reikalingos informacijos, net nesusimąstydama, atsakė jog mokyklos bibliotekoje. Ten ji itin mėgsta lankytis, nes puikiai sutaria su bibliotekininke ir visada randa jai naudingos medžiagos. Devintokė Ana mokyklos bibliotekoje neretai skolinasi ir leidinių laisvalaikiui. Ji labai mėgsta skaityti lietuvių rašytojų knygas. Moksleivė apgailestauja, jog knygų labai trūksta. Norėčiau pabrėžti, jog iš visų kalbintų moksleivių ši buvo vienintelė, kuriai patinka lankytis tiek mokyklos, tiek viešojoje bibliotekoje.
Vienuoliktokas Artūras paklaustas, ar lankosi mokyklos bibliotekoje, tiesiai šviesiai pasakė, jog ne. Visų pirma, bibliotekos aplinka jam nėra maloni. Moksleivį atbaido girgždančios grindys, svyruojančios lentynos, dulkėtos knygos ir senienų kvapas. Anot jo, vos tik įžengus į šį informacijos centrą, iš karto pasidaro nejauku. Vienuoliktokas Artūras mieliau renkasi viešąją biblioteką, kuri yra netoli jo namų. Bibliotekos pavadinimo jis nenorėjo atskleisti. Vaikinui ten ir aplinka mielesnė, ir knygų pasirinkimas gausesnis, ir bibliotekininkė draugiškesnė. Su namų darbais yra kiek kitaip. Artūras atskleidė, jog mokytis jam nelabai patinka. Jis save priskiria tinginių tipui. Namų darbus ruošia retai. Kai reikia ieškoti informacijos, moksleivis naudojasi internetu.
Žvėryno gimnazijos moksleivė Karina teigė, jog į mokyklos biblioteką užsukanti tik tuomet, kai reikia pasiimti knygų literatūros pamokoms. Daugiau, anot jos, nėra prasmės ten lankytis. Moksleivė visą reikalingą informaciją „susigaudo“ informacinėje sistemoje Google. Dešimtokė laisvalaikio knygas perka tik knygynuose, nes, anot jos, daug maloniau yra skaityti, kai neriboja joks grąžinimo terminas.
Šis straipsnis nėra paraginimas lankytis mokyklos bibliotekose. Tai jokia bibliotekų reklama ar antireklama. Tik noras priminti jaunam žmogui, jog jo mokykloje vis dar egzistuoja tokio pobūdžio informacijos centras. O ar jis geras, ar ne, palieku tai moksleivių teismui.
Austėja Jonaitytė