Jei Lietuvai nepavyktų susiderėti su Europos Sąjunga dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo, šalis turėtų galimybių apsirūpinti elektros energija, tačiau ji taptų dar labiau priklausoma nuo Rusijos energetikos šaltinių, teigia premjeras Gediminas Kirkilas.
"Yra kelios galimybės - pirmiausia elektros energijos importas tiltu iš Skandinavijos, importas iš Rytų - Rusijos ir Ukrainos, jos abi siūlo mums parduoti elektrą. Be to, yra pajėgumų ir Lietuvoje - pirmiausia Lietuvos elektrinė, kuri statys naujus blokus, bet jie naudos 40-50 proc. daugiau dujų, o tai reiškia didesnę priklausomybę nuo Rusijos dujų", - interviu Žinių radijui ketvirtadienį sakė Vyriausybės vadovas.
"Šį klausimą reikia kelti ne politiniame lygmenyje, nes politinių susitarimų pakeisti nepavyks arba tai turės blogas pasekmes Lietuvai. Bet techniniame lygmenyje aiškinti, kokios yra pasekmės esant elektros energijos stygiui, mes galime. Mes tą ir darome visą laiką. Kiekvienas susitikimas su Europos Komisija tam yra išnaudojamas", - teigė premjeras.
Be to, pasak ministro pirmininko, Lietuva turi vykdyti įsipareigojimą ES dėl abiejų elektrinės bloko uždarymo.
"Jeigu mes nevykdytume tokių įsipareigojimų, tai mes galėtume netekti tos paramos, kurios dalį jau išnaudojome, tektų ją grąžinti", - kalbėjo G.Kirkilas.
Jis minėjo, kad situacija dėl IAE pratęsimo bus aiški tuomet, kai Baltijos šalių ir Lenkijos nacionalinės bendrovės realiai pradės naujos atominės jėgainės statybas.
"Aš jau minėjau daug kartų. Pirmas punktas yra tai, kad mes turime realiai pradėti naujos elektrinės statybą, projektavimo darbus, kas jau yra pradėta, ir aš tikiuosi, kad po aplinkos įvertinimo kitais metais keturių šalių nacionalinės kompanijos tuos darbus pradės, tada bus visiškai kita situacija", - sakė premjeras.
IAE Lietuva ES stojimo sutartyje įsipareigojo galutinai uždaryti 2009-ųjų pabaigoje, o naują elektrinę tikimasi pastatyti iki 2015 metų. Iki tol šalis turės importuoti elektros energiją, nes jai nepakaks savų gamybos pajėgumų.