Panevėžyje naujoji automobilių statymo tvarka prasilenkia su logika ir grasina tuštėjantį centrą paversti dykyne, aplenkiama ir svečių, ir vietinių. Laisvės a., po Savivaldybės langais automobilius vos už 70 litų metams statantys valdininkai patys sukūrė tvarką, labai panašią į atvirą plėšikavimą. Laisvės a. automobilius už juokingai mažą mokestį statyti sau leidžiančių Savivaldybės klerkų eiliniams piliečiams sukurtos automobilių statymo mokamose vietose taisyklės prasilenkė su sveika logika. U.Mikaliūno nuotr.
Laisvės a. automobilius už juokingai mažą mokestį statyti sau leidžiančių Savivaldybės klerkų eiliniams piliečiams sukurtos automobilių statymo mokamose vietose taisyklės prasilenkė su sveika logika. U.Mikaliūno nuotr.
Baudžia už greitį
Panevėžyje nuo parkomatų nespėjusiems grįžti vairuotojams vos per kelias minutes išrašoma bauda. Taip „pamokytųjų“ sąraše – jau ne tik vietiniai, bet ir užsieniečiai, likę nesupratę Aukštaitijos sostinės taisyklių.
Prestižinėje, miesto vizitine kortele laikomoje vietoje, Laisvės a. įsikūręs viešbutis „Conviva“ verčiamas mokėti baudas už greta statomus klientų automobilius, nors jau porą mėnesių prašo leisti išsipirkti bent dvi rezervuotas vietas. Bet valdininkai viešbučiui neleidžia. Jų paaiškinimas prasilenkia su logika: iš viešbučio, kur klientai keičiasi keliskart per dieną, reikalaujama nurodyti tik vieną konkretų automobilį, metus stovėsiantį rezervuotoje vietoje.
Daugėjant nelogiškai skirtų baudų, miesto verslininkai jau ima skambinti pavojaus varpais: Savivaldybė, užuot ieškojusi išeičių, kaip atgaivinti merdintį centrą ir pritraukti kuo daugiau žmonių, elgiasi taip, tarsi būtų suinteresuota baigti jį sunaikinti.
Bilietas neišgelbėjo
Miesto centre pastačius automobilį dairytis parkomato tampa pavojinga. Panevėžietei Vitai Mickūnaitei pelnyti baudą pakako vos trijų minučių. Tik toks skirtumas tarp laiko, nurodyto parkomato čekyje, ir pažymėto rinkliavą administruojančios įmonės „Panevėžio būstas“ kontrolierių darytoje automobilio nuotraukoje. Įdomiausia, kad kontrolieriai pažeidimą fiksavo po to, kai mergina jau buvo sumokėjusi į parkomatą.
Į miesto centrinę turgavietę atvažiavusi V. Mickūnaitė pasakoja pasistačiusi automobilį Ukmergės g. ir iš karto nuėjusi prie parkomato. O jau sugrįžusi rado ant automobilio užkištą pranešimą apie užfiksuotą pažeidimą.
Parkomato išmuštame čekyje pažymėta, kad vairuotoja sumokėjo už valandą – nuo 9.35 val. iki 10.35 val. Tuo metu kontrolieriai jos automobilį be čekio nufotografavo 9.38 val. Apstulbusi Vita puolė skambinti „Panevėžio būstui“. Jos telefone skambutis užfiksuotas 9.43 val.
Vairuotoja išgirdo, kad ginčytis beprasmiška. Netgi nuvykusi į įmonę Vita teisybės nesurado – jos paaiškinimų už rinkliavą atsakingos įmonės darbuotojai nė nesiklausė. Vairuotojai pasiūlyta iš karto sumokėti 20 Lt, jei nenorinti būti perduota Savivaldybės komisijai. Šioji baustų griežčiau – nuo 40 iki 80 Lt.
„Kvailesnės situacijos turbūt nebūtų galima nė sugalvoti. „Panevėžio būste“ išaiškino, kad pastačius automobilį privaloma nedelsiant sumokėti. Kiek laiko, jų manymu, yra nedelsiant, jei trys minutės nuo parkomato iki automobilio – jau per ilgas laikas, už kurį baudžiama? Turbūt Panevėžyje vairuotojai turi būti geri bėgikai: bėgte iki parkomato, bėgte atgal, o kontrolieriai laiką skaičiuoja“, – absurdu pasibaisėjo V. Mickūnaitė.
Viešbučiui – absurdiški reikalavimai
Savivaldybės užmojai surinkti kuo daugiau baudų, nepaisant priemonių, negali nestebinti. Viešbučio „Conviva“ vadovai Savivaldybei siūlosi sumokėti už metams rezervuotas dvi vietas, bet tik sulaukia vairuotojus po centrą persekiojančių kontrolierių dėmesio.
Šešerius metus viešbutis pašonėje turėjo dvi rezervuotas vietas, už kurias kasmet į Savivaldybės biudžetą sumokėdavo 2400 Lt. Visoms įmonėms, išsipirkusioms vietas automobiliams, buvo pranešta, kad nuo šių metų balandžio rinkliavos administravimą perėmus „Panevėžio būstui“, teks perrašyti sutartis.
Visi suprato, kad keisis tik operatoriaus rekvizitai. Tačiau Savivaldybė viešbučio valdytojams parengė tokią staigmeną, kokios nėra nė viename mieste ir būtų sunku net sugalvoti.
Į sutartį įtraukė punktą, jog viešbutis privalo nurodyti automobilio, kuriam bus išduotas leidimas stovėti išpirktoje vietoje, valstybinį numerį. Klerkai aiškina, jog tokią tvarką patvirtinusi miesto Taryba.
„Automobiliai pas mus keičiasi per dieną po kelis kartus, nes klientai atvažiuoja ir išvažiuoja. Tiesiog neįmanoma nurodyti vieno numerio“, – valdininkų nesupratingumu stebisi viešbučio savininkas Dainius Kisielius.
Verslininkai pasiūlė net kelias išeitis iš tragikomiškos situacijos: leidime vietoje numerio įrašyti tiesiog „Conviva“ arba išduoti vienkartinius leidimus, į kuriuos patys viešbučio darbuotojai kaskart įrašinėtų rezervuotose vietose pastatytų klientų automobilių numerius. Tačiau už parkavimą atsakingas „Panevėžio būstas“ pakėlė rankas: be Savivaldybės žinios nustatytos tvarkos keisti negalintis.
Dėl tokios smulkmenos kokybiškas miesto svečių apgyvendinimo paslaugas teikiančio viešbučio „Conviva“ vadovai numynė Savivaldybės slenksčius. Nors praėjo jau porą mėnesių, valdininkai dar nepajėgė išspręsti elementarios problemos, kuri daug pasako apie miesto įvaizdį ir svetingumą.
Griauna savo įvaizdį
Pačioje miesto širdyje, Laisvės a., vienintelis išsilaikęs viešbutis, siūlantis pinigus už stovėjimo vietų rezervaciją, jų negali gauti, nes ir toliau verčiamas nurodyti automobilių numerius. Per tą laiką ir verslininkai, ir viešbučio svečiai patiria daug nepatogumų, dėl kurių Savivaldybės klerkai turėtų raudonuoti iš gėdos. Bet kol kas dėl miesto įvaizdžio gėda tik patiems verslininkams.
Į viešbutį atvažiavus klientui, registratūros darbuotoja pirmiausia lekia į parkomatą sumokėti už jo pastatytą automobilį. Atrodo, tarsi „Panevėžio būsto“ kontrolieriai tik ir tyko užkišti baudos lapelį, kol darbuotoja negrįžo. Neseniai „Conviva“ sulaukė baudos už Švedijos piliečio pastatytą automobilį.
Nors viešbučio atstovė pakeliui sutiktiems kontrolieriams pasisakė einanti sumokėti, grįžusi jau rado svečiui paliktą pranešimą apie pažeidimą. Verslininkams teko gaišti laiką aiškinantis su „Panevėžio būstu“, kol bauda buvo anuliuota.
Slogų įspūdį Panevėžys paliko ir kaunietei. Ne pirmą kartą „Convivoje“ apsistojanti moteris automobilį palikdavo viešbučiui rezervuotoje vietoje, kurioje parkavimas iki parkomatų atsiradimo viešbučio svečiams buvo nemokamas. Apie pasikeitusią tvarką nežinojusi klientė ir šį kartą ten pat pastatė automobilį. Nors pamačiusios mašiną fotografuojančius kontrolierius viešbučio darbuotojos išlėkė už klientę sumokėti, kaunietei vis tiek buvo skirta 40 Lt bauda. Ją sumokėjusi vairuotoja jaučiasi apgauta – nuo balandžio 1-osios mokama vieta iki šiol pažymėta prieš šešerius metus Savivaldybės pastatytu ženklu „Rezervuota“. Tiesa, už šį ženklą tuomet „Conviva“ Savivaldybei sumokėjo 1000 Lt, nors neseniai be verslininkų žinios jis buvo perkeltas keliomis vietomis toliau ir dabar visiškai neaišku, kam rezervuotas vietas žymi.
„Kontrolieriai važinėja po keturis. Vienas sėdi automobilyje, du fotografuoja, vienas protokolus rašo – ar galima suprasti keturių žmonių tokį darbą? „Panevėžio būstas“ turbūt įsivaizduoja, kad jų darbo rezultatai labai geri, bet baigia iš centro žmones išvaikyti“, – stebisi verslininkas Gintaras Kisielius.
Versle būtų nesuprantama
Du mėnesius leidimo prašantiems verslininkams kilpą neriantys klerkai iš pradžių ne tik į kalbas nesileido. Valdininkai netgi ėmė piktintis, kodėl prieš šešerius metus jie drįso įrengti viešbutį centre! Galų gale padarė malonę: sutiko viešbučio prašymą leidime statyti automobilį išpirktoje vietoje nenurodyti konkretaus valstybinio numerio perduoti svarstyti miesto Tarybos komitetams. Po jų verslininkų prašymą birželio pabaigoje svarstys ir pati Taryba.
„Mūsų situaciją galėtų išspręsti eilinis klerkas. Dabar Savivaldybė elgiasi taip, kaip privačiame versle ateitų darbuotojas vienos laisvos dienos paprašyti, o darbdavys pusę metų spręstų, išleisti jį ar ne“, – valdininkų aplaidumu stebisi D. Kisielius.
Savivaldybei logika svetima
Dėl „Convivos“ problemos diskusijos užvirė šią savaitę vykusiame Tarybos posėdyje. Kai kurie politikai pasipiktino, kodėl valdininkai ją atidėlioja ir laukia birželio pabaigos.
„Daug kalbame, kaip Panevėžį padaryti patrauklų svečiams, o sukurta persekiojimo sistema“, – konstatavo „valstietė“ Gema Umbrasienė.
Liberalsąjūdininkei Zitai Kukuraitienei nusistebėjus, kad užuot iš viešbučio reikalavus automobilių valstybinių numerių, problemą galima išspręsti greitai ir logiškai – pažymėjus vietas „Convivai“, Miesto ūkio skyriaus atstovo Arvydo Šato atsakymas atskleidė, kad Savivaldybės sprendimuose logikos ieškoti beprasmiška.
„Šioje situacijoje turime vadovautis nuostatais, ne logika“, – paaiškino specialistas.
Verslininkams kurčia Savivaldybės administracija siekė, kad posėdyje politikai pritartų, jog Santuokų rūmų darbuotojams būtų leista išsipirkti keletą leidimų po 70 Lt per metus statyti automobilius prie darbovietės. Vis dėlto kilus triukšmui šį prašymą administracija atsiėmė.
Miesto ūkio skyriaus vedėją Antaną Karalevičių papiktino žiniasklaidos dėmesys.
„Kodėl viešbutis turi būti išskirtinis? Jei numatyta tvarkoje, kad reikia nurodyti valstybinius numerius, tai reikia. Sprendžiame ne mes, o politikai. Apskritai, kodėl jie viešbutį centre statė?“ – supratimą apie miesto įvaizdį pademonstravo A. Karalevičiu
***
Svarstys, kiek yra „nedelsiant“
Ina Urbonavičienė, Miesto ūkio skyriaus specialistė
Viena pusė niekada kalta nebūna. Konfliktuose dėl skirtų baudų gali būti dalis ir vairuotojų piktybiškumo, ir kontrolierių perdėto uolumo. Savivaldybės administracija spręs klausimą, kiek laiko turėtų praeiti nuo automobilio pastatymo mokamoje vietoje iki sumokėjimo parkomate. Reikės pasidomėti, galbūt teismai yra išaiškinę, ką reiškia tas „nedelsiant“. Tą problemą Tarybai teiksime spręsti birželio posėdyje.
Taip pat jame bus teikiamas klausimas ir dėl įmonėms rezervuotų vietų. Dar bus sprendžiama, ar viešbučiui padaryti išimtį ir leisti rezervuotose vietose nenurodyti valstybinių numerių, ar visoms įmonėms sudaryti tas pačias sąlygas.
Nieko keisto, kad tvarka tobulinama. Ir ji bus nuolatos tobulinama. Tai normalu. Gyvenimas diktuoja savo sąlygas. Kas šiandien tobula, rytoj jau bus pasenę. Gal po kurio laiko atsiras dar vienas viešbutis? O kai bus įvestas euras, kainas reikės į eurus konvertuoti. Be to, visame pasaulyje, ypač Europoje, propaguojamas judumas, tai yra automobilių, dviratininkų, pėsčiųjų nuolatinis judėjimas. Kad nebūtų taip, kaip lig šiol įprasta, kai ryte atvažiavęs vairuotojas pasistato rezervuotoje vietoje automobilį ir tik vakare išvažiuoja.
Savivaldybės spaudžiamos netgi sudaryti judumo planus, kad ta pati vieta būtų prieinama kuo daugiau žmonių. Taigi parkavimo tvarka dar keisis ir keisis.
Supriešintas verslas
Visvaldas Matkevičius, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius
Panevėžio parkavimo tvarkoje matyti aiški priešprieša. Biudžetinėms įstaigoms taikomos įvairios nuolaidos, o verslininkai už automobilio parkavimą moka visą kainą. Jei biudžetinė išgali nusipirkti mašiną, tai kodėl ji negali sumokėti ir už jos stovėjimą? Mokestis visiems turi būti vienodas, išimtys įmanomos tik specialiosioms tarnyboms – greitajai, priešgaisrinei, policijai.
Visiška nesąmonė yra iš viešbučių, draudimo įmonių, grožio salonų, bankų ir kitų, kur klientai važiuoja ir važiuoja, reikalauti nurodyti rezervuotoms vietoms automobilių valstybinius numerius. Logiška, kad tokiose vietose pakaktų nurodyti įmonės pavadinimą.
Visiškas nesusipratimas ir stovėjimo aikštelė prie Savivaldybės. Kodėl automobilį laikantysis Laisvės a. prie Savivaldybės moka keliskart pigiau nei kiti piliečiai?
Nepatogūs ir parkomatai Panevėžyje – priima tik monetas, negalima atsiskaityti kredito kortelėmis.
***
Faktai
- Panevėžio Savivaldybė yra išdavusi 63-is leidimus statyti automobilius Laisvės a. prie Savivaldybės. Nuo šių metų balandžio 1-osios toks leidimas metams kainuoja 70 Lt, anksčiau už jį Savivaldybė prašė tik simbolinių 7 Lt. Šiuos leidimus turi įsigiję pačios Savivaldybės bei jai pavaldžių įmonių darbuotojai.
- „Panevėžio būstas“ nuo balandžio 1-osios išdavė 75 nuolatinius bilietus panevėžiečiams statyti automobilius mokamose stovėjimo vietose, iš jų tik 7-i metams.
- Nuolatinis bilietas metams kainuoja 700 Lt, pusmečiui – 380 Lt, mėnesiui – 80 Lt.
- Per balandį „Panevėžio būstas“ už automobilių stovėjimą mokamose vietose surinko per 72 tūkst. Lt. Įrengiant parkomatus skaičiuota surinkti vidutiniškai 40 tūkst. Lt per mėnesį.
- Šio mokesčio administravimas – šešių kontrolierių darbo vietos, dviejų jiems suteiktų automobilių išlaikymas ir kita „Panevėžio būstui“ balandį kainavo apie 30 tūkst. Lt.
- Parkomatų įrengimas įmonei atsiėjo apie 540 tūkst. Lt.
- Per balandį „Panevėžio būstas“ už automobilių stovėjimą mokamose vietose surinko per 72 tūkst. Lt. Įrengiant parkomatus skaičiuota surinkti vidutiniškai 40 tūkst. Lt per mėnesį.
- Šio mokesčio administravimas – šešių kontrolierių darbo vietos, dviejų jiems suteiktų automobilių išlaikymas ir kita „Panevėžio būstui“ balandį kainavo apie 30 tūkst. Lt.
- Parkomatų įrengimas įmonei atsiėjo apie 540 tūkst. Lt.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ