„Neribotos trukmės“ naftos gavybos teisių pardavimo draudimas, prie kurio prisijungė ir Kanada, galioja dideliuose plotuose prie Aliaskos pakrantės Čiukčių jūroje ir beveik visoje Boforto jūroje. Atlanto vandenyne gręžimas bus uždraustas ties pakrante nuo Meino valstijos šiaurės-rytuose iki Virdžinijos.
Bendrame B. Obamos ir Kanados premjero Justino Trudeau pareiškime pažymima, kad šiuo uždraudimu siekiama apsaugoti Arkties ekonomiką ir ekosistemą. JAV prezidentas paaiškino, kad apsaugoti regiono nuo naftos išsiliejimo neįmanoma net taikant griežčiausius saugumo standartus, tuo tarpu valymo galimybės dėl gamtos sąlygų yra ribotos.
Šis sprendimas visiškai prieštarauja pozicijai, kurią yra užėmęs išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Jis, pavyzdžiui, ne kartą yra vadinęs visuotinį atšilimą pramanais ir žadėjęs skatinti JAV energijos gavybos sektoriaus augimą, primena CNN.
Savo sprendime B. Obama rėmėsi 1953 metais priimtu ir iki šiol retai taikytu įstatymu, kuriuo prezidentui suteikiamos plačios galimybės blokuoti JAV teritorinių vandenų perdavimą naftos ir dujų gavybai.
Jau nustatytų draudimų atšaukimas šiame įstatyme nėra numatytas. Taigi D. Trumpo administracijai bus sunku anuliuoti B. Obamos paskelbtą draudimą, kurį jai teks ginčyti teisme.
Ekologai pažymi, kad JAV istorijoje dar nebuvo nė vieno prezidento, kuris būtų bandęs panaikinti kokį nors pagal šį įstatymą nustatytą gamtos išteklių gręžimo ir gavybos draudimą.
Tuo tarpu Amerikos naftos institutas (API) mano, kad draudimas gali būti atšauktas pasitelkus specialųjį prezidento memorandumą, ir tikisi, kad D. Trumpas jį priims.
JAV įmonės gręžimo Arktyje galimybėmis kol kas labai nesidomi, nes didėja gana nebrangi skalūnų naftos gavyba Šiaurės Dakotoje ir Teksase. Gręžimas Arktyje reikalauja didelių išlaidų ir susijęs su didele rizika, pažymi BBC.