Karališkuoju vadinamas Vokietijos Baden-Badeno kurortas iš visos Europos suplūstančiai „grietinėlei“ gali pasiūlyti ne tik maudynes garsiosiose terminėse srovėse, įspūdingą muzikinę programą, bet ir įvairiausių aktyvaus poilsio galimybių.
Baden-Badenas įsikūręs miškingame bei kalvotame Švarcvaldo regione. Nors pats miestelis nedidukas, - čia gyvena apie 50 tūkst. gyventojų, jame gausu aukštos klasės viešbučių, prabangių parduotuvių ir restoranų. Į kurortą suplaukia „grietinėlė“ - pasiturintys, vyresnio amžiaus poilsiautojai. Daugiausia - vokiečiai, bet liepos pabaigoje, kai lankiausi Baden-Badene, buvo išties gausu rusų. Viešbučiuose specialiai jiems aptarnauti įdarbinti jų tėvynainiai, restoranų meniu - ir rusų kalba. Rafinuotomis tradicijomis garsėjančio kurorto gyventojai stebisi dažno šių poilsiautojų storžieviškumu ir įžūlumu. Kita vertus, šie klientai pinigų neskaičiuoja.
Gydomosios procedūros
Mėgstama poilsiautojų pramoga - išsipusčius vaikštinėti Lichtentalerio alėja palei per miestelį tekančią Oos upę. Nors pati ji neįspūdinga, siaurutė, bet per ją permesta nemažai tiltelių, gražiai sutvarkyta aplinka, veši gėlynai.
Tačiau svarbiausia Baden-Badeno atrakcija - gydomosios procedūros. Miestelis nuo senų laikų garsėja giliai iš požemių trykštančiomis karšto vandens versmėmis. Jų temperatūra gali siekti net virš 60 laipsnių. Dar I-II amžiuje šioje vietovėje termines pirtis buvo įrengę romėnai. Dabartinis traukos centras - Friedrichsbado vonių centras, pastatytas 1877 metais. Už apvalią sumelę galima mėgautis įvairiausių vonių bei masažo malonumais. Ne mažiau įžymios ir Caracallos pirtys. Užsukus į miestelio turizmo informacijos centre esančią Trinkhalle galima ir paragauti trykštančios versmės, - tiesa, jos skonis ne itin malonus. Gausu Baden-Badene ir dabar madingos talasoterapijos klinikų. Dar viena kurorto įžymybė - vienu gražiausių pasaulyje skelbiamas kazino, įsikūręs senoviniame pastate.
Muzikinis gyvenimas
Liepos pabaigoje-rugpjūčio pradžioje miestelyje vyksta tradicinis Baden-Badeno muzikos festivalis. Jo koncertai vyksta Festivalių rūmuose, talpinančiuose net kelis tūkstančius žiūrovų. Prestižinis renginys, į kurį atvyksta žymiausi atlikėjai, orientuotas į pasiturinčią klausytojų publiką, - bilietai vidutiniškai kainuoja 70 eurų (245 litų).
Šios vasaros festivalyje grojo pasaulinio garso austrų pianistas Alfredas Brendelis. Jo koncertą mieste išradingai reklamuojanti iškaba skelbė: „Trileris. Nepakartojama, kaip A.Brendelis groja įžymiąją Šuberto sonatos trelę“ (žodžių žaismas „thriller“-„triller“). Šis pasirodymas buvo vienas paskutiniųjų, mat garsusis artistas žada baigti karjerą, o paskutinis oficialus jo koncertas numatytas šių metų gruodžio mėnesį.
Šiųmetiniame festivalyje taip pat grojo Vokiečių simfoninis orkestras iš Berlyno („Deutsches Symphonie Orchester Berlin“), atlikęs Richardo Vagnerio „Tanhoizerį“. Susidomėjimas didžiulis - kelių tūkstančių vietų salėje vos kelios buvo neužimtos.
Baden-Badene taip pat organizuojami styginių instrumentų meistriškumo kursai - „Carl Flesch akademija“. Jiems vadovauja garsūs profesoriai, dalyviai rengia viešus pasirodymus su Baden-Badeno orkestru. Dar viena muzikinė detalė - kurorte yra išlikęs namas, kuriame gyveno Johannas Brahmsas, - dabar čia įsikūręs jo memorialinis muziejus.
Apylinkių maršrutai
Pasidairius miestelyje galima rasti ir kitų pramogų. Teko lankytis žirgyne, kur daugiausia laikomi islandiški arkliai. Jie šiek tiek žemesni nei įprasta ir greta tradicinių bėgsenų, kurie vadinami aliūrais, turi unikalią, tik jiems būdingą bėgseną, kai jodamas jautiesi tarsi plauktum. Ypač įspūdinga išjoti į netoliese esančius kalnus, pasidairyti po vaizdingas apylinkes. Ne veltui sakoma, kad Švarcvaldo kraštas, kur įsikūręs Baden-Badenas - aktyvaus poilsio mėgėjų rojus. Apylinkėse neretai sutiksi kalnų dviratį minantį turistą, uolų laipiotoją arba žemėlapiu nešiną ėjiką. Tai ne šiaip vaikščiojimas pėsčiomis, o pusiau sportas, kai avima specialia avalyne ir įveikiamos gana sudėtingos trasos. Baden-Badeno turizmo informacijos centre galima gauti pasirinkto maršruto žemėlapį. Manasis tik išėjus iš miestelio pasuko į kalnus. Vieno jų viršūnėje, žalumos apsuptyje aptikau rožių sodą. Dar pražingsniavau pro dvi pilis ir per 6 valandų kelionę įveikiau apie 11 kilometrų.
Lietuvos atrakciono nėra
Ištyrinėjus Baden-Badeną, verta pasidairyti tolėliau. Tik valanda kelio traukiniu - ir jūs pasiekiate didžiausią Vokietijoje „Europos“ atrakcionų parką, įsikūrusį netoli Rusto miesto. Už įėjimą sumokėjus 30 eurų galima rinktis norimą pramogą. Parkas suskirstytas į zonas pagal didžiausias Europos valstybes. Tiesa, Lietuvos čia nėra, o Rusija - taip. Jos atrakcionas - kosminė stotis „Mir“ sutraukia daugybę lankytojų. Išsirinkau tris, mano nuomone, baisiausius atrakcionus - tikrai vertėjo. Kas pageidauja, gali užsukti į atitinkamai - pagal šalis - įrengtus restoranus: vokiečių zonoje - aludė, italų - picerija. Parke vyksta įvairūs pasirodymai: demonstruojasi jojikai, gimnastai, čiuožėjai ant ledo, vyksta riterių kovos. Iš Baden-Badeno lengvai pasiekiamas ir jau Prancūzijoje esantis Strasbūras. Įdomu apžiūrėti jo senamiestį, Europos parlamento pastatą bei kitas įžymybes.
Laura STONYTĖ