„Labai džiaugiamės, kad pasiekėme šį susitarimą. Rytoj (šeštadienį) informuosime prezidentą apie mūsų programą ir komandą“, – Vienoje žurnalistams sakė konservatorių Liaudies partijos (OeVP) 31 metų lyderis Sebastianas Kurzas, turintis tapti kancleriu ir jauniausiu valstybės lyderiu pasaulyje.
„Rinkėjai suteikė mums aiškų mandatą atsižvelgti į jiems rūpimus klausimus, ypač kalbant apie jų saugumą“, – toje pačioje spaudos konferencijoje sakė antiimigracinės Laisvės partijos (FPOe) lyderis Heinzas-Christianas Strache.
„Vunderkindu“ vadinamam S. Kurzui, kuris darbą baigiančioje vyriausybėje užima užsienio reikalų ministro postą, pervadinus OeVP savo „judėjimu“ ir pažadėjus griežtą politiką imigracijos klausimu bei mažesnius mokesčius, partija per spalio 15-ąją įvykusius rinkimus gavo daugiausiai balsų – 31,5 procento. FPOe su 26 proc. balsų liko trečioje vietoje.
Ir OeVP, ir FPOe žadėjo mažinti išmokas visiems užsieniečiams, taip pat ir iš kitų Europos Sąjungos šalių, mažinti biurokratiją ir neleisti ES daryti didelės įtakos vidaus reikalams.
Jos kurstė susirūpinimą dėl atvykėlių ir akcentavo nuovargį dėl ankstesnės OeVP ir centro kairės socialdemokratų (SPOe) „didžiosios koalicijos“.
Panašios nuotaikos tvyrojo ir kitur. Geerto Wilderso Laisvės partija dabar yra antra didžiausia Nyderlanduose, Prancūzijoje Nacionalinis frontas gegužės mėnesį dalyvavo antrajame prezidento rinkimų rate, o Vokietijoje į Bundestagą pateko ir šalies politinį žemėlapį perbraižė „Alternatyva Vokietijai“ (AfD).