Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Atominės elektrinės įstatymo pataisas ir taip sudarė sąlygas bendrovės „Leo LT“ likvidavimui. "Žinome teisininkų nuomonę, žinome ir visuomeninių organizacijų nuomonę, ir tų nuomonių spektras yra labai didelis. Galima eiti visuomeninių organizacijų siūlomu keliu ir bandyti kreiptis į teismą, kad sandoris būtų pripažintas negaliojančiu.
Toks kelias reikštų, kad, pagal dabar galiojančius įstatymus, sandorio pripažinimas negaliojančiu įmanomas tik Stokholmo arbitraže. Tai reiškia mažiausiai dvejų metų procesą, per kuriuos „Leo LT“ toliau egzistuotų, toliau gautų Europos pinigus. To leisti aš negaliu. Todėl įstatymo paketą pasirašysiu, nes jis leidžia valstybei likviduoti įmonę, o tai reiškia - ir patį sandorį", - ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė D. Grybauskaitė.
Šalies vadovė teigė atmetanti bet kokias spekuliacijas, kad būtų geriau įstatymo pataisų nepasirašyti ir vilkinti sandorio paskelbimą negaliojančiu dar dvejus metus.
"Naujieji įstatymai suteikia galimybę spręsti klausimą jau šiandien ir tai padaryti per trumpiausią laiką. Jeigu Vyriausybei pritrūks politinės valios, tos valios nepritrūks man. Jeigu Vyriausybė šitą klausimą išspręs nenaudingai valstybei ir pažeisdama viešąjį interesą, tuo klausimu užsiims ir Generalinė prokuratūra", - kalbėjo Prezidentė.
Pasak D. Grybauskaitės, „Leo LT“ sandoryje yra daug neaiškumų, o tie, kurie balsavo už tokį įstatymą, turi prisiimti moralinę ir politinę atsakomybę.
"Viena aišku, kad dėl Kruonio elektrinės perdavimo už vieną litą Vyriausybė kreipsis į teismą", - tikino Prezidentė.
D. Grybauskaitės teigimu, uždarius senąją Ignalinos atominę elektrinę, elektros kaina priklausys tiek nuo išorinių kainų, tiek nuo to, ar Lietuvoje apskritai bus energetikos rinka.
"Dabar už kilovatvalandę elektros mokame beveik 37 centus, ir visai nesvarbu, ar mes turime atominę elektrinę, ar ne. Todėl reikia, kad energetikos sektorius būtų demonopolizuotas. Reikia ne tik vidaus rinkos, bet ir rinkos tarp Baltijos šalių, ir garantuoti žmonėms kuo pigesnę elektros energiją. O kaip tai Vyriausybė padarys - ar su nauja elektrine, ar kitais resursais, - jau atskiras klausimas", - teigė šalies vadovė.
D. Grybauskaitė sakė, kad su mažojo „Leo LT akcininko, bendrovės "NDX energija" vadovais kontaktų neturėjo, tačiau tai irgi padėjo jai apsispręsti, ar pasirašyti Atominės elektrinės įstatymo pataisas.
"Man labai patiko jų vakarykštis pareiškimas, - su ironija kalbėjo Prezidentė. - Kai kažkas aiškina, kad be jų neįmanoma rasti pinigų, ypač kai patys tų pinigų neturi... Man tai padėjo apsispręsti".
"NDX energija" trečiadienį išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad naujos atominės elektrinės statyboms reikės 12 mlrd. litų. Dar 2 mlrd. litų esą reikės rasti elektros jungčių su Švedija statyboms.
Seimo priimtos Atominės elektrinės įstatymo pataisos numato, kad Vyriausybė turi siekti valdyti daugiau kaip du trečdalius „Leo LT“ akcijų. Pataisos taip pat atveria kelią „Leo LT“ reorganizavimui ar likvidavimui.
Anksčiau D. Grybauskaitė ne kartą yra sakiusi, kad „Leo LT“ turi būti likviduota. Ketvirtadienį su Prezidente susitikęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas teigė, kad būtent tokio sprendimo bus siekiama rugsėjo 4 d. vyksiančiame „Leo LT“ akcininkų susirinkime.
Seimas „Leo LT“ taip pat įtraukė į strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių sąrašą. Tai reiškia, kad valstybė akcininkų susirinkime turėdama 50 proc. plius 1 balsą gali savarankiškai priimti sprendimus dėl „Leo LT“ likimo.
***
Konstitucinis Teismas kovą konstatavo, kad Atominės elektrinės įstatymas ta apimtimi, kuria nenustatytas teisinis reguliavimas, kuris užtikrintų įstatymo tikslo − sudaryti prielaidas naujos atominės elektrinės statybai − įgyvendinimą, prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui.
Konstitucijai prieštarauja Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymas, nes jame nėra nustatyti kriterijai, kurie leistų diferencijuoti valstybės turto investavimą, atsižvelgiant į specifiką ir reikšmę bendrai tautos gerovei.
Taip pat prieštaraujančiu Konstitucijai pripažinta Valstybės turto įstatymo nuostata, kuria pavedama Vyriausybei nustatyti tokio turto investavimo kriterijus.
2008 metų gegužės 20 dieną įkurta „Leo LT“ yra nacionalinė elektros energetikos bendrovė, per savo antrines įmones valdanti pagrindinę Lietuvos Respublikos elektros energetikos sistemos dalį – elektros energijos perdavimo ir skirstomuosius tinklus. 61,7 proc. „Leo LT“ akcijų valdo Lietuvos Respublikos Vyriausybė, 38,3 proc. – bendrovė „NDX Energija“.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže