Nenori pritrūkti pinigų ir tikrinti grąžos
Dauguma respondentų (60 proc.) teigė, kad kasdienėms reikmėms renkasi kortelę, nes nereikia nuolat tikrinti, ar su savimi turimų grynųjų pinigų užteks pirkiniams. Kas antras teigė, kad naudotis kortele motyvuoja atsiskaitymo greitis ir tai, jog nereikia laukti grąžos bei tikrinti, ar pardavėjas ją paskaičiavo teisingai.
Trečią pagal populiarumą priežastį naudotis kortele apklausos dalyviai nurodo saugumą. Daugiau nei 40 proc. apklaustųjų teigė, kad vietoj grynųjų renkasi kortelę, nes ją praradus pinigai lieka saugūs.
Tyrimas atskleidė, kad kortele dažniau linkę mokėti jaunesni žmonės – 38 proc. 26-35 amžiaus respondentų nurodė, kad kortele moka visada arba dažniau nei grynaisiais. Taip teigiančiųjų vyresnių nei 56 m. amžiaus grupėje buvo daugiau nei dvigubai mažiau.
Baiminasi, kad naudodamiesi kortele nesuvaldys išlaidų
„Tyrimas nepatvirtino bendro įsitikinimo, kad grynaisiais atsiskaito tie, kurie tokiu būdu gauna pajamas. Šią priežastį nurodė tik 23 proc. grynųjų pinigų mėgėjų. Didžioji dalis grynuosius naudojančių gyventojų (44 proc.) juos vietoje kortelės dažniausiai renkasi todėl, kad nori žinoti, kiek pinigų turi su savimi čia ir dabar, tai yra, jie nenori pritrūkti pinigų pirkiniui“, – komentuoja „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovė Jūratė Gumuliauskienė.
Apklausa taip pat atskleidė, jog ir atsiskaitantieji grynais, ir mokėjimo kortele mano, kad jų atsiskaitymo būdas padeda efektyviau valdyti biudžetą. Taip teigė 28 proc. atsiskaitančiųjų kortele ir 29 proc. žmonių, kurie mieliau renkasi grynuosius. „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovės teigimu, tai parodo, kad žmonėms patogiausia rinktis tą atsiskaitymo formą, prie kurios jie yra įpratę.
„Grynųjų mėgėjai paprastai mano, kad atsiskaitant kortele sunkiau sekti savo išlaidas. Tačiau gyventojai, pradėję naudotis mokėjimo kortele, atranda naujus patogius bankininkystės būdus – interneto banką ir išmaniąją programėlę. Šį faktą patvirtina ir tai, kad „Swedbank“ išmaniosios programėlės naudotojai kas mėnesį sąskaitos likutį programėlėje pasitikrina daugiau nei 1,3 mln. kartų“, ‒ teigia atstovė.
Kortelių labiausiai pasigenda turguose
Vardindami priežastis, dėl kurių renkasi grynuosius pinigus, 11 proc. apklaustųjų nurodė, jog apsipirkimo vietose nėra galimybės atsiskaityti kortele. Paprašius įvardinti, kur šios galimybės labiausiai trūksta, absoliuti dauguma (75 proc.) nurodė šalies turgavietes.
Banko atstovai pastebi, kad šalies prekybininkai į atsiskaitymus kortelėmis žiūri vis pozityviau. Per 2015 metus „Swedbank“ įrengė daugiau nei 3000 naujų kortelių skaitytuvų visoje Lietuvoje. Banko duomenimis, mokėjimo kortelėmis išleistų pinigų bendra suma per metus išaugo 18 proc., ir vidutinė vieno atsiskaitymo suma siekia beveik 16 eurų.
Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą „Swedbank“ užsakymu atliko „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu apklausta daugiau nei 1 tūkst. 18-75 metų amžiaus respondentų 65-iose Lietuvos vietose.