Kosminis teleskopas „Spitzer“ atrado patį didžiausią ir iki šiol nežinomą Saturno žiedą, pranešė NASA.
Pasak mokslininkų, tai pats didžiausias planetą juosiantis dulkių ir ledo dalelių žiedas visoje Saulės sistemoje. Nepaisant milžiniško atrasto kosminio objekto dydžio, optiniais teleskopais jo praktiškai neįmanoma pastebėti, nes dulkių sankaupa yra labai išretėjusi – esą jos nebūtų įmanoma pamatyti net esant šio žiedo ribose.
Pranešama, kad milžinišką Saturno žiedą „Spitzer“ teleskopu pavyko užfiksuoti tik dėl jo švytėjimo infraraudonųjų spindulių diapazone.
Šis objektas prasideda už maždaug 6 milijonų kilometrų nuo Saturno ir tęsiasi dar 12 mln. km. Jo orbita su pagrindinio Saturno žiedo plokštuma sudaro 27 laipsnių kampą. Šiame žiede skrieja Saturno palydovas Febė, sakoma NASA pranešime. Žiedo skersmenyje tilptų 300 Saturno dydžio planetų.
JAV astronomų Anne Verbiscer, Michaelo Skrutskie (Virdžinijos universitetas) ir Douglo Hamiltono (Merilendo universitetas) pranešimas apie atrastąjį Saturno žiedą šiandien skelbiamas žurnale „Nature“.
Žiedas sudarytas iš dulkių ir ledo dalelių, kurių temperatūra siekia 80 K. Būtent dėl tokios sąlyginai aukštos temperatūros jį pavyko pastebėti „Spitzer“ teleskopo „Multiband Imaging Photometer“ prietaisu.
Šis žiedas, pasak mokslininkų, gali padėti išsiaiškinti Saturno mėnulio Japeto užmintą mįslę. Jie ilgai ieškojo atsakymo į klausimą, kodėl viena šio palydovo pusė pastebimai tamsesnė už kitą. Dabar manoma, kad taip yra dėl to, kad į Japetą patenka medžiaga iš atrastojo Saturno žiedo. Kadangi Japetas padengtas šviesaus ledo sluoksniu, ant jo patenkančios dulkės yra gerai matomos.