• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dainų autorius ir atlikėjas Paulius Stalionis kol kas su žmona gyvena naujakurių nuotaikomis. Sutuoktiniai persikraustė iš buto į namus, todėl dabar kuriasi naują aplinką. TV3 laidoje „Svajonių sodai“ šeima atvėrė savo sodybos duris ir pasidalijo, su kokiomis sodo problemomis jiems teko susidurti.

Dainų autorius ir atlikėjas Paulius Stalionis kol kas su žmona gyvena naujakurių nuotaikomis. Sutuoktiniai persikraustė iš buto į namus, todėl dabar kuriasi naują aplinką. TV3 laidoje „Svajonių sodai“ šeima atvėrė savo sodybos duris ir pasidalijo, su kokiomis sodo problemomis jiems teko susidurti.

REKLAMA

Netoli jūros įsikūrusi šeima apsigyveno Klaipėdoje – ramioje, gražioje vietoje, ir sakė, kad nors jūros nesimato, už kelių kilometrų kartais girdisi jos ošimas.

Prakalbo apie kūrybą

Paulius pasikvietė „Svajonių sodų“ komandą, nes jis ir jo žmona yra visiški naujokai šioje srityje. Po 18 metų gyvenimo bute jie nusprendė persikelti į gamtos prieglobstį ir susidūrė su daugybe naujų iššūkių, iš kurių ne visus supranta.

Paklaustas apie kūrybinį gyvenimą, atlikėjas juokavo, kad šiuo metu kūryba susijusi su kiemo tvarkymu – paskutiniais darbais, kaip trinkelių klojimas ir tvoros statymas, kad viskas atrodytų kuo gražiau.

REKLAMA
REKLAMA

„Kūrybiniai darbai – tai naujas albumas, kurį išleidau po kelių metų darbo. Taip pat daug tekstų kuriu kitiems atlikėjams. Iš senesnių laikų populiarios dainos – Edmundo Kučinsko „Už tuos, kurie“, „Lai lai angelai“, „Ugnis ir ledas“. Iš naujesnių – Natalijos Bunkės „Aš skrendu tau ant rankų“, Bernužėlių „Mūsų kaime kaktusai nežydi“. Šiuo metu kuriu sau“, – laidoje kalbėjo atlikėjas.

REKLAMA

Dainų autorius su žmona Lina kuriasi naujuose namuose Klaipėdos krašte. Jie patys sodina pušis, rūpinasi veja, o Paulius net išmoko kloti trinkeles. Gamta, žaluma ir saulėtas kiemas tapo vienu iš svarbiausių kūrybos šaltinių, sakė jau 30 metų koncertuojantis Paulius.

Be to, žinomas atlikėjas ne tik rašo dainas, bet ir kuria vaikiškas pasakas. Laidoje jis pasakojo, kad ši idėja atsirado dar būnant studentu, o gimus dukrai, nusprendė pasakas išleisti į pasaulį.

REKLAMA
REKLAMA

Atlikėjo sodyboje – nuvyto pušys

Pagelbėti spręsti sodo ir augalų problemas šeimai padėjo Klaipėdos sodo centro „Frezija“ projektų vadovas Valdas Kaubrys, kuris patarė, kaip gelbėti nuo ligų ir kenkėjų spygliuočius bei kaip juos formuoti.

Pauliaus žmona sakė, kad jie yra naujakuriai ir dar niekada neturėjo savo sodo, todėl augalų priežiūra jiems yra naujiena – iki šiol nieko patys nėra sodinę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiai dienai turime klaidų... Viena iš jų [buvo tuomet], kai mylėjome, auginome pušeles, persodinome jas ir jos numirė. Tikėtina, kad jau sodinant buvo matoma, kad buvo pakirstos šaknys, bet manėme, kad prigis. Pradžioje žaliavo ir vėliau staigiai nurudavo“, – pasakojo ji.

Paulius ir jo žmona, spygliuočių mylėtojai, labai norėtų didelių pušų, nes jos jiems ypač tinka. Visgi, nuvytusių pušelių Pauliaus žmonai ypatingai gaila.

REKLAMA

Projektų vadovas V. Kubrys sako, kad persodinimas sukelia pušims „stresą“ – sumažėja šaknų, o vainikas lieka didelis, todėl medžiai gali pradėti džiūti arba jiems gali trūkti drėgmės, nors rudenį jos turėjo pakakti.

Vis tik vyras sako, kad silpnus augalus itin puola ligos ir kenkėjai, o tai dar labiau pagreitina pušų nykimą.

Rūdys yra viena iš įprastų spygliuočių ligų, todėl juos reikėtų purkšti fungicidais“, – kalbėjo specialistas.

REKLAMA

Pasak jo, tai yra liga, todėl medį reikia gelbėti. Rudus spyglius reikėtų pašalinti, o jei šakelė yra nudžiūvusi, ją būtina iškirpti. Svarbu šių atliekų nekompostuoti, o sunaikinti, kad liga neplistų. Jis taip pat patarė kartu su fungicidu naudoti ir priemones nuo kenkėjų.

„Išgenėjus ir pašalinus nykimo priežastį, augalui suteikiama antra galimybė išgyventi – pušys toliau augs ir šakosis. Pavasarį būtina bent kelis kartus nupurkšti šias pušis nuo ligų ir kenkėjų“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siunčia patarimą

V. Kubrys laidoje taip pat paaiškino, ką daryti, jei pušelei trūksta viršūnės.

„Jei pušelei trūksta viršūnės, reikia formuoti vieną naują viršūnę. Pavyzdžiui, Pauliaus pušelei viršūnėlę nugraužė kenkėjas, kai ji dar buvo mažas pumpurėlis, todėl toje vietoje viršūnė nesusiformavo.

Tokiu atveju, reikia išrinkti vieną šakelę, rankiniu būdu pririšti ją prie bambuko ir taip padėti jai tapti naująja viršūne. Tai gali užtrukti vienerius ar dvejus metus“, – pridūrė jis.

REKLAMA

Be to, specialistas siūlo tręšimu neapsiriboti vien pavasarį – birželio ir liepos mėnesiais jis taip pat patarė papildyti medžius maistinėmis medžiagomis. Jo teigimu, trąšos yra puikus pasirinkimas, ypač jei pušelė atrodo nusilpusi ir formuoja mažai naujų ūglių.

Trąšos ne tik stiprina medį, bet ir skatina žalios masės bei lapijos augimą, o tai svarbu siekiant atkurti jo sveiką išvaizdą ir gyvybingumą.

Laidą „Svajonių sodai“ žiūrėkite kiekvieną sekmadienį 11 val. per TV3 televiziją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų