Ministerija taip pat atkreipia dėmesį, kad pratybų sąsiuviniai nėra privalomi ir priimant sprendimus dėl jų įsigijimo ir naudojimo, mokyklos turi tartis su mokinių tėvais.
„Mokinio krepšelyje numatytos lėšos yra skirtos visų mokomųjų dalykų vadovėliams įsigyti, todėl papildomų rinkliavų dalykų vadovėliams įsigyti neturi vykti“, - sakoma švietimo ir mokslo ministrės Audronės Pitrėnienės rašte savivaldybių švietimo skyriams, mokyklų vadovams.
Šį raštą ministrė išsiuntinėjo reaguodama į pastaruoju metu ministeriją pasiekiančius mokinių tėvų skundus dėl mokyklų reikalavimo tėvams pirkti vadovėlius ir pratybas.
Pasak ministrės, pasirinkdami mokymo priemones, mokytojai turi atkreipti dėmesį, ar jos padeda ugdyti vaikų raštingumą, savarankišką ir kūrybinį mąstymą.
„Užuot inertiškai pasirinkus pratybas, kurias dažnai mokiniai pildo mechaniškai, mokyklos gali išnaudoti efektyvesnius mokymosi būdus ir priemones. Leidyklos kasmet leidžia naujus vadovėlius, pratybų sąsiuvinius, bet mokyklos vadovas ir mokytojai turi labai atsakingai spręsti, kokių ir kiek mokymo priemonių reikia būtent tais metais“, - aiškina ŠMM.
Ministerija aiškina pasisakanti prieš bet kokias nesavanoriškas rinkliavas ikimokyklinio ugdymo įstaigose, mokyklose: patalpų ar klasės remontui, baldams, užsienio kalbų vadovėliams ir pratyboms, ekskursijoms, dovanoms ir pan.
Pažymima, kad už mokyklų remontą atsakingos savivaldybės. Lėšų mokyklų statybai, remontui, infrastruktūrai gerinti, mokymo įrangai atnaujinti ir kt. skiriama iš valstybės biudžeto ir Europos Sąjungos paramos fondų. Tuo metu baldus, vadovėlius ir kitas mokymo priemones, pasak ministerijos, galima įsigyti už mokinio krepšelio lėšas.