• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen šeštadienį pagrasino sustabdyti „AstraZeneca“ vakcinų eksportą, jei iš pradžių savo siuntų negaus Europos Sąjunga.

Europos Komisijos vadovė Ursula von der Leyen šeštadienį pagrasino sustabdyti „AstraZeneca“ vakcinų eksportą, jei iš pradžių savo siuntų negaus Europos Sąjunga.

REKLAMA

Komplikuojantis ginčui dėl vakcinų pristatymo vėlavimo, U. von der Leyen interviu vokiečių žiniasklaidos grupei „Funke“ sakė: „Turime galimybę uždrausti planuotą eksportą. Žinia [farmacijos milžinei] „AstraZeneca“: pirmiausia įvykdykite savo kontraktą su Europa, o tada pradėkite tiekti [vakcinas] kitoms šalims.“

Pati Didžiosios Britanijos ir Švedijos bendrovė yra pripažinusi negalinti atlikti pažadėtų pristatymų, ir šis trūkumas sulėtino jau ir taip daug kritikos sulaukiančią vakcinavimo kampaniją ES.

Ginčas taip pat paskatino tarptautinį konfliktą, ES pareigūnams pasipiktinus, kad „AstraZeneca“ vykdo su Jungtine Karalyste sudarytą sutartį, tačiau nevykdo įsipareigojimų blokui.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį ES atstovai pranešė, kad EK planuoja pradėti ginčų sprendimo procesą pagal sutartį su „AstraZeneca“ dėl vakcinos nuo COVID-19 tiekimo.

REKLAMA

U. von der Leyen įspėjimas pasirodė blokui stengiantis spartinti skiepijimo nuo COVID-19 kampaniją, daugelyje valstybių narių dėl spartėjančio viruso plitimo vėl sugriežtinus karantino priemones.

Pasak EK vadovės, „AstraZeneca“ pristatė tik 30 proc. iš 90 mln. vakcinos dozių, pažadėtų pirmajam šių metų ketvirčiui.

Kompanija vėlavimą aiškina gamybos problemomis savo gamyklose ES, bet Europos pareigūnai piktinasi, kad nepaisydama šių problemų „AstraZeneca“ vykdo sutartį su JK.

REKLAMA
REKLAMA

U. von der Leyen dar trečiadienį išskyrė Didžiąją Britaniją, įspėdama dėl bloko galimybės pasinaudoti savo galiomis nepaprastosios padėties atveju ir blokuoti vakcinos nuo COVID-19 eksportą, siekiant užtikrinti „abipusį bendradarbiavimą“ su kitais tiekėjais, ir paragindama Britaniją importuoti daugiau vakcinų dozių į Europos Sąjungą.

„Svarstomos visos galimybės“, – sakė buvusi Vokietijos gynybos ministrė ir pridūrė, kad padėtis dėl vakcinų bus aptarta per ES lyderių susitikimą kitą savaitę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

ES jau yra parengusi specialias vakcinų eksporto taisykles, pagal kurias gamintojai, sudarę sutartis dėl tiekimo ES, privalo deklaruoti ketinimus eksportuoti vakcinų dozes už bloko ribų.

Labiausiai ES nerimauja dėl Britanijos, kurioje yra įsikūrusi „AstraZeneca“ ir kurioje vakcinavimo kampanija vyksta žymiai sparčiau nei ES.

Briuselis apkaltino Londoną dėl faktinio eksporto draudimo, skirto padėti greičiau paskiepyti savo šalies gyventojus, nors premjero Boriso Johnsono (Boriso Džonsono) vyriausybė griežtai paneigė tokius kaltinimus.

REKLAMA

ES eksporto draudimo mechanizmas iš pradžių turi būti inicijuotas kurioje nors vienoje valstybėje narėje. Tuomet jį turėtų patvirtinti Europos Komisija.

Šis mechanizmas iki šiol buvo taikytas tik kartą: Italija blokavo 250 tūkst. „AstraZeneca“ vakcinos dozių išsiuntimą į Australiją, priežastimi nuodydama „nuolatinį trūkumą“ ir „tiekimo vėlavimą“.

Ne visos ES šalys pritaria eksporto draudimams, nes jie gali sutrikdyti pasaulines tiekimo grandines. Tokios valstybės kaip Belgija ir Nyderlandai ragina veikti atsargiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų