Valgome kebabus ir ruošiamės kitokiam gyvenimui, tačiau bijome svetimų. Šiaulių turgavietėje turkai ne vienerius metus ruošia ir prekiauja savo nacionaliniais valgiais. Jie kalba lietuviškai, čia susikūrė darbo vietas, bet apie rasizmą Lietuvoje pasakoti nepageidauja. „Į šitą klausimą atsakyti nenoriu“, - sako vyras, pripažindamas, jog Šiauliuose teko patirti visko.
„Nuo 2005 metų „duoti į snukį“ nors keliems NATO kariūnams buvo tapę garbės reikalu. Sklinda gandai, kad eilinis šiaulietis gali nesunkiai susidoroti su bent keturiais, naktinių malonumų ištroškusiais NATO kariškiais.“ Tai kelerių metų senumo citata iš vieno tinklapio. Tačiau panašių žodžių Šiaulių gatvėse gali išgirsti ir dabar, nors NATO kariškiams mieste ramu, teigia miesto policijos komisariato atstovas Aldivitis Tručinskas. Bet ar tikrai?
Nacionalistų lyderis iš Šiaulių Mindaugas Murza neslepia, jog užsieniečiams, emigrantams ir perbėgėliams Lietuvoje ne vieta. „Įsileistumėm tik tuos, kurie būtų naudingi mūsų tautai, mūsų valstybei, kurie turėtų ją stiprinti, o ne keltų asmenines pretenzijas. Įsiveš čia savo giminaičius arba tėvus, kaip dabar yra su musulmonų, su kitataučių religijų arba tautybių žmonėm Vakarų Europoje. Ten jau matome didžiules religines, tautines problemas“, - teigia M.Murza, pripažindamas, jog pagal nacionalistus, į Lietuvą tebūtų galima atvažiuoti ir pasisvečiuoti.
Žurnalistas ir politikos analitikas Vykintas Pugačiauskas neslepia, jog mūsų situacija yra kitokia nei Vakarų Europoje, kur išaugo kelios imigrantų kartos, tačiau pripažįsta, jog ir mūsų nuostatos dėl identiteto atspindi du požiūrius. Telieka nutarti kuris variantas mums priimtinesnis?
Vidaus reikalų ministerijos sekretoriaus Stanislovo Liutkevičiaus teigimu, jau šių metų (2008) pradžioje turėtų išaiškėti apibendrintų duomenų rezultatai, bylosiantys apie nusikaltimų, į kuriuos patenka užsieniečiai, esmę ir motyvus. Per metus šalyje konfliktinėse situacijose atsiduria vidutiniškai 750 užsienio piliečiai.
Įvykiai Vokietijoje ir Prancūzijoje parodė, kad ir mes galime sulaukti neramumų, dažniausiai prasidedančių visai kitu pagrindu, kalba specialistai, kovai su neramumais ruošiantys ypatingus policijos padalinius, kurie žino kaip veikti jei mums grėstų prancūziškas įvykių modelis.
Laida „Asmens kodas“ – „Lygių galimybių metai visiems“ programos dalis. Finansuojama ES ir Lietuvos vyriausybės lėšomis bei rengiama bendradarbiaujant su LR Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba. Prodiuseris - viešoji įstaiga „Art2B“.
„Asmens kodas“ apie pesimistinį ir optimistinį rasizmo scenarijų - 2008.01.02.