JAV mokslininkų sukurta interneto svetainė „Impact: Earth!" siūlo kiekvienam norinčiam nukreipti į Žemę pasirinkto dydžio asteroidą arba kometą ir gauti moksliškai tikslius tokios katastrofos rezultatus.
Šios interaktyvios svetainės siūlomi kosminio Armagedono modeliavimo rezultatai yra tokie tikslūs, kad jais naudojasi NASA, JAV šalies saugumo departamento ir kitų vyriausybinių organizacijų specialistai, skelbia „Space.com“. Tačiau svetainės vartotojo sąsaja kartu yra tokia „draugiška“ vartotojams,kad ja gali naudotis ir moksleiviai.
Pasak šį Žemės susidūrimo su kitais kosminiais kūnais pasekmių modeliavimo įrankį sukūrusių Purdue universiteto (JAV) mokslininkų, vadovaujamų Jayaus Melosho, „Impact: Earth!" interneto svetainė padės mokslininkams ir plačiajai visuomenei geriau suvokti kometų ir asteroidų naikinamąjį potencialą, ne kartą Žemės istorijoje sukėlusį masinius rūšių išmirimus.
Pasak J.Melosho, kasdien Žemę pasiekia daugiau nei 100 tonų asteroidų ir kometų medžiagos. Lengvojo automobilio dydžio kosminių uolų fragmentai į Žemę kasmet pataiko po kelis kartus, bet paprastai sudega atmosferoje. Susidūrimai su dideliais kosminiais kūnais yra reti, tačiau jų pasekmės būna milžiniškos. Manoma, kad 15 kilometrų skersmens „Chicxulub“ pavadinto dangaus kūno susidūrimas su Žeme prieš 65 milijonus metų sukėlė visą įvykių grandinę, nulėmusią dinozaurų ir kitų rūšių išnykimą.
„Gana dideli tokio pobūdžio įvykiai nutinka maždaug kartą per šimtą metų, – teigia mokslininkas. – Didžiausias pavojus, kuris tyko mūsų artimiausioje ateityje – asteroidas „Apophis“. Egzistuoja maža tikimybė, kad jis gali pataikyti į Žemę 2036 metais. Jo skersmuo – apie 400 metrų, ir „Impact: Earth!" skaičiuotuvas atskleis, kas nutiktų, jei jis rėžtųsi į jūsų namo kiemą.“
„Impact: Earth!" leidžia įvesti svetainės lankytojams keletą hipotetinio dangaus kūno parametrų, pavyzdžiui, skersmenį, tankį, greitį, susidūrimo su Žeme kampą.
Po to apskaičiuojamos tokio susidūrimo pasekmės, įskaitant smūgio sukeltos oro bangos charakteristikas, žemės drebėjimo ir sukelto cunamio stiprumą, dangaus kūno išsiplėtimą lekiant atmosfera, nuolaužų pasiskirstymą, kraterio dydį ir kt.
Šiame vaizdo siužete – viena iš hipotetinio asteroido susidūrimo su Žeme vizualizacijų.