Artėjantys mokslo metai vėl patuštins tėvų pinigines. Jau dabar vaikus auginančiose šeimose bruzdama besiruošiant mokyklai. Pasirengti ir išleisti vaiką kasmet vien kanceliarinėms prekėms tenka skirti apie 200 litų. Gerai, jei šeimoje yra tik vienas mokinukas. Bet ką daryti tiems, pas kuriuos jų daugiau? Ar užtenka tų 156 litų, kuriuos skiria valstybė, jei šeimoje kiekvienam nariui nepakanka po 525 Lt?
Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje, Vanagių kaime, kur nėra nė vieno piktnaudžiaujančio velnio lašais ir piktavališkai nedirbančio žmogaus, gyvenantys Laima ir Žydrūnas Giruliai šią rugsėjo pirmąją išleis tris iš keturių savo atžalų. Toks jų, dvidešimt metų kartu praleidusių, užgyventas pats brangiausias turtas.
Pirmagimis Edgaras antras mėnuo kaip dirba. Laikinai, per vasarą. Dirba tam, kad galėtų pasikloti tinkamą kelią ateičiai. Vaikino svajonė – vairuoti automobilį. Deja, vyriausiojo sūnaus įsidarbinimas, nors ir trumpam, vos porai mėnesių, pasak Laimos, atnešė ne vien tik džiaugsmą, bet ir nerimą. Kol kas jie dar nespėjo sužinoti, bet jau įtaria, kad gauta šio jaunuolio pirmoji alga įtakos šeimai skiriamos paramos dydį. O gal ir visai jos neteks. Juk vaikinas vis dar moksleivis, mokosi Šilutės žemės ūkio mokykloje. Tuo pačiu moteris nebetenka ir namų šeimininkės statuso ir bus verčiama registruotis darbo biržoje. Idant būtų socialiai drausta...
Šiuo metu Laima namie prižiūri tris mažamečius savo vaikus ir aštuoniasdešimt aštuonerių savo vyro Žydrūno tėvą. Šeimos galva jau kone dešimtmetį dirba vienoje iš Šilutėje esančių statybinių organizacijų. Jo gaunamos pajamos – pagrindinės šeimos lėšos. Lėšos, kurios, pasak Laimos, pastaraisiais metais tapo nelabai stabilios, tartum trupiniai alkstančiajam. Nei pasiplanuoti, nei pasitaupyti nebeišeina. Jau antri metai nebepavyksta lėšų skirti ir kelių dienų poilsiui prie jūros. Kur jau tu, paprastas žmogau, atostogausi...
„Įvairiai sukamės. O ką darysi? Rūbų berniukams lieka nuo vyresniųjų. Kartais pasidalina giminės, kartais mainai vyksta tarp mamų, mes viena kitą gerai pažįstame, daugmaž žinome, kurios koks vaikas ir kas kam tiks. Neperkam jokių priemonių urmu. Pradžiai nusiperkam būtiniausius reikmenis, o po to – po truputėlį. Po pačios rugsėjo pirmosios būna dar didesnių nuolaidų, tad ir pasirūpinam. Nėra taip ir blogai. Tik sunku tuos pirmokėlius išleist. Visko reikia. Na, bet kaip nors jau ir tuos du išleisim“, - kalba optimistiškai nusiteikusi Laima. Ji pasakoja, kad dabar pats sukrutimo metas padėvėtų rūbų parduotuvėse ar turgelyje. Ten, sako, mamos dabar turi ką veikti. „Lapatynuose“ galima užtikti dar visai gerų rūbų ar avalynės, kurie yra kur kas stipresni, patvaresni nei nauji daiktai, atvežti iš Kinijos.
„Reiks prisirinkti obuolių su vaikais. Parduosime ir užsidirbsime šiokią tokią sumelę. Jei šiemet nebegausime po 156 litus kiekvienam vaikui, tai nors obuoliai pagelbės mažmožį. Paprastai, tie pinigai, kurie buvo skiriami valstybės, atitekdavo mokytojai už pratybas. Taip jai grynais ir atiduodavome“, - pasakoja savo „verslo“ planą Laima. Ji sakė, kad iki šiol vaikai gaudavo nemokamą maitinimą, valstybinę vienkartinę paramą mokslo reikmėms įsigyti bei maisto produktų davinius iš maisto banko.
Moteris ir jos šeima verčiasi ūkiškai: turi gyvulių, vištų, augina daržoves. Sunkiai, bet verčiasi. Nedejuoja. „Nenoriu nuskambėti kaip dejuojanti ir verkšlenanti mama. Mes išgyvenam. Gal kiek ir sunkokai, bet ne badaujam. Esam pavalgę, sotūs, apsirengę ir nešalam. Man šiek tiek nejauku, kad rašysit apie mus“, - kalba Laima, mokanti be galo skanius sūrius pagaminti. Kuklūs ir jaukūs, bet tvarkingi namai išduoda, kad juose labai stropiai tvarkomasi. Kitame kambaryje sėdintys Augustas, Karolis ir Simona žingeidžiai stebėdami įsiprašytus svečius, visiškai neatrodė kuo nors išsiskiriantys iš kitų. Augustas šiemet jau bus penktokas, o dvyniai Karolis ir Simona – pirmokai. Vyriausiasis sūnus Edgaras tęs mokslus Šilutės žemės ūkio mokykloje. Jiems rugsėjis atvers naujo gyvenimo etapo duris. Tad reikia būti šiek tiek pasiruošusiems. „Kai ką jau turi, o kai ko dar trūksta. Vaikų krikšto tėvai padeda mums. Tad bendrom jėgom pasirengsime. Vieniems be artimųjų ir draugų paramos būtų sunku. Ne kokia ir ta valstybės parama. Na, bet vis šis tas. Tik jau nebeaišku, ar šiemet ją gausim“, - kalbėjo Laima. Moteris prisipažino, jog tenka atidžiai skaičiuoti, ieškoti prekių „pagal kišenę“ ir perkant kanceliarines priemones, ir rūbus. Iš karto visų priemonių bei rūbų supirkti tiesiog realiai nepavyks, tad tenka mąstyti ir rinktis.
Norom nenorom pradeda suktis mintys apie valstybės skiriamą paramą. Tvarkingai daugiavaikei šeimai, šiek tiek laikinai padidėjus pajamoms, parama nebeskiriama. Ir nesvarbu, kad tos pajamos – tai jauno žmogaus, dar besimokančio mokykloje, per vasarą uždirbti pinigėliai žemiškos svajonės išsipildymui. Tos laikinos pajamos įtraukiamos į bendrą visos šeimos biudžetą. Vien dėl to, kad gyvena po tėvų pastoge. Atrodytų, kad valstybė taip ir nori, jog dar labiau susvetimėtumėm atsikratydami vos pilnametystės sulaukusių vaikų. Tik kažkodėl darbo biržoje užsiregistravusiems ir daugelį metų darbo dirbti nepradėjusiems ir to daryti nenorintiems išgeriantiems asmenims pašalpų mokėjimo nenutraukia. Jiems tereikia kartą per mėnesį pasirodyti sutartu laiku ir nustatytoje vietoje. Ir vėl visą mėnesį beveik laisvas kaip paukštis. Metai iš metų, diena iš dienos trunkančios atostogos. Be vargo, be darbų. Tik savo malonumui leidžiant dieneles. O tų dienų, kai tokiems “atostogautojams” išmokomos pašalpos, bijo net policijos pareigūnai, nes tuomet padaugėja darbo ir jiems. Bet tėvams, kurie rūpestingai stengiasi užauginti vaikus, ta parama išnyksta kaip rūkas saulėtą rytą...
156 Lt parama mokyklinėms reikmėms įsigyti – realybės nebeatitinkanti suma. Jau ne vienerius metus ši nustatyta fiksuota suma nesikeičia, net neatsižvelgiama į tai, kad mokyklinių reikmenų kainos dažnokai kinta. Pasak Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotojos Audros Barauskienės, šiemet numatoma parama 2 862 mokiniams, kuriems yra skiriama 446 400 litų. Bendra suma tai nemaža, o išskaidžius pavieniams asmenims, kuriems suteikiama tokia mokyklinėms reikmėms skirta pašalpa, visiškai menka paguoda daugiavaikėms šeimoms.
Inga VENCKUTĖ