• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lina ABROMAVIČIENĖ Rengiantis naujiems mokslo metams Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros skyrius specialistė Diana Gedminienė primena, jog būtina ne tik profilaktiškai patikrinti vaikų sveikatą, bet ir pasirūpinti, kad vaikas turėtų kur ruošti pamokas, miegoti. Tėvai turėtų pagalvoti apie pasikeisiančius vaiko dienos įpročius mokykloje ir namuose.

REKLAMA
REKLAMA

Mokinio kambarys – darbo vieta

Dauguma tėvų domisi, kaip reikėtų įrengti mokinio kambarį, kokie baldai patys tinkamiausi. Mokinio kambaryje vienas iš svarbiausių baldų yra rašomasis stalas. Jį renkantis, pasak D. Gedminienės, pirmiausia reikia prisiminti, kad jis turi atitikti vaiko ūgį. Netinkamai parinktas mokinuko stalas bei kėdė gali būti regos, laikysenos, kraujotakos sutrikimų ir nepakankamo darbingumo priežastis. Netaisyklingai laikysena formuojasi ir dėl per mažo, ir dėl per didelio rašomojo stalo.

REKLAMA

„Mokykliniai rašomieji stalai ir kėdės būna įvairių dydžių, ženklinami pagal standartų reikalavimus, tačiau, ar baldas atitinka mokinio ūgį, patogiau nustatyti vizualiai. Taisyklingai sėdėti – tai sėdėti tiesiai, giliai, kūno svorį vienodai paskirstant abiems sėdmenims, nugarą atrėmus į kėdės ar suolo atramą, galvą truputį palenkus į priekį. Idealiausia būtų rinktis reguliuojamojo aukščio baldus, nes vaikai greitai auga“, - aiškina D. Gedminienė.

REKLAMA
REKLAMA

Vaiko baldai turi būti lengvi, be aštrių briaunų ir kampų. Statyti rašomąjį stalą reikėtų šviesiausioje kambario vietoje, šonu prie lango, kad langas sėdinčiam dešiniarankiui vaikui būtų iš kairės, o kairiarankiui iš dešinės. Svarbus ir dirbtinis darbo vietos apšvietimas, kuris turi būti bendras kambario ir vietinis – stalinė lempa. Negalima ruošti pamokų tik prie stalinės lempos, nes susidaro ryškus kontrastas tarp apšviesto stalo paviršiaus ir tamsios patalpos. Tokioje aplinkoje akys greičiau nuvargsta ir gali išsivystyti įvairūs regėjimo sutrikimai. Stalinė lempa turėtų būti su gaubtu, kuris apsaugotų akis nuo tiesioginės šviesos akinimo. Mokinukai, kaip ir mažesni vaikai, miegoti turi lovose kietu pagrindu, čiužinys turi būti standus, pagalvė neaukšta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbus fizinis aktyvumas

Kadangi vaikai yra priversti ilgiau sėdėti mokydamiesi mokykloje ir ruošdami pamokas namuose, ypač svarbu vaiko kambaryje ar namuose sukurti fizinį aktyvumą skatinančią aplinką. Pasak D. Gedminienės, svarbu, kad vaikai turėtų pakankamai erdvės judėti patalpose, netrukdydami kitiems šeimos nariams. Vaikams patariama pirkti patvarius, paprastus, spalvingus, bet ir skatinančius judėti žaislus. Jie turi atitikti vaikų amžių ir fizines galimybes, padėti taip, kad vaikas pats galėtų juos pasiimti. Idealu, jei galėtumėme juos nuolat keisti, kad nenusibostų. Namuose sporto kampelyje, jei leidžia finansinės ir vietos galimybės, galėtų būti: gimnastikos skersinis, virvė laipiojimui, žiedai, netgi treniruokliai. Kiekvienam vaikui patariama turėti didelį ir mažą kamuolį, gimnastikos lanką, šokdynę, dviratį, badmintono raketes, rogutes, pageidautina slides, pačiūžas. Jei vaikas turės užsiėmimų, jis pats noriai judės, bus fiziškai pasirengęs.

REKLAMA

Kuprinė neturi slėgti pečių

Pasak D. Gedminienės, svarbu tinkamai išrinkti mokinukui kuprinę. Dėmesys turėtų būti kreipiamas ne tik į kuprinės dizainą, tačiau ne visada renkantis kuprinę galima remtis tik vaiko norais ar mada. Deja, tikrai geros ir tinkamos kuprinės dažnai yra nepigios. „Rekomenduojama rinktis kuprinę su užrašu „mokyklinė kuprinė“, kurios gamintojas garantuoja, kad ji pagaminta laikantis būtent mokyklinei kuprinei keliamų reikalavimų. Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti atšvaitai, jos turi būti su reguliuojamo ilgio diržais, kad apsivilkus paltą ar striukę juos būtų galima pailginti, o orams atšilus – vėl sutrumpinti. Tada ji tvirtai priglunda prie nugaros ir neleidžia vaikui kūprintis. Negalima nešioti „nukarusios“ kuprinės, kurios visas svoris tektų kryžkaulio sričiai. Kuprinės diržai pečių lygyje turi būti ne siauresni kaip 3,5-4 centimetrų, kad neveržtų ir neužspaustų rankų kraujotakos“, - sako D. Gedminienė.

REKLAMA

Tuščia pradinių klasių mokinių kuprinė turi sverti ne daugiau kaip 700 gramų, o vyresnių mokinių – ne daugiau kaip 1000 gramų. Gydytojai mokiniams rekomenduoja nešti ne sunkesnę kaip 10 procentų savo svorio kuprinę, kuri turi būti su dviem diržais ir nešama taisyklingai užsidėjus ant abiejų pečių. Tėvai turėtų pasidomėti, ar visi vaiko kuprinėje nešiojami daiktai yra reikalingi tą dieną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaiko diena turi turėti režimą

Pagrindiniai mokinio dienos režimo elementai – tai mokymasis mokykloje ir namuose, užklasinė ir darbinė veikla, aktyvus poilsis kuo ilgiau būnant gryname ore, reguliari ir visavertė mityba, fiziologiškai visavertis miegas. Pasak D. Gedminienės, visos šios veiklos turi būti atliekamos tam tikru laiku. Jų rekomenduojama trukmė ir išdėstymas priklauso nuo vaiko amžiaus, sveikatos būklės ir kitų individualių veiksnių. Jei kuris nors komponentas pailginamas, nukenčia kiti.

REKLAMA

„Didžiausias krūvis tenka mokinio nervų sistemai, dėl to dienos režimas turi būti sudarytas taip, kad mokymasis namuose ir mokykloje sutaptų su didžiausiu nervų sistemos pajėgumu dirbti. Namų užduotis mokiniai turėtų atlikti papietavę ir pabuvę gryname ore 1,5-2 valandas. Poilsis neturėtų būti pasyvus, nes nervų sistemos pajėgumas greičiausiai grįžta vieną veiklą keičiant kita. Po mokyklos vaikas labiausiai pailsi užsimindamas sportu, judriais žaidimais. Mokiniams labai tinka aktyvus poilsis gryname ore“, - sako sveikatos specialistė.

REKLAMA

Poilsiu negalima vadinti ir vaikščiojimo po parduotuves ar sėdėjimo laiptinėse. Ne mažiau svarbus ir vaiko miegas bei mityba. Tik gerai išsimiegojęs vaikas yra budrus, žvalus ir darbingas. Pradėjus lankyti mokyklą, pasikeičia ir vaiko valgymo įpročiai. Jis turi pusryčiauti anksčiau, nes reikia spėti į mokyklą. Jeigu šeimoje pusryčiaujama, tai pusryčiaus ir vaikas. Nepusryčiaujančių vaikų mityba prastesnė, kadangi prarastas maisto medžiagas sunku atgauti kitų maitinimųsi metu.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų