Praėjusioje Seimo kadencijoje du Seimo nariai atsistatydino iš pareigų – tai Ramūnas Karbauskis ir Antanas Guoga. Jei kada nors tokios Konstitucijos pataisos būtų priimtos, nors tokia tikimybė mažai tikėtina, – tai jiems durys į Seimą būtų užvertos.
Tarp Seimo narių buvo tokių pasiūlymų
Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, konservatorius Stasys Šedbaras naujienų portalui tv3.lt teigė, kad tarp Seimo narių buvo pasiūlymų keisti Konstituciją, kad asmuo, atsistatydinęs iš Seimo, negalėtų kandidatuoti kituose Seimo rinkimuose.
„Apie tai yra kalbama, bet jokių pataisų nėra registruota – tai yra tik kalbos. Tarp Seimo narių buvo tokių pasiūlymų.
Kaip pačioje kadencijos pradžioje atsistatydino du Seimo nariai be jokių priežasčių.
Ateities komitetas turėjo diskusiją su konstitucinės teisės ekspertais, tarp kitų pataisų buvo paminėta ir šita pataisa.
Tai yra tik tokie pasvarstymai. Jei jie kada nors virstų kokiu kūnu – tai iki to labai tolimas kelias“, – teigia S. Šedbaras.
Konstitucijos pataisos aptartos su ekspertais
Konstitucijos pataisos, kad mandato atsisakiusiems parlamentarams durys į Seimą galėtų būti uždarytos buvo svarstomos tarp Seimo narių ir neformalios ekspertų grupės.
„Prasidėjus Seimo 2020-2024 m. kadencijai netikėtai du Seimo nariai savo noru atsistatydino iš Seimo nario pareigų. Kilo diskusija, kad tai gali būti traktuojama kaip rinkėjų apgaudinėjimas ir neturėtų būti toleruojama, tam pačiam asmeniui kandidatuojant kituose rinkimuose.
Todėl viešojoje erdvėje buvo išsakytos nuomonės, kad reikėtų svarstyti tokį Konstitucijos 56 straipsnio pirmosios dalies pakeitimą:
„Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu užsienio valstybei, ir rinkimų dieną yra ne jaunesnis kaip 25 metų ir bei nuolat gyvena Lietuvoje.
Seimo nariu negali būti renkamas asmuo, kuris prieš tai vykusiuose rinkimuose buvo išrinktas Seimo nariu ir neteko Seimo nario mandato Konstitucijos 59 straipsnio trečiosios dalies ir 63 straipsnio 3, 7 ir 8 punktų pagrindu“, – naujienų portalui tv3.lt perdavė Ateities komiteto pirmininkas, liberalų sąjūdžio narys Raimundas Lopata.
Karbauskis: „Padarys viską, jog valstybėje neliktų jiems oponentų“
Rudenį Seimo nario mandato atsisakęs valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis teigia, kad iniciatyvomis keisti Konstituciją norima apriboti jo teises dalyvauti Seimo rinkimuose.
„Konservatoriai siūlo, kad asmuo, kuris atsistatydino iš Seimo, negalėtų kandidatuoti sekančiuose Seimo rinkimuose.
Tokius konservatorių ketinimus sudirbo net vienas iš Konstitucijos rengėjų, sakydamas, kad šis ketinimas – „akivaizdus nesiskaitymas su Konstitucija“, – socialiniame tinkle „Facebook“ komentavo R. Karbauskis.
„O, kalbant žmogiškai, net nežinau, kaip kitaip pavadinti tokį konservatorių elgesį, kaip kad diagnoze, kad jie padarys viską, jog valstybėje neliktų jiems oponentų. Praktiškai šis jų pasiūlymas vainikuoja visas jų planuojamas rinkimų pataisas, kurios ruošiamos tam, kad įsitvirtintų valdžioje ir šalį valdyti galėtų tik viena partija, t.y. konservatoriai.
Akivaizdu, kad konservatoriai visomis priemonėmis eliminuoja demokratiją, būtiną jos elementą – opoziciją, iš mūsų valstybės ir bando įvesti savo diktatūrą. Matydamas ir protestuodamas dėl to aš ir atsistatydinau iš Seimo.
Pastaraisiais mėnesiais mes jau visi matome tokią beviltišką valdžią, kad jau net Konstitucijoje įrašyta nuostata, kad rinkimus gali laimėti tik konservatoriai, vargu ar padėtų. Tą, matyt, supranta ir jie patys, užtat mes stebime visą seriją desperatiškų veiksmų, kurie, jau net nenustebsiu, jeigu pasibaigs tuo, kad į Konstituciją bus pasiūlyta vietoje žodžio „Prezidentas“ įrašyti „Landsbergis“, o vietoje Lietuva – „Landsbergių karalystė“. Bet jeigu rimtai, tokios žemos moralės politikos, kokią dabar demonstruoja valdantieji, mūsų valstybėje dar nebuvo“, – kritikavo R. Karbauskis.
Profesorius Sinkevičius: tai prieštarauja Konstitucijai ir tokių ribojimų negali būti
Konstitucinės teisės ekspertas, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius tv3.lt teigia, kad toks pasiūlymas prieštarauja Konstitucijai ir tokių pataisų negali būti.
„Konstitucija užtikrina ir garantuoja Seimo nariui teisę atsistatydinti. Seimo narys turi teisę atsistatydinti.
Yra tokia taisyklė, jeigu asmuo įgyvendina vieną konstitucinę teisę, šiuo atveju teisę atsistatydinti, jis dėl to negali netekti kitos konstitucinės teisės arba ta kita konstitucinė teisė negali būti apribota.
Jei žmogus pasinaudojo teise atsistatydinti – tai jam negali būti uždrausta kurį laiką būti renkamam į Seimo narius. Čia yra esminis prieštaravimas ir esminis Konstitucijos vientisumo pažeidimas.
Antras dalykas, tai prieštarautų ne tik Konstitucijai, bet prieštarautų ir Europos Žmogaus teisių konvencijai, nes tai nedera su laisvų ir demokratinių rinkimų principu.
Apribojimas yra neproporcingas ir jis nėra visuomeniškai pagrįstas visuomenės ar konstituciniais argumentais ar panašiai.
Tokių ribojimų negali būti, nes jie nėra pagrįsti, jie yra sugalvoti, dirbtini ribojimai. Tokios pataisos neturi jokių perspektyvų“, – tv3.lt kalbėjo profesorius V. Sinkevičius.
Seime yra svarstoma ir daugiau Konstitucijos pataisų. Visų Seimo frakcijų seniūnai sutaria, kad reikia Konstitucijoje įteisinti tiesioginius merų rinkimus, ir jie patys rengs atitinkamas pataisas. Apie tiesioginius merų rinkimus pasisakė ir politologai.