Seimo Antikorupcijos komisijos surengtoje diskusijoje dėl teisės aktų pataisų, kuriomis būtų siekiama įgyvendinti susitarimo kovai prieš korupciją nuostatas, ne kartą nuskambėjo siūlymas įdiegti visuotinį pajamų deklaravimą.
"Jei norime, kad visos priemonės veiktų, reikia pradėti galvoti nuo visuotinės pajamų deklaracijos. Pinigų plovimo prevencijos įstatymas ir visi kiti mechanizmai neveiks, jeigu Lietuvoje nebus priimtas visuotinio pajamų deklaravimo įstatymas", - diskusijoje sakė generalinio prokuroro pavaduotojas Gintaras Jasaitis.
Šiuo metu pajamas privalo deklaruoti baigtinis sąrašas asmenų - nuo valdininkų iki politikų, tačiau pajamas, siekdami pasinaudoti mokestinėmis lengvatomis, savo noru gali deklaruoti ir kiti šalies gyventojai.
Komisijos pirmininkas Rimantas Dagys kaip būtiną priemonę korupcijai mažinti akcentavo ir įstatymo pataisą, pagal kurią, asmenys privalėtų išlaidas ir turimą turtą pagrįsti pajamomis.
Generalinio prokuroro pavaduotojas G.Jasaitis priminė, jog toks siūlymas kartą jau buvo parengtas Seime, rengiant Baudžiamojo kodekso pataisas, tačiau taip ir neįgyvendintas.
Parlamentinės partijos, rudenį pasirašiusios susitarimą dėl kovos su korupcija stiprinimo, įsipareigojo parengti teisės aktų pataisas, kuriomis būtų įgyvendintas turto, kurio įsigijimo teisėtumas nebuvo pagrįstas, išieškojimas civiline tvarka.
Taip pat susitarime buvo įsipareigota parengti tokias teisės aktų pataisas, kuriose teisinė sistema, kai vertinama politikų, valstybės tarnautojų bei jiems prilygintų asmenų gyvenimo pagal teisėtai gautas pajamas situacija, būtų grindžiama teisine prezumpcija, kad turtas ir pajamos, kurių įsigijimo šaltinio šie asmenys negali nurodyti ir pagrįsti, laikomas įgytu padarius korupcinio pobūdžio veiką.
Seimo Antikorupcijos komisija parengė preliminarias teisės aktų pataisas, perdavė jas suinteresuotoms valstybės institucijoms bei gavo jų nuomonę ir pastabas.