Tuo metu PLB valdybos pirmininkė Regina Narušienė tvirtina, kad viskas priklauso nuo Lietuvos.
I.Degutienė pripažino: kol ekonomika nepagerės – emigrantai negrįš
Kalbėdama pirmajame antradienį Vilniuje prasidėjusio PLB XIV Seimo posėdyje Lietuvos Seimo pirmininkė Irena Degutienė sakė mananti, kad padidėjusi emigracija – laikinas reiškinys, ir ekonomikai sustiprėjus dalis žmonių grįš į Lietuvą.
Žurnalistų paklausta, kuo pagrįstos jos viltys, kad ilgainiui dalis naujųjų emigrantų grįš į Lietuvą ir kada, jos manymu, gali prasidėti šis procesas, ji sakė, kad tai jau prasidėjo.
„Jeigu pažvelgtume į statistiką, jau šiandien dalis emigrantų, kurie ar studijavo, ar dirbo pagal terminuotas darbo sutartis, grįžta ir sėkmingai integruojasi, savo patirtį perteikia čia, Lietuvoje.“
I. Degutienės teigimu, ne vienas lietuvis sugrįžo nepaisydamas ženkliai mažesnio atlyginimo, negu gaudavo, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, bet „tas procesas turės pajudėti ženkliau negu šiandien“.
„Daugiau žmonių sugrįš greičiausiai tik tada, kai Lietuva ekonomiškai bus žymiai stipresnė negu yra šiandien – kai nedarbas pradės mažėti, kai pradės trūkti kvalifikuotos darbo jėgos, nors kai kuriose sferose ir šiandien jau trūksta aukštos kvalifikacijos darbo jėgos.“
Bet Seimo pirmininkė pripažino – tam, kad daugiau išvykusiųjų grįžtų į Lietuvą, šalyje turi ženkliai pagerėti ekonominė situacija.
„Kita banga, mano manymu, turėtų būti tik tada, kai mes stabiliau atsistosime ant kojų“, – pripažino I. Degutienė.
R. Narušienė: ar Lietuva tikrai nori, kad emigrantai grįžtų?
Tuo metu Pasaulio lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkė Regina Narušienė žurnalistams sakė, kad „pasižiūrėjus į statistiką, tai sunku suvokti“.
„Aš esu prieš 4–5 metus atlikusi naujųjų emigrantų apklausą – „Ar jūs kada nors grįšite“? Atsakymas 97–98 proc. buvo „taip“. Bet jie negalėjo atsakyti, kada. Klausiau, kas turėtų nutikti, kad jie grįžtų, bet pastarieji nežinojo, ką atsakyti“, – pasakojo žurnalistams PLB valdybos pirmininkė.
„Tik kai kurie galėjo atsakyti: „Kai surinksiu patenkamai lėšų“ arba „Kai gausiu pensiją“, ar kas nors kitas pasikeis. Aš sakyčiau, priklausys nuo Lietuvos, ar ji iš tikrųjų nori pakviesti juos grįžti? Ne vien tik kalbėti, bet veiksmais įrodyti, kad jie yra laukiami ir norima, kad grįžtų“, – sakė R. Narušienė.