Kunigas Mindaugas Šlaustas paklaustas, ar gali būti valgoma mėsa per Kūčias, jis įvardijo, kad apskritai pasninkas, kada negalima penktadieniais (ir per Kūčias) valgyti mėsos, nėra vien apie valgymą.
„Matot, Kūčių dieną yra toks metinis pasninkas prieš Kalėdų šventę. Pasninkas nėra vien, kad nevalgyti mėsos. Pasninko esmė yra susilaikyti nuo tam tikrų dalykų, tą dieną (per Kūčias) taip pat negalima.
Jo esmė tai yra sutaupytos tos lėšos išskirtinai, kada jos yra aukojamos labdarai, paremti kažkokias įstaigas, ar tiesiog žmogų. O mėsos valgymas, kadangi nėra toks pigus maistas, tai sakom. Pavyzdžiui, dabar paimkim, jei valgom krevetes ar jūros gėrybes, kurios yra brangios, tai ar mes užlaikom pasninką, ar ne?“ – iškėlė klausimą jis.
Apskritai valgymas pasninko laikotarpiu turėtų būti „skurdesnis“, nei įprastai.
„Formaliai taip, mes išlaikom pasninką, bet tada, kokia esmė to yra, mes nuo tos esmės dažnai nueiname. Štai tą ir turiu, kad valgymo racionas tą dieną turėtų būti toks, sakykim, „skurdesnis“. Tame esmė yra“, – teigė kunigas.
Gailestingumas ir auka – pasninkavimo laikymasis
M. Šlaustas akcentavo, kad pasninkavimas geriausiai atliekamas tada, kai yra elgiamasi gailestingai su kitu asmeniu, skiriant auką.
„Čia jau penktadienis yra kaip iš pagarbos Viešpačiui už išganymą, už jo kančias laikomasi pasninko. Iš dalies, mūsų pasninko laikymasis yra tam, kad aš paskui galėčiau parodyti gailestingumą kitam, paaukojant kitam. Na, ir padarant tokią kaip ir auką.
Mūsų visuomenėje tas penktadienis išnaikintas iš sovietmečio, kadangi žuvies diena sovietiniais laikais buvo ketvirtadienis. Tai visi kažkaip nuėjo nuo tos esmės“, – dėstė jis.
Pagrindinės pasninko dienos: kokiems žmonėms jo nereikia laikytis?
Anot M. Šlausto, yra trys pagrindinės pasninkų dienos: Kūčių diena, Didysis penktadienis ir pelenų trečiadienis. Taip pat, nuo pasninko laikymosi yra atskirti tam tikri žmonės.
„Tai katalikams tokia kviestina diena išskirtinai metuose pasninkauti ir susilaikyti nuo mėsiškų valgių ir sotaus, stipraus apsivalgymo.
Yra išimtys: ir vyresnio amžiaus žmonės, jei sergi. Tai aišku, kad bažnyčia savo tikėjimu nereikalauja tokių neįmanomų dalykų, tai visur yra išimtys. Daugumoj reikia įvertinimo situacijoms“, – pasisakė jis.
Kitas kunigas Vidmantas Šimkūnas prakalbo, kad mėsos valgymas per pačias Kūčias yra susijęs su tradicijomis (mūsų šalyje).
„Vėlgi, čia yra tradicijos dalykas. Tai yra, sakykim, pasninkai bažnyčios nurodyti, kaip katalikams yra – Didysis penktadienis, o Kūčios yra daugiau tradiciškai. Tai visą Adventą žmonės valgydavo kukliau, Kūčios dar Advento laiko vakarienė būdavo be mėsos. Mūsų Lietuvoj ši tradicija vis dar yra išlikusi.
Pasninko mintis yra ne tik tai save apmarinti kažkaip, bet ir sutaupyti lėšų, su kažkuo pasidalinti. Ir jeigu keiti paprastą mėsą brangia žuvim, tai čia visiškai iškreipta pasninko forma“, – padiktavo V. Šimkūnas.
Doveika sako, kad reikia susilaikyti nuo mėsos
Kunigas Ričardas Doveika naujienų portalui tv3.lt anksčiau dar pabrėžė, kad dažnai žmonėms reikia paaiškinti, jog pasninkas Katalikų bažnyčioje vyksta tik dvi dienas per metus ir nėra susijęs su Kalėdomis.
Pasninkas vyksta Gavėnios metu, kai pradedame pasiruošimą Velykoms. Pasninkaujama Didįjį penktadienį, Kristaus kančios ir mirties dieną, ir per Pelenų dieną.
„Mes ne tik susilaikome nuo mėsiškų valgių, bet apskritai apribojame maisto vartojimą tą dieną, kad visą dieną galėtume justi alkį. Tai atgailos, atsiprašymo ženklas ir solidarumo ženklas su tais, kuriems jausti alkį visame pasaulyje yra įprastas kasdieninis patyrimas.
Advento, Gavėnios penktadieniai yra vadinami abstinencijos penktadieniais, kurių metu mes iš savo raciono, kas galime, pašaliname simbolizuojamą sotumo simbolį – mėsiškus produktus“, – paaiškina pašnekovas.
Susilaikymo nuo mėsiškų valgių (abstinencijos) įstatymas saisto visus nuo 14 metų. Griežtam pasninkui yra nustatytos amžiaus ribos ir sąlygos, bet R. Doveika pabrėžia, kad visi šie dalykai nėra skirti nubausti ar apriboti žmogų, o padėti – suteikti prasmingą ženklą ir supratimą, kad mūsų kūnas, jausmai ir poreikiai turi prasmingą reikšmę. Be sotumo, dosnumo ir jautrumo, mūsų gyvenimas tampa sudėtingas ir nepilnas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
O is tikro tai Dievas yra vienas ir visai nesvarbu koks tikejimas kaip ji vadina
P.S. TIESIOG DIEVAS YRA VIENAS, VIENINTELIS.