Teisėsauga įtaria, kad E.Masiulis iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio už „tam tikrus šiam koncernui palankius ir finansiškai naudingus sprendimus“ savo bei kitų naudai priėmė 106 tūkst. eurų kyšį. Įtarimai pateikti, kai gegužę atliktos kratos metu E.Masiulio namuose rasta apie 250 tūkst. eurų. Teisėsauga teigia, kad šie pinigai galėjo būti įgyti neteisėtai.
LRT laidai „Dėmesio centre“ antradienio vakarą kyšininkavimu įtariamas E.Masiulis aiškino, kad iš koncerno „MG Baltic“ viceprezidento ėmė 90 tūkst. eurų paskolą, už kurią ketino pirkti nekilnojamąjį turtą Nidoje.
Dalis Liberalų sąjūdžio lyderių pasmerkė E. Masiulio veiksmus, pareiškę, kad politikai skolintis iš verslininkų neturėtų.
E. Masiulis daro meškos paslaugą?
„Darant prielaidą, kad abu veikėjai (E. Masiulis ir Liberalų sąjūdis – tv3.lt) elgiasi racionaliai, laiško ir pokalbio „Dėmesio centre“ reikėjo būtent Masiuliui. Tačiau elgdamasis racionaliai, jis kartu kenkia LRLS, kuris atsigauti gali tik visiškai „deletindamas“ Masiulį iš savo įvaizdžio.
Istorijos grąžinimas į viešą erdvę prieš pat rinkimus liberalams daro meškos paslaugą ir primena – čia būta LRLS lyderio, būta neseniai. Neišvengiamai tai komentuoja LRLS viršūnės, eiliniai nariai. Vėl rinkėjui siūlomi mąstymo rėmai, kad LRLS – tai Masiulis, o Masiulis – tai LRLS“, – socialiniame tinkle „Facebook“ komentavo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) docentas, politologas Mažvydas Jastramskis.
Portalo tv3.lt kalbintas politologas aiškino, kad E. Masiulio pasirodymas viešojoje erdvėje po beveik keturių mėnesių tylos ir pateikta versija apie iš R. Kurlianskio esą paimtą paskolą, o ne kyšį, Liberalų sąjūdžiui neabejotinai nepadės.
„Mano nuomone, E. Masiulio įėjimas į viešąją erdvę iš naujo tiesiog rinkėjams primena, kad yra tam tikrų sąsajų tarp E. Masiulio ir Liberalų sąjūdžio ir primena tą neskaidrumo istoriją, tuos įtarimus. Tai aš manyčiau, kad, jei Liberalų sąjūdis atsiriboja nuo buvusio lyderio, pakeitė lyderį, bando pakeisti savo veidą, kaip organizacijos, tai manau, kad jiems tai nėra į naudą“, – komentavo VU TSPMI docentas.
„Visi atsimena, kad E. Masiulis buvo liberalų lyderis, bet, jeigu jis vėl atsiranda, vėl liberalai patys komentuoja jo veiksmus, tai vėlgi lyg atnaujinamos sąsajos, tarsi jis nėra pasitraukęs ir yra kažkur čia, aplink tą partiją. Aš nemanau, kad įvaizdžio prasme liberalams tai yra naudinga“, – aiškino M. Jastramskis.
Pasak politologo, E. Masiulio šmėstelėjimai viešojoje erdvėje, nepaisant to, kad jis jau nėra Liberalų sąjūdžio lyderis, gali tapti papildomu įrankiu liberalų oponentams prieš Seimo rinkimus.
„Tai yra papildoma galimybė kritikuoti Liberalų sąjūdį, kalbėti apie E. Masiulį, nes vėlgi į E. Masiulio istoriją liberalai yra priversti reaguoti, nes juk žurnalistai klausia, E. Gentvilas sako, kad galėjo būti taip, kaip teigia E. Masiulis. Ir rinkėjai svarsto, ar liberalai palaiko į tą istoriją įsipainiojusį buvusį lyderį, ar nepalaiko jo, rinkėjai gali iš naujo permąstyti, ar čia tikrai ta partija, už kurią gali balsuoti.
Lygiai taip pat ir partijos kritikai, oponentai gali rodyti pirštais ir sakyti, kad „jūs vis tiek iki galo neatsiribojote ir tikite kažkokiomis spekuliacijomis, versijoms“. Taigi, čia atsiranda iš nauja erdvė kritikuoti liberalus ir jie gali būti pažeidžiami“, – aiškino dėstė pašnekovas.
Įvardijo balsų „vagis“
Tuo metu Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas, politologas Bernaras Ivanovas buvo kategoriškesnis. Anot jo, po gegužės 12 d., kuomet kilo skandalas dėl E. Masiulio, jau buvo aišku, kad Liberalų sąjūdžiui Seimo rinkimai nebus rožėmis kloti. Dabar, po E. Masiulio pasirodymo žiniasklaidoje su paskolos iš verslininko versija, liberalų situacija tapo dar labiau komplikuota.
„Jeigu galvoti apie Liberalų sąjūdį, tai, jeigu galima buvo kokį vinį įkalti liberalams, tai turbūt ir įkalė. [...] Absoliučiai klaiku, ką kalba ponas E. Masiulis.
Sunku įsivaizduoti racionaliai mąstantį žmogų, kuris po visų tų skandalų, dar galvotų rimtai apie tai, kad (Liberalų sąjūdžio – tv3.lt) kelti idealai yra realūs. Atrodytų, kad Lietuvoje ta liberali idėja prieš keletą metų sužibo. Lietuvoje bendrai su liberaliomis idėjos buvo didelė problema – jos neturėjo perspektyvų, nebuvo populiarios – bet staiga kažkas pajudėjo į geresnę pusę, o dabar štai taip viskas buvo sumalta, sugadinta, sugriauta. Tiesiog kai kurie liberalai, manau, pastatė antkapį ant liberalizmo Lietuvoje ir dabar aš įsivaizduoju, kad tiems žmonėms, kurie norės tą vėliavą iškelti, bus labai sunku“, – portalui tv3.lt kalbėjo B. Ivanovas.
„Šitai partijai jau padėtas taškas. Nėra, apie ką diskutuoti ir čia visiškai nėra svarbu, ar E. Masiulis padarė kažkam poveikį, ar nepadarė, nes viskas yra sugriauta. Kokia prasmė po dujų baliono sprogimo ieškoti ventilio?“, – pridūrė politologas.
B. Ivanovas tikino, jog Liberalų sąjūdžio susilpnėjimu jau pradėjo naudotis kitos politinės jėgos, ėmusios vilioti liberalų elektoratą.
„Konservatoriai, nes jie iš karto šovė į viršų, jie atsiėmė savo pozicijas. Aišku, dar valstiečiai ir žalieji su S. Skverneliu priešakyje. [...] Socialdemokratai iš to nelabai, ką laimi, juo labiau, kad po visų skandalų gal net ir pralaimi. Taigi, manau, kad konservatoriai iš tos visos istorijos labiausiai turėtų nuderėti balsų“, – komentavo VDU docentas.
Dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu atliktose rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ apklausose nurodoma, kad dar šių metų kovą Liberalų sąjūdžio populiarumas siekė 10,4 proc., balandį – 9,6 proc., gegužę – 8,9 proc., birželį (po E. Masiulio skandalo) partijos populiarumas smuko iki 3,6 proc., liepą – 5,9 proc.
Jeigu beveik pusmetį Liberalų sąjūdis įvairiose apklausose nuolat patekdavo į populiariausių 4-5 partijų sąrašą, tai šiuo metu kyla klausimas, ar partija sugebės peržengti 5 proc. ribą, reikalingą patekti į Seimą.
„Kauno diena“ neseniai skelbė „Vilmorus“ rugpjūčio 26-29 d. atliktos gyventojų apklausos rezultatus, kurie rodo niūrias prognozes Liberalų sąjūdžiui – partija Seimo rinkimuose sulaukti vos 2,9 proc. rinkėjų palaikymo.
Viešųjų ryšių ekspertas: blogiau jau nebus
Portalo tv3.lt kalbintas viešųjų ryšių agentūros „VRP Hill+Knowlton Strategies“ komunikacijos ekspertas Mykolas Katkus pažymėjo, kad Liberalų sąjūdžiui koją pakišti prieš rinkimus gali tai, kad E. Masiulį visuomenė vis dar sieja su partija. Vis dėlto, pašnekovas teigė manantis, kad buvusio Liberalų sąjūdžio lyderio vieši pasiaiškinimai dėl jam mestų įtarimų kyšininkavimu Liberalų sąjūdžiui dar labiau pakenkti jau nebeturėtų.
„Daugumos žmonių reakcija buvo labai emocinė, įvertino E. Masiulį kaip politiką, kuriuo pasitikėjo. Ir iš tikrųjų E. Masiulis buvo labai populiarus, jo populiarumas kažkuriuo metu labai augo ir jis atrodė vienas realesnių kandidatų į premjerus. Ir dėl to reakcija į E. Masiulį yra labai pikta, bet, mano nuomone, Liberalų sąjūdis anksčiau yra padaręs pakankamai veiksmų, kad atsiriboti nuo E. Masiulio.
Manau, kad ta žala, kurią E. Masiulis padarė pavasarį, jau yra padaryta ir labai abejoju, kad jo išėjimas labai esmingai pakenks tai partijai, juo labiau, kad partijos reitingai yra svyruojantys ties patekimo į Seimą riba ir nėra tokie didžiuliai, kad kažkuri kita politinė jėga dabar jaustų pareigą joti toliau ant E. Masiulio ir labai intensyviai tą temą eskaluoti“, – pažymėjo M. Katkus.
„Tai buvo paskutinis E. Masiulio, kaip politiko, pasirodymas. Dabar E. Masiulis yra vidutinio amžiaus žmogus, turintis porą vaikų ir problemų su teisėsauga“, – prisimindamas E. Masiulio komentarus žiniasklaidai po beveik keturių mėnesių tylos kalbėjo viešųjų ryšių specialistas.
M. Katkus tikino, kad politiniuose Seimo rinkimų debatuose Liberalų sąjūdžiui dėl E. Masiulio galimo kyšininkavimo skandalo prikaišoma neturėtų būti, mat ši partija jau nebėra tokia stipri kaip anksčiau ir nutaikyti ginklus prieš ją oponentams nėra pagrindo.
„Politiniuose debatuose yra kalbama tai, kas yra naudinga. E. Masiulio mušimas, mano nuomone, šiuo metu nėra naudingas. Kam dar jį mušti? Ponas E. Masiulis dabar yra atsistatydinęs partijos pirmininkas, jis iš politinio gyvenimo pasitraukė ir tiek. Dabar, manau, bus naudinga kritikuoti socialdemokratus, yra naudinga kritikuoti žmones, kurie turi realią valdžią, o jeigu liberalai būtų valdžioje, tai būtų kitokia situacija.
E. Masiulio kritika dabar neatneš nieko, nes tie žmonės, kurie galėjo balsuoti už liberalus dėl E. Masiulio ir apskritai jais tikėjo, kaip sąžininga jėga, nusisuko. Kita dalis, kurie nemato alternatyvos liberaliai minčiai Lietuvoje ir tiki likusiais Liberalų sąjūdžio žmonėmis, su partija pasiliko“, – aiškino M. Katkus.